Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններն ունեն դաշնակցային, ռազմավարական գործընկերային բնույթ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններն ունեն դաշնակցային, ռազմավարական գործընկերային բնույթ: Դրանք ամրագրված են երկկողմ համաձայնագրերում, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) փաստաթղթերում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայկական լրատվամիջոցների հարցին ի պատասխան ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ գնահատելով Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները վերջին տասը տարիների ընթացքում:
Նա ընդգծել է, որ այդ կապերն ընդգրկում են պետությունների գործունեության, մեր ժողովուրդների կենսագործունեության՝ առանց բացառության բոլոր ոլորտները՝ քաղաքականությունից մինչև անվտանգություն, արտաքին քաղաքականությունից մինչև մշակույթ, տնտեսություն, տեխնոլոգիական շփումներ, հումանիտար կապեր, կրթություն և այլն:
ՌԴ արտգործնախարարը կարևորել է այն, որ հարաբերությունները վերջին տասը տարիների ընթացքում զարգացել են երկու երկրի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Սերժ Սարգսյանի անմիջական և վստահելի շփումների ներքո, նախագահները տարեկան մի քանի անգամ հանդիպումներ են անցկացնում բարձր մակարդակով, շփվում են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում, բազմաթիվ միջազգային ֆորումների շրջանակում:
«Ցանկանում ենք հատկապես առանձնացնել Հայաստանի միացումը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչն, անկասկած, մեր առևտրատնտեսական, ներդրումային համագործակցությանը հաղորդեց հավելյալ, շատ հզոր խթան: Բավական է ասել, որ նախորդ տարի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2016 թվականի համեմատ ավելացել է ավելի քան 30 տոկոսով՝ հասնելով, եթե հիշողությունս չի դավաճանում, 1 մլրդ 750 մլն ԱՄՆ դոլարի»,- նշել է Լավրովը: Նա հիշեցրել է, որ ներկայում Հայաստանում գործում են ռուսական կամ համատեղ հայ-ռուսական ձեռնարկություններ, որոնք մեծապես օգուտ են տալիս հայ-ռուսական կապերին, դաշնակից Հայաստանի տնտեսությանը:
ՌԴ արտգործնախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև ավանդաբար շատ սերտ է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: «Առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովից բացի, մենք ունենք և ռազմատեխնիկական հարցերով համագործակցության հանձնաժողով: Դրանք աշխատում են ռիթմիկ կերպով և տալիս են լավ արդյունք»,- նշել է նա:
Լավրովը խիստ պահանջված է որակել հումանիտար ոլորտում համագործակցությունը՝ հիշեցնելով 2017 թվականի աշնանը Ռուսաստանում կայացած «Հայաստանի մշակույթի օրերը», որի բացմանը նոյեմբերին ներկա էին երկու երկրի նախագահները:
«Եթե քննարկենք կրթության ոլորտը՝ ապա Երևանում աշխատում է Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանը: Այդտեղ, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում գործող ռուսական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ութ մասնաճյուղերում, ռուսական բարձրագույն կրթական ծրագրերով սովորում են Հայաստանի շուրջ 3,5 հազար քաղաքացիներ: Բացի այդ, 5,5 հազար հայեր կրթություն են ստանում ՌԴ-ում, որոնցից 1500-ը՝ ՌԴ կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրված կրթաթոշակներով:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում մեր երկկողմ հարաբերություններում, անկասկած, դիտվում է շատ կայուն և որակյալ աճ: Այն լրացվում է արտաքին քաղաքական ասպարեզում սերտ համագործակցությամբ: Մենք ՀԱՊԿ շրջանակում դաշնակիցներ ենք: Ես արդեն նշեցի ԵԱՏՄ-ն, որտեղ Հայաստանը լիիրավ անդամ է: Իհարկե, իր ակտուալությունը լիարժեքորեն պահպանում է նաև Անկախ պետությունների համագործակցությունը, ինչպես նաև մեր կոորդինացված գործողությունները Միավորված ազգերի կազմակերպությունում, Եվրոպայում Անվտանգության և Համագործակցության Կազմակերպությունում, Եվրոպայի խորհրդում, Սևծովյան տնտեսական համագործակցություն կազմակերպությունում»,- ընդգծել է Լավրովը՝ նշելով, որ թեպետ վերջին տասը տարիների ընթացքում երկու երկրի հարաբերությունները բնորոշող ամեն բան չէ, որ նշեց, սակայն դրանք էլ բավարար են հասկանալու, թե որքան հարուստ են այդ կապերը և որքանով են դրանք տվյալ պահին համապատասխանում երկրների շահերին:

Отношения России и Армении – это отношения союзничества, стратегического партнерства: Лавров
Отношения России и Армении – это отношения союзничества, стратегического партнерства. Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров винтервью армянским СМИ.
В ответ на вопрос:« Как Вы оцениваете развитие двусторонних отношений России и Армении за последние десятилетия?» Лавров сказал:
«Отношения России и Армении – это отношения союзничества, стратегического партнерства. Эти термины закреплены в двусторонних договорах, в документах Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Эти связи охватывают все без исключения сферы деятельности государств, все сферы жизнедеятельности наших народов от политики в области безопасности, внешней политики до культуры, экономики, технологических контактов, гуманитарных связей, образования и многого другого. Отношения за 10 лет развивались, безусловно, под воздействием прямых доверительных контактов между президентами наших стран В.В.Путиным и С.А.Саргсяном. Они регулярно, по несколько раз в год проводят встречи на высшем уровне, общаются на территории Республики Армения, Российской Федерации, «на полях» многочисленных международных форумов.
Хочу особо выделить присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), что, безусловно, придало дополнительный очень мощный импульс нашему торгово-экономическому, инвестиционному сотрудничеству. Достаточно сказать, что в прошлом году товарооборот между Россией и Арменией увеличился более чем на 30% по сравнению с 2016 г., достигнув, если мне не изменяет память, 1 млрд. 750 млн.долл. Это очень крупная сумма, не говоря уже о том, что сотни компаний с российским участием – либо российских, либо совместных российско-армянских предприятий – работают в Республике Армения и приносят пользу нашим связям и экономике нашего союзника.
Военно-техническое сотрудничество традиционно очень тесное. Наряду с активно работающей Межправительственной комиссией по торгово-экономическому сотрудничеству у нас есть и комиссия по военно-техническому сотрудничеству. Они работают ритмично и дают хороший результат.
Гуманитарная сфера традиционно была весьма востребована нашими народами. Отмечу состоявшиеся в России этой осенью Дни культуры Армении, на открытии которых в ноябре 2017 г. присутствовали президенты двух стран.
Если брать сферу образования, то в Ереване работает Российско-Армянский (Славянский) университет. В нем, а также в восьми филиалах российских высших учебных заведений, которые действуют на территории Республики Армения, по программам российского высшего образования обучаются около 3,5 тыс. армянских граждан. Сверх того, о чем я сейчас сказал, 5,5 тыс. армян обучаются в Российской Федерации, из них 1,5 тыс. – на основе предоставленных Армении Правительством Российской Федерации государственных стипендий.
В наших двусторонних отношениях в последние 10 лет, безусловно, происходит очень устойчивый и качественный рост. Он дополняется тесным сотрудничеством на внешнеполитической арене. Мы союзники в рамках ОДКБ. Я уже упомянул ЕАЭС, где Армения стала полноправным членом. Конечно, сохраняет в полной мере свою актуальность и Содружество независимых государств (СНГ), равно как и наши скоординированные действия в ООН, в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), в Совете Европы, в Организации черноморского экономического сотрудничества.
Я перечислил далеко не все, что характеризует наши отношения за последние 10 лет, но, думаю, из сказанного можно сделать вывод, насколько богаты эти связи и насколько они отвечают интересам наших стран на данный момент».