Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Միհրան Աղբաբյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հիմնադիր-նախագահ, ՀԱՀ պատվավոր նախագահ Միհրան Աղբաբյանի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Խորապես վշտացած եմ պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) հիմնադիր-նախագահ, ՀԱՀ պատվավոր նախագահ Միհրան Աղբաբյանի մահվան կապակցությամբ:
Միհրան Աղբաբյանը մեր ժողովրդի լավագույն զավակներից էր, ով մշտապես հայրենիքի հետ էր իր գործունեությամբ:
Լինելով ճարտարագիտական սեյսմոլոգիայի և սեյսմակայուն շինարարության բնագավառում աշխարհի լավագույն մասնագետներից մեկը, նա Սպիտակի երկրաշարժից հետո անմիջապես այցելեց Հայաստան և մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերեց հայրենի մասնագետներին:
1991 թ. նրա և մի խումբ նվիրյալ մասնագետների նախաձեռնությամբ ստեղծվեց ներկայումս տարածաշրջանի լավագույն բուհերից մեկը՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ), որը Միհրան Աղբաբյանը ղեկավարեց մինչև 1997 թվականը, այնուհետև դառնալով նրա պատվավոր նախագահը:
Քաջ գիտակցելով, որ Հայաստանի ապագայի բանալին լինելու է կրթությունը, Միհրան Աղբաբյանն իր գործունեությամբ մեծագույն նպաստ բերեց մեր երկրում այն զարգացնելու ուղղությամբ։
Անկեղծորեն ցավակցում եմ Միհրան Աղբաբյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մերձավորներին և կիսում նրանց վիշտը»։

President Sarkissian offers condolences on death of AUA Founding President Mihran Agbabian
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. President Armen Sarkissian sent a condolence letter on the death of Founding President of the American University of Armenia (AUA), AUA Honorary Chairman Mihran Agbabian, the Presidential Office told Armenpress.
“With a deep sorrow I have learnt about the death of Professor, foreign member of the National Academy of Sciences of Armenia, Founding President of the American University of Armenia (AUA), AUA Honorary Chairman Mihran Agbabian.
Mihran Agbabian was one of the greatest sons of our people who was always with the homeland with his activities.
Being one of the best specialists in the field of engineering seismology and seismic resistance construction, he visited Armenia shortly after the Spitak earthquake and provided professional support to the native specialists.
The American University of Armenia, one of the best universities in the region, has been created in 1991 by the initiative of Agbabian and a group of dedicated specialists. Mihran Agbabian chaired the University until 1997 and later became its Honorary Chairman.
Understanding quite well that education is going to be the key of Armenia’s future, Mihran Agbabian greatly contributed to developing that field in our country with his activities.
I offer sincere condolences to his family, relatives and share their grief”, reads the President’s letter.