Պեսկովն անհաջող է որակում Հայաստանի մասին հեռուստալրագրող Միխայիլ Լեոնտևի հայտարարությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մասին հեռուստալրագրող Միխայիլ Լեոնտևի հայտարարությունները Կրեմլը համարում է անհաջող և գտնում է, որ դրանց վրա պետք չէ ուշադրություն դարձնել:
«Դրանք անհաջող և ոչ տեղին արտահայտություններն էին, որոնց վրա պետք չէ ուշադրություն դարձնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Լեոնտևի հայտարարությունները:
Նա նշել է, որ այդ արտահայտությունները չեն կարող որևէ ընդհանուր բան ունենալ Հայաստանի նկատմամբ պաշտոնական Մոսկվայի ուղղության հետ:
«Դրանք չունեն և չեն կարող ունենալ որևէ ընդհանրություն այն ջերմ ու ընկերական, եղբայրական հարաբերությունների հետ, որոնք պատմականորեն ռուսներն ունեն հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-ասել է Դմիտրի Պեսկովը:
«Ռոսնեֆտ» նավթային ընկերության մամուլի քարտուղար Միխայիլ Լեոնտևը, որն առավել հայտնի է որպես հեռուստալրագրող, «Ռադիո Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ի եթերում անդրադարձել է հայաստանյան իրադարձություններին: Լեոնտեւը վիրավորական եւ ոչ պարկեշտ արտահայտություններ է արել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի վերաբերյալ: «Խեղդել հեղափոխությունն արյան մեջ». նման կոչեր են հնչել այդ հաղորդման ժամանակ:

Peskov describes TV reporter Mikhail Leontyev’s announcements on Armenia as unsuccessful
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The Kremlin assesses the announcements of TV reporter Mikhail Leontyev on Armenia as unsuccessful and urges not to focus on them.
“Those announcements were unsuccessful and improper and there is no need to focus on them”, ARMENPRESS reports press secretary for the Russian President Dmitry Peskov said, commenting on Leontyev’s announcements.
He noted that those announcements can have nothing in common with Moscow’s official position on Armenia.
“The announcements can have nothing in common with the warm, friendly and fraternal relations that historically exist in the relations of Russia and Armenia”, Peskov said.
“Rosneft”spokesmanand TV reporter Mikhail Leontyevreferred to the developments in Armenia on “Radio Komsomolskaya Pravda” air where he made insulting expressions about Armenia and Armenians. During the same program there were some calls to “quell the revolution in blood”.