Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանն ընդունեց «Վեոլիա» ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանն ընդունեց ֆրանսիական «Վեոլիա» ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների գծով գործադիր փոխնախագահ Մալիկա Գենդուրիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, Հանդիպմանը ներկա էր նաև էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը:
Հանդիպման սկզբում Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ բաց և թափանցիկ միջավայրում շարունակվում է համագործակցությունն ընկերության հետ ջրային ոլորտում առկա խնդիրները կարգավորելու և արդյունավետ լուծումներ գտնելու նպատակով: Փոխվարչապետի պաշտոնակատարը հավելեց, որ անկախ ոլորտում առկա խնդիրներից, կառավարությունն աջակցում է ընկերության գործունեությանը՝ ի նպաստ երկրում ջրային համակարգի որակի բարձրացմանը:
Մալիկա Գենդուրին ասաց, որ «Վեոլիան» հանձնառու է շարունակելու իր արդյունավետ աշխատանքը Հայաստանում և, կառավարության հետ համագործակցելով, հասնելու երկրում ընկերության առջև դրված նպատակների իրականացմանը և մարտահրավերների հաղթահարմանը: Նա ներկայացրեց նաև Հայաստանում «Վեոլիայի» ապագա ծրագրերը, ինչպես նաև նշեց, որ երկարաժամկետ հեռանկարում ընկերությունը դիտարկում է Հայաստանի իր ներկայացուցչությունը Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանների համար գործառնությունների կենտրոնի վերածելու հնարավորությունը:
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին վերջերս ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ, ըստ որի՝ 2019թ. նախատեսված խմելու ջրի սակագնի բարձրացումը տեղափոխվել է 2025թ.:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև հետագա համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես անդրադարձ կատարվեց ջրամատակարարման որակի բարձրացմանը, ջրի կորուստների նվազեցմանը և ջրի հեռացման համակարգին վերաբերող հարցերին:

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Caretaker Deputy Prime Minister Tigran Avinyan held a meeting today with Malika Genduri, Vice President for Central and Eastern Europe of Veolia, the French water supply company.
Caretaker Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Garegin Baghramyan was also in attendance, Avinyan’s office said.
Avinyan noted that cooperation with the company continues openly and transparently for finding effective solutions for existing problems. He added that regardless of the existing issues the government is supporting the company’s activities for the benefit of increasing the quality of the country’s water system.
Genduri said that Veolia is committed to continue productive work in Armenia, and in cooperation with the government to achieve its goals and overcoming of challenges in the country. She also introduced the company’s future projects in Armenia, noting that they consider transforming the Armenia representation into a Caucasus and Central Asia headquarters in the long-term perspective.
Both sides welcomed the latest agreement on delaying the scheduled potable water price increase until 2025.
Issues concerning raising the quality of water supply, decreasing water loss and draining systems were also discussed.