«Ելք» դաշինքի պառակտման մասին եզրահանգումներ անելը դեռ վաղ է. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 1-ի գործով վերջին զարգացումների վերաբերյալ ՌԴ-ի հայտարարությունների առնչությամբ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի դիրքորոշումն ամբողջովին համընկնում է ՀՀ ԱԳՆ-ի ձևակերպումների հետ: Օգոստոսի 2-ին ՀՀ կառավարությունում լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք օգոստոսի 17-ի հանրահավաքը կապված է այդ զարգացումների հետ:
«Օգոստոսի 17-ի հանրահավաքը կապված է կառավարության 100 օրվա հետ: Ենթադրում եմ, որ կմասնակցեն նաև տարբեր նախարարներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Լրագրողները նկատեցին, որ Մարտի 1-ի գործով վերջին զարգացումների վերաբերյալ ՌԴ-ի հայտարարությունները ՀՀԿ անդամներն ահազանգ են համարում: Արարատ Միրզոյանի խոսքով՝ ապացուցված է, որ ՀՀԿ-ականների գնահատականը տարբերվում է իրավիճակի օբյեկտիվ իրողություններից:
Լրատվամիջոցներն անդրադարձան նաև Երևան քաղաքի ավագանու ընտրություններին, մասնավորապես՝ հնչեց դիտարկում այն մասին, որ եթե այս ընտրություններին «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը միայնակ է գնում, ապա արդյոք դա նշանակում է, որ «Ելք» դաշինքը պառակտվեց: Ի պատասխան Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ վաղ է նման եզրահանգումներ անելը, հենց պառակտվի, ապա այդ մասին պաշտոնական հայտարարություն կլինի:
«Իմ անձնական մոտեցումը հետևյալն է. Հայաստանում պետք է ձևավորվի մի քաղաքական ուժ, որի հիմքում ընկած կլինի «Քաղաքացիական պայմանագրի», Նիկոլ Փաշինյանի, թիմակիցների առաջ բերած արժեհամակարգը և հեղափոխության արժեքները: Այդ ուժը կստանձնի բոլոր փոփոխությունների պատասխանատվությունը, կդառնա դրանց դրոշակակիրը: Այդ քաղաքական ուժում կարող են ընդգրկվել և՛ անհատներ, և՛ քաղաքական, և՛ հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Դիտարկմանը, թե Երևանի ավագանու ընտրություններին ՔՊ քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանը լուրջ չի ընկալվում, Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ ամիսներ առաջ իրենք էլ լուրջ չէին ընկալվում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ներդրումային քաղաքականությանը, ապա Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք տարվում է: Նա վստահություն հայտնեց, որ ներդրումներ անպայման լինելու են:

Too early to make conclusions on split of Yelk alliance – first deputy PM
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. Armenian first deputy prime minister Ararat Mirzoyan says his position on the Russian statements regarding the recent developments over the 2008 March 1 case fully complies with the formulations of the Armenian foreign ministry, reports Armenpress.
On August 2, before today’s Cabinet meeting, the first deputy PM was asked by reporters whether the August 17 upcoming meeting in the Republic Square is linked with these developments.
“The August 17 meeting is linked with the 100 days of the new government. I suppose different ministers will attend it”, the first deputy PM said.
The reporters said the members of the Republican Party of Armenia (RPA) consider the Russian statements on the March 1 case as a signal. The first deputy PM said it is proved that the assessments of the RPA members differ from the objective realities of the situation.
Coming to the expected Yerevan City Council elections, the reporters said if the Civil Contract party participles in these elections alone, whether it means that the Yelk alliance will be split. In response, Ararat Mirzoyan said it’s too early to make such conclusions, if that happens, an official statement will be made.
“My personal approach is the following: there must be a political force in Armenia which will be based on the value system proposed by the Civil Contract party, Nikol Pashinyan, teammates and the values of the revolution. That force will assume the responsibility for all changes, will become their flagman. This political force can include both individuals and representatives of political and public structures”, he said.
As for the investment policy in Armenia, the first deputy PM said active work is being carried out on this path. He expressed confidence that investments will be definitely made.