Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններն ունեն դաշնակցային, ռազմավարական գործընկերային բնույթ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններն ունեն դաշնակցային, ռազմավարական գործընկերային բնույթ: Դրանք ամրագրված են երկկողմ համաձայնագրերում, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) փաստաթղթերում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայկական լրատվամիջոցների հարցին ի պատասխան ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ գնահատելով Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները վերջին տասը տարիների ընթացքում:
Նա ընդգծել է, որ այդ կապերն ընդգրկում են պետությունների գործունեության, մեր ժողովուրդների կենսագործունեության՝ առանց բացառության բոլոր ոլորտները՝ քաղաքականությունից մինչև անվտանգություն, արտաքին քաղաքականությունից մինչև մշակույթ, տնտեսություն, տեխնոլոգիական շփումներ, հումանիտար կապեր, կրթություն և այլն:
ՌԴ արտգործնախարարը կարևորել է այն, որ հարաբերությունները վերջին տասը տարիների ընթացքում զարգացել են երկու երկրի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Սերժ Սարգսյանի անմիջական և վստահելի շփումների ներքո, նախագահները տարեկան մի քանի անգամ հանդիպումներ են անցկացնում բարձր մակարդակով, շփվում են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում, բազմաթիվ միջազգային ֆորումների շրջանակում:
«Ցանկանում ենք հատկապես առանձնացնել Հայաստանի միացումը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչն, անկասկած, մեր առևտրատնտեսական, ներդրումային համագործակցությանը հաղորդեց հավելյալ, շատ հզոր խթան: Բավական է ասել, որ նախորդ տարի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2016 թվականի համեմատ ավելացել է ավելի քան 30 տոկոսով՝ հասնելով, եթե հիշողությունս չի դավաճանում, 1 մլրդ 750 մլն ԱՄՆ դոլարի»,- նշել է Լավրովը: Նա հիշեցրել է, որ ներկայում Հայաստանում գործում են ռուսական կամ համատեղ հայ-ռուսական ձեռնարկություններ, որոնք մեծապես օգուտ են տալիս հայ-ռուսական կապերին, դաշնակից Հայաստանի տնտեսությանը:
ՌԴ արտգործնախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև ավանդաբար շատ սերտ է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: «Առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովից բացի, մենք ունենք և ռազմատեխնիկական հարցերով համագործակցության հանձնաժողով: Դրանք աշխատում են ռիթմիկ կերպով և տալիս են լավ արդյունք»,- նշել է նա:
Լավրովը խիստ պահանջված է որակել հումանիտար ոլորտում համագործակցությունը՝ հիշեցնելով 2017 թվականի աշնանը Ռուսաստանում կայացած «Հայաստանի մշակույթի օրերը», որի բացմանը նոյեմբերին ներկա էին երկու երկրի նախագահները:
«Եթե քննարկենք կրթության ոլորտը՝ ապա Երևանում աշխատում է Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանը: Այդտեղ, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում գործող ռուսական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ութ մասնաճյուղերում, ռուսական բարձրագույն կրթական ծրագրերով սովորում են Հայաստանի շուրջ 3,5 հազար քաղաքացիներ: Բացի այդ, 5,5 հազար հայեր կրթություն են ստանում ՌԴ-ում, որոնցից 1500-ը՝ ՌԴ կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրված կրթաթոշակներով:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում մեր երկկողմ հարաբերություններում, անկասկած, դիտվում է շատ կայուն և որակյալ աճ: Այն լրացվում է արտաքին քաղաքական ասպարեզում սերտ համագործակցությամբ: Մենք ՀԱՊԿ շրջանակում դաշնակիցներ ենք: Ես արդեն նշեցի ԵԱՏՄ-ն, որտեղ Հայաստանը լիիրավ անդամ է: Իհարկե, իր ակտուալությունը լիարժեքորեն պահպանում է նաև Անկախ պետությունների համագործակցությունը, ինչպես նաև մեր կոորդինացված գործողությունները Միավորված ազգերի կազմակերպությունում, Եվրոպայում Անվտանգության և Համագործակցության Կազմակերպությունում, Եվրոպայի խորհրդում, Սևծովյան տնտեսական համագործակցություն կազմակերպությունում»,- ընդգծել է Լավրովը՝ նշելով, որ թեպետ վերջին տասը տարիների ընթացքում երկու երկրի հարաբերությունները բնորոշող ամեն բան չէ, որ նշեց, սակայն դրանք էլ բավարար են հասկանալու, թե որքան հարուստ են այդ կապերը և որքանով են դրանք տվյալ պահին համապատասխանում երկրների շահերին:

YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. The relations of Russia and Armenia have allied, strategic partnership nature. They are enshrined in bilateral agreements, the documents of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Russian foreign minister Sergey Lavrov said in response to Armenian media, commenting on the Armenia-Russian bilateral ties over the past ten years, Armenpress reports.
The Russian FM said these relations include all spheres of the states’ activity starting from politics to security, from foreign policy to culture, economy, technological contacts, humanitarian ties, education and etc.
He attached importance to the fact that over the past ten years the relations developed under the direct and reliable contacts of the presidents of the two countries Vladimir Putin and Serzh Sargsyan: the presidents hold several high-level meetings annually, as well as communicate with each other on the sidelines of international forums.
“We specifically want to highlight Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union, which, undoubtedly, gives a very strong impetus to our commercial, investment cooperation. It’s enough to say that last year the trade turnover between Russia and Armenia increased by more than 30% compared to 2016, reaching 1 billion 750 million USD, if I remember correctly”, Lavrov said. He reminded that at the moment Armenian-Russian joint enterprises operate in Armenia which significantly benefit the bilateral ties, as well as allied Armenia’s economy.
The Russian minister said there is a very close traditional military-technical cooperation between the two countries. “As for the commercial cooperation issues, in addition to the inter-governmental commission, we also have a commission on cooperation on military-technical affairs. Their activity gives quite a good result”, he said.
Lavorv said the cooperation in humanitarian field is quite demanded, recalling the Days of Armenian Culture held in Russia in autumn, 2017 the opening ceremony of which was attended by the presidents of the two countries.
As for the education field, Lavrov said the Russian-Armenian (Slavonic) university operates in Yerevan.
“Over the last ten years there is, undoubtedly, a very stable and qualitative growth in our bilateral relations. It is being supplemented by the close cooperation in the foreign policy field. We are allies within CSTO. I already mentioned the EAEU where Armenia is a full member. Of course, the CIS also fully maintains its relevance, as well as our coordinated actions in the UN, the OSCE, the Council of Europe and the Organization for the Black Sea Economic Cooperation”, Lavrov said, adding that although he didn’t mention everything characterizing the bilateral ties of the past ten years, but these are enough to understand how rich these ties are and to what extent they are in accordance with the interests of the countries at the moment.