Սուրեն Պապիկյանը Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համագործակցության ընդլայմանն ուղղված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության Հանրապետության տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հասարակայնուքյան հետ կապերի բաժնից, ողջունելով պատվիրակության անդամներին և շնորհավորելով Դմիտրի Մարիյասինին Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նախարար Պապիկյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում ծրագրի կողմից սահմանամերձ գյուղական համայնքների համաչափ զարգացման, ենթակառուցվածքների հզորացման ու բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման, ներառական և արդյունավետ տեղական ինքնակառավարման կայացմանն ուղղված ջանքերը։ «ՀՀ Տավուշի մարզի 45 սահմանամերձ համայնքներում սոցիալ-տնտեսական, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, գյուղատնտեսական պարկերի հիմնման, ջերմատների կառուցման, այգիների բարելավման և ենթակառուցվածքների վերանորոգման մեծածավալ ծրագրերն իրենց ռազմավարական նշանակությամբ նպաստում են մեր սահմանային դարպաս հանդիսացող մարզի դիմակայունության ամրապնդմանը»,- ասել է Սուրեն Պապիկյանը։
Իր հերթին Դմիտրի Մարիյասինը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար և ընդգծել, որ ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը, հանդիսանալով ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ ամենաբազմազան համագործակցության պորտֆել ունեցող գերատեսչությունը, մշտապես առանձնացել է ծրագրերի իրականացման գործում իր օպերատիվ ներգրավվածությամբ։ Դմիտրի Մարիյասինը հատուկ կարևորել է ՀՀ կառավարության կողմից մեկնարկած տնտեսական վերափոխումների գործընթացը՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով Զարգացման ծրագրի շրջանակներում շարունակել աջակցության ցուցաբերումը համայնքային կարողությունների ու ենթակառուցվածքների բարելավման գործում։
Նախարար Սուրեն Պապիկյանը ևս կարևորել է ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված երկկողմ համագործակցության ընդլայնումն ու նոր ծրագրերի իրականացումը։ Նախարարն անդրադարձել է նաև վարչատարածքային բարեփոխումների շրջանակներում իրականացվող համայնքների խոշորացման գործընթացի հեռանկարներին և նկատել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է համայնքների ինքնաբավության բարձրացման, ֆինանսական ռեսուրսների կենտրոնացման, դրանց օպտիմալ կառավարման նպատակով կամավորության սկզբունքով շարունակել խոշորացման գործընթացը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, արձանագրված ձեռքբերումներն ու ապագա համագործակցության հեռանկարները և երկուստեք արձանագրել հնարավոր բոլոր բաղադրիչներով ու ձևաչափերով ընթացիկ ծրագրերը խորացնելու և գործընկերության նոր ուղղություններ նախանշելու անհրաժեշտությունը։

Сурен Папикян обсудил вопросы расширения сотрудничества с представителями ПРООН в Армении
ЕРЕВАН, 26 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Министр территориального управления и развития Республики Армения Сурен Папикян сегодня принял делегацию во главе с постоянным представителем ПРООН в Армении Дмитрием Мариясином.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью министерства, приветствуя членов делегации и поздравляя Дмитрия Мариясина с назначением постоянным представителем Программы развития ООН в Армении, министр Папикян отметил, что правительство РА высоко ценит усилия по поддержанию программы сбалансированного развития сельских районов, укрепления инфраструктуры и повышения уровня жизни населения, инклюзивного и эффективного местного самоуправления. “Широкомасштабные программы социально-экономического развития, защиты окружающей среды, создания сельскохозяйственных парков, теплиц, благоустройства сада и реконструкции инфраструктуры в 45 пограничных общинах Тавушского марза Армении имеют стратегическое значение для укрепления наших границ”, - сказал Сурен Папикян.
В свою очередь Дмитрий Мариясин поблагодарил министра за прием и подчеркнул, что Министерство территориального управления и развития Республики Армения, имея самый многообразный портфель сотрудничества с Программой развития ООН, всегда отличалось активным участием в реализации программ. Дмитрий Мариясин придал особое значение процессу экономических реформ, инициированных правительством Армении, и в то же время выразил готовность и впредь поддерживать развитие потенциала и инфраструктуры сообщества в рамках Программы развития.
Министр Сурен Папикян также отметил важность расширения двустороннего сотрудничества, направленного на развитие инфраструктуры и реализацию новых программ. Министр также коснулся перспектив процесса расширения сообществ в рамках административно-территориальных реформ и отметил, что правительство Армении готово продолжить процесс консолидации на основе волонтерства для повышения самообеспеченности сообществ, концентрации финансовых ресурсов и их оптимального управления.
В конце встречи стороны обсудили вопросы реализации совместных программ, достигнутые достижения и перспективы будущего сотрудничества, отметили необходимость углубления действующих программ во всех возможных компонентах и форматах и определения новых направлений партнерства.