Ստամբուլի հայկական եկեղեցու վրա հարձակում իրականացրած անձը տեղափոխվել է հոգեբուժարան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Քադըքյոյ թաղամասում գտնվող Սուրբ Թագավոր հայկական եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմ իրականացրած Թուրքիայի քաղաքացին ոստիկանների կողմից տեղափոխվել է հոգեբուժարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Diken պարբերականը:
45-ամյա Սերդար Ք.-ն ցուցմունքի ժամանակ հայտնել է, որ եկեղեցու վրա իրականացված հարձակումից մի օր առաջ դրա ճակատային հատվածում կախել է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի նկարը: «Ես զայրացա՝ տեսնելով, որ հաջորդ օրը նրանք հանել են այն»,- ասել էր Սերդար Ք.-ն՝ նշելով, որ դրանից հետո եկեղեցու վրա գրառում է կատարել, ինչպես նաև դրա մուտքի մոտ լցրել հարակից շրջաններից հավաքած աղբը:
Դատարանը որոշում էր կայացրել պայմանական ազատ արձակել տղամարդուն՝ շաբաթական երկու անգամ ստորագրություն տալու դիմաց:
Ստամբուլի հայկական Սուրբ Թագավոր եկեղեցու նկատմամբ ապրիլի 29-ի գիշերը վանդալիզմ էր իրականացվել: Սոցիալական ցանցերում հայտնված լուսանկարներում երևում էր, որ հայկական եկեղեցին շրջապատող պատի վրա հայտնվել է թուրքերեն գրություն «Այս հայրենիքը մերն է» բովանդակությամբ: Բացի այդ, եկեղեցու բակ տանող դարպասների մոտ մեծ քանակությամբ աղբ էր թափվել:
Հարձակում իրականացրած անձը մայիսի 2-ին բերման է ենթարկվել: Ոստիկանությունը հայտնաբերել էր նրան լքված շինությունում, որտեղ նա թաքնվելիս էր եղել: Հաղորդվում էր, թե նա հոգեկան խնդիրներ ունի և նախքան եկեղեցու վրա հարձակումը երկու անգամ ինքնասպանության փորձ էր կատարել:
Մայիսի 1-ին Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը միջադեպի առնչությամբ հայտարարություն էր տարածել, որում հայտնել էր, թե հայկական եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի մասին իմանալուց հետո ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուն այցելել է Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին, եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավար Արամ Բյուքյուջյանին ու Քադըքյոյ թաղամասի ղեկավար Մուստաֆա Օզարսլանին: Սոյլուն հայտնել էր, որ իրավապահ մարմինները ձեռնարկում են անհրաժեշտ քայլերը պատասխանատուներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Armenian church vandal institutionalized in Istanbul
YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. The man who vandalized an Armenian church in Istanbul has been institutionalized, according to local media reports.
45-year-old Mr. Serdar K., the man who sprayed racist graffiti on the Holy King church in Istanbul’s Kadikoy district and dumped large amounts of trash at the entrance, told police interrogators that prior to vandalizing the church he had hanged a picture of Mustafa Kemal Ataturk at the church. “I got angry when I saw the picture was removed the next day,” he said.
A court had released the man on signature bond.
The Holy King (Surp Takavor) Armenian Church in Kadikoy, a district in Istanbul, Turkey, has been vandalized overnight April 30.
Images posted on social media show how the vandal sprayed “Bu Vatan Bizim", meaning “This is our country” in Turkish on the church walls.
The vandal also dumped a big amount of trash in front of the gates.
Many people labeled the incident as “fascism” on social media, urging to find the perpetrators and hold them accountable.
The suspect was apprehended May 2. Reports said the vandal has mental disorders and had previously attempted to commit suicide.
The Turkish interior ministry released a statement on the incident saying that the minister, Suleyman Soylu, has personally visited the Armenian Patriarchate of Istanbul on May 1 and notified the clergy that law enforcement agencies are investigating the matter.