Ալեն Սիմոնյանը ևս 7 օր շարունակելու է պատգամավոր մնալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը, ով պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել, առաջիկա 7 օրերի ընթացքում կշարունակի մնալ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի կարգավորումներն այն դեպքում, երբ պատգամավորը մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացնում: «Ալեն Սիմոնյանը երեկ հայտարարել է, այսօրվա ամսաթվով դիմում է գրել պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու: Պարոն Սիմոնյանն այսօր քվեարկել է, մասնակցել է նիստին և դա իրավազոր և իրավական է: Դիմումը ներկայացնելուց հետո առնվազն 7 օր Ալեն Սիմոնյանն Ազգային ժողովի պատգամավոր է մնալու և օգտվելու է պատգամավորի բոլոր իրավասություններից և պարտավորություններից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մեկնաբանեց Շարմազանովը:
Նա հիշեցրեց, որ նման շատ օրինակներ են եղել, երբ պատգամավորները մանդատից հրաժարվելու դիմում են ներկայացրել, սակայն ևս 7 օր շարունակել են կատարել պատգամավորի պարտականությունները, քանի որ Ազգային ժողովի կանոնակարգը թույլ չի տալիս դիմում ներկայացնելուց հետո անմիջապես զրկել պատգամավորին իր լիազորություններից: «Դիմումի մուտքագրելուց հետո առնվազն 7 օր նա դեռ մնում է Ազգային ժողովի պատգամավոր՝ անկախ ցանկությունից և դիմումի բովանդակությունից: Այսինքն` առնվազն 7 օր մենք ունենալու ենք Ալեն Սիմոնյան անուն-ազգանունով պատգամավոր՝ անկախ իմ, Արա Բաբլոյանի և Ալեն Սիմոնյանի կամքից»,- ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահը:
Դիտարկմանը, թե Ալեն Սիմոնյանը միևնույն ժամանակ նաև Երևանի ավագանու «Ելք» խմբակցության անդամ է, Շարմազանովը պատասխանեց. «Ավագանու անդամ լինելը ես չեմ մեկնաբանում: Ես իրավաբան չեմ: Ավագանու հետ կապված դիմեք կամ իրավաբաններին կամ Երևանի ավագանի: Ես Ազգային ժողովի փոխնախագահն եմ և մեկնաբանում եմ Ազգային ժողովի կանոնակարգը: Նրա դիմումն այսօր է մուտքագրվել, մինչև ամսի 30-ը ներառյալ ինքը ԱԺ պատգամավոր է»:
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 22-ի երեկոյան հայտարարեց, որ պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին: Իր որոշումը նա բացատրել է այն հանգամանքով, որ ցանկանում է շարունակել աշխատանքը Երևանի ավագանու «Ելք» խմբակցությունում և լուծում տալ Երևանում առկա բազմաթիվ խնդիրներին: Խորհրդարանում Ալեն Սիմոնյանը փոխարինում է Նիկոլ Փաշինյանին, ով մայիսի 8-ին խորհրդարանի կողմից ընտրվել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնում:

MP Alen Simonyan to continue serving for seven days as part of resignation-related standard procedure
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Alen Simonyan, the lawmaker of Yelk faction who replaced Nikol Pashinyan in parliament and subsequently said he is resigning, will continue serving as MP for seven days.
Vice Speaker Eduard Sharmazanov told reporters that this is standard procedure when a lawmaker files for resignation.
“After submitting the application the lawmaker remains an MP for at least seven days, regardless the desire or content of application,” he said, adding that under the Rules of Procedure a lawmaker cannot be immediately relieved from duties in case of filing for resignation.
In terms of Alen Simonyan serving as a member of Yerevan City Council, the Vice Speaker said he can’t comment on that. “I’m not a lawyer”, he said.
Just days after being named Member of Parliament as a replacement when certain seats became vacant in the Armenian parliament as the new government was formed, Alen Simonyan surprisingly resigned. He took part in the May 22 sitting of the parliament and later announced he is quitting as MP.
Now, Ani Khachatryan from the “Republic” Party is believed to be named as replacement for Simonyan.
Simonyan, a City Council member of Yerevan, decided to keep his mandate at the City Hall. Alen Simonyan replaced Nikol Pashinyan in the parliament as the latter was elected Prime Minister on May 8. The replacements are being done through the results of the previous election. i.e Alen Simonyan was the candidate who had garnered the most votes after Nikol Pashinyan in the party list of Yelk in the 4th electoral district.
Now, the next logical replacement for Simonyan would be the next candidate who had the most votes, but – that candidate is Eduard Aghajanyan, the current chief of staff of the PM’s office, and Ani Khachatryan is the next in line. It is noteworthy that Ani Khachatryan had garnered only 409 votes.