Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Լոս Անջելեսում ընթացող միջազգային հայագիտական գիտաժողովի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել նոյեմբերի 16-18-ին Լոս Անջելեսում ընթացող «Թաքնված գանձեր. Արևելյան Եվրոպայի հայկական արվեստն ու մշակույթը» միջազգային հայագիտական գիտաժողովի մասնակիցներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է աշխարհով մեկ սփռված հայկանան մշակութային ժառանգության պահպանմանը, ուսումնասիրմանն ու ներկայացմանն ուղղված աշխատանքներն ու միջոցառումները:
«Հայկական մշակութային ժառանգությունը, հատկապես` եվրոպական տարածքում, մաս է կազմում ընդհանուր այն արժեքների, որոնք մենք այսօր համատեղ կիսում ենք: Այդ ժառանգությունը հարստացնում է նաև դրանց կրողների ինքնությունը` դարձնելով անհատին հոգեպես ավելի զարգացած, ընկալող, պատրաստ ուրիշին լսելու և հարգելու:
Բազմամշակույթ միջավայրում ապրելու կենսափորձի, հմտությունների և գիտելիքների շնորհիվ հայերը նպաստել են իրենց բնակության երկրների զարգացմանը և առաջընթացին, դարձել ժամանակի միջազգային առևտրի և ապրանքափոխանակումների անշրջանցելի գործոն, և այդ հանգամանքը նստվածք է թողել հայերի մտածողության, հոգեբանության ու վարքագծի, ինչպես նաև ազդել Հայաստանի քաղաքական ճակատագրի վրա:
Այսօր, երբ Հայաստանն իր պատմական տարածքների մի փոքր մասի վրա վերահաստատել է 100 տարի առաջ ձեռք բերած անկախությունը, արդի հայ հասարակության կառուցման և ապագայի տեսակետից կարևորություն է ստանում հայ ժողովրդի քաղաքակրթական անցյալի վերհանումն ու ուսումնասիրումը, նրա պատմության ամբողջացումը: Հույս ունեմ, որ այն պիտի օգնի մեզ՝ ժամանակակից հայերիս, դրսում թե ներսում, ավելի լավ հասկանալու ովքեր ենք մենք, որտեղից ենք գալիս և ուր ենք գնում»,-նշել է նախագահը՝ շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին ու արդյունավետ աշխատանք մաղթելով գիտաժողովի մասնակիցներին:
«Թաքնված գանձեր. Արեւելյան Եվրոպայի հայկական արվեստն ու մշակույթը» միջազգային գիտաժողովը կազմակերպել է Կալիֆոռնիայի համալսարանի (UCLA) Նարեկացի հայագիտական ամբիոնը՝ Փոլ Գետտի թանգարանի հետ համագործակցությամբ: Համակարգողը հայտնի հայագետ Փիթեր Քոուն է: Գիտաժողովին մասնակցում են բնագավառի հայտնի մասնագետներմեկ տասնյակից ավելի երկրներից, այդ թվում՝ Հայաստանից:

President Sarkissian addresses message to participants of "Hidden Treasures Unearthed: Armenian Arts and Culture of Eastern Europe" conference
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed a message to the participants of the international scientific conference titled “Hidden Treasures Unearthed: Armenian Arts and Culture of Eastern Europe” which is being held in Los Angeles on November 16-18, the Presidential Office told Armenpress.
The President said Armenia attaches great importance to the works and events aimed at the preservation, study and presentation of the Armenian cultural heritage across the world.
“The Armenian cultural heritage, especially in the European space, is part of the common values we share together today. This heritage also enriches the identity of the bearers of these values making an individual more developed spiritually, perceptive and ready to listen to and respect others.
Thanks to the experience, skills and knowledge of living in a multicultural environment, Armenians contributed to the development and progress of their countries of residence, became an indispensable factor of the international trade and commodity exchange, and this factor left a trace in the thinking, psychology and behavior of Armenians, as well as affected Armenia’s political fate.
Today, when Armenia has reaffirmed the independence acquired 100 years ago in a small part of its historical lands, the revelation and study of the civilized past of the Armenian people, the completion of its history receives an importance from the perspective of the formation and future of contemporary Armenian society. I hope it will help us, the contemporary Armenians, inside or outside, to better understand who we are, where we come from and where we move on”, the President said and thanked the organizers, wishing productive work to the conference participants.
The conference has been organized by the NarekatsiChair inArmenianStudies at UCLA in cooperation with the Paul Getty Museum. The coordinator of the conference is famous expert on Armenian studies PeterCowe. The conference is attended by specialists of the field from over a dozen countries, including Armenia.