Հայաստանն առաջարկել է ապրանքների ուղեկցող փաստաթղթերի էլեկտրոնային եղանակով հաշվառման կարգը կիրառել ԵԱՏՄ տարածքում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջազգային տնտեսական ֆորումը նվիրված է թվայնացման խնդիրներին, ինչը գլոբալ թրենդ է՝ ուղղված կյանքի տարբեր ոլորտների, այդ թվում, տնտեսական հարցերի արդիականացմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «МИР» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Այդ թրենդն իր հետ բերում է էլեմենտներ, որոնք էլ իրենց հերթին նպաստում են կյանքի որակի բարձրացմանը: Դա նշանակում է, որ կա ներուժ տնտեսության աճի ապահովման, տարբեր խնդիրների հետ կապված համատեղ որոշումներ փնտրելու համար և այլն: Մեր համաժողովը նվիրված է հենց արդիական հարցերի քննարկմանը, որոնք կարող ենք ԱՊՀ երկրների տարածքում համատեղ իրացնել»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Հանրության տարբեր շերտերի կյանքում ի՞նչ կփոխվի թվային տնտեսության զարգացմամբ: Հարցին ի պատասխան, Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ դա առաջին հերթին նպաստում է կոնկրետ ուղղություններով աշխատանքի, գործողությունների արդյունավետության բարձրացմանը: Օրինակ, ձևավորվում են էլեկտրոնային առևտրային հարթակներ, որի միջոցով սպառողը կարող է ապրանք ընտրել առանց միջնորդի: Դրանից բացի, սպառողն ապրանքի ընտրության լայն հնարավորություն է ունենում, ինչպես նաև, կարող է այն պատվիրել՝ տանից դուրս չգալով: Այդ ամենը տեղի է ունենում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շնորհիվ:
«Այսօր տնտեսական մի շարք ուղղություններով աշխատում ենք, որ կիրառվեն թվային լուծումներ: Օրինակ, ապրանքների շրջանառության հսկողության նպատակով հետագծելիությունը: Այս գործիքը հնարավորություն է տալիս տեսնել այն ապրանքների շարժը, որոնք մտնում են ԵԱՏՄ տարածք, հատում են անդամ երկրների սահմանները: Դա շատ կարևոր տեխնոլոգիական խնդիր է: Գնորդը, ապրանք ձեռքբերելիս, կարող է ծանոթանալ այդ ապրանքի պատմությանը»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Որքանո՞վ են մասնագետները պատրաստ այդ թվայնացման գործիքակազմն իրականացնելու համար: Պատասխանելով հարցին՝ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այսօր բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պակաս կա թվայնացման ոլորտում:
«Այդ ուղղությամբ լուծումներ են առաջ քաշվում, օրինակ` ղազախ մեր գործընկերները առաջարկել են ձևավորել աշխատաշուկայի էլեկտրոնային հարթակ: Դա կարևոր է, որովհետև այդտեղ գործատուները և աշխատանք փնտրողները կարող են տեսնել ԵԱՏՄ տարածքում աշխատաշուկայի շարժը, գտնել աշխատանք, և փնտրել մասնագետներ»,-ավելացրել է նա:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն էլ առաջարկել է իր մոտ արդեն կիրառվող ապրանքների ուղեկցող փաստաթղթերի էլեկտրոնային եղանակով հաշվառման կարգը կիրառել ԵԱՏՄ տարածքում: Եվրասիական տնտեսական խորհուրդը հավանության է արժանացրել: