Երաժշտական «Ծիծեռնակ»-ները գտան իրենց տաքուկ բույնը. մրցանակների արժանացան լավագույնները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ծիծեռնակ» մրցանակաբաշխությունն իմի բերեց և հանրությանը ներկայացրեց հայ երաժշտարվեստի տարվա ընթացքում ստեղծված լավագույն նմուշները և լավագույն կատարողներին: Մրցանակներ հանձնվեցին դասական, ժողովրդական և ՓՈՓ ժանրերում: Մրցանակաբաշխությունն անցկացվեց մարտի 31-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
«Թող որ հոգու հավերժության այս գեղեցիկ տոնին բոլոր մրցանակ ստացողներն իսկապես ուրախանան և զվարթանան, իսկապես արժանի լինեն այն մրցանակներին, որոնք նախատեսված են լավագույնների համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը և երգահան Ավետ Բարսեղյանը «Հատուկ մրցանակ»-ի արժանացան «Ճանապարհ դեպի հեքիաթային աշխարհ» նախագծի իրականացման համար:
«Հայ դասական պոեզիան Մանսուրյանի երաժշտության
մեջ» համերգաշարի համար «Հատուկ մրցանակ»-ի արժանացավ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը: Նա ասաց, որ խորապես զգացված է բարձր գնահատականի, այն բուռն հույզերի համար, որ ապրում է այդ պահին: Մանսուրյանը շեշտեց, որ իր համար թանկ է հայոց լեզուն, հայ պոեզիան:
«Հատուկ մրցանակ»-ի արժանացավ նաև «Համահայկական նվագախումբ» նախագիծը:
«Մշակութային կանգառ» նախագծի իրականացման գործում մեծ աջակցության համար «Հատուկ մրցանակ» տրվեց «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամին՝ ի դեմս դրա նախագահ Գաբրիել Ջամբարջյանի:
«Այայի երկիր Արցախ» ստեղծագործության համար մրցանակ հանձնվեց նաև երգչուհի Գայա Արզումանյանին:
Օպերային երգիչ Արտակ Հարությունյանն արժանացավ «Հատուկ մրցանակ»-ի «Կրկին բեմում» համերգային ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
Արտերկրում հայկական երգարվեստը լավագույնս ներկայացնելու համար «Հատուկ մրցանակ» տրվեց Սիրուշոյին:
Ջազ երաժշտության հանրահռչակման գործում ներդրում ունենալու համար «Հատուկ մրցանակ»-ի արժանացավ Հայաստանի ջազ ասոցիացիան ի դեմս դրա նախագահ Կամո Մովսիսյանի:
Հայաստանյան մշակութային կյանքը լավագույնս լուսաբանելու համար «Հատուկ մրցանակ» հանձնվեց Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը:
«Հատուկ մրցանակ» տրվեց նաև երգահան Արթուր Գրիգորյանին՝ հայկական էստրադայում նշանակալի ավանդի և ծննդյան 60-ամյակի առիթով:
Դասական ժանրում տարվա լավագույն երաժշտախումբ համարվեց «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը:
Նույն ժանրում լավագույն երաժիշտ-կատարող (վոկալ) անվանակարգում հաղթեց տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը:
Լավագույն երաժիշտ-կատարող (գործիք) ճանաչվեց ջութակահարուհի Դիանա Ադամյանը:
Դասական ժանրում լավագույն ալբոմ համարվեց դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի«Alexsandr Harutyunyan: Complete piano works» սկավառակը:
Լավագույն համերգային ծրագիր անվանակարգում հաղթեց «Ահեղ դատաստան» նախագիծը (Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն):
Ժողովրդական ժանրում լավագույն երաժշտախումբ ճանաչվեց Գյումրու ժող. գործիքների պետական նվագախումբը:
Ժողովրդական ժանրում լավագույն երաժիշտ-կատարող (վոկալ) անվանակարգում մրցանակի արժանացավ Վարդան Բադալյանը:
Ժողովրդական ժանրում լավագույն երաժիշտ-կատարող (գործիք) ճանաչվեց Նորայր Գաբոյանը:
Վերոնշյալ ժանրում լավագույն ալբոմանվանակարգում հաղթեց «Գյումրու ժող. գործիքների պետական նվագախումբ»-ը «Քեզ եմ հիշում» սկավառակի համար:
Լավագույն համերգային ծրագիր անվանակարգում մրցանակը տրվեց Կամո Սեյրանյանի «Դուդուկի մեծարման երեկո»-ին:
Մասսայական (POP) ժանրում տարվա լավագույն ռոք խումբ դարձավ վերջին շրջանում շատերի ուշադրությունը գրաված, ալտերնատիվ ռոք և ինդի ռոք ժանրերում ստեղծագործող «Նեմրա» խումբը, որի ելույթը բուռն ծափահարություններով ընդունվեց:
Լավագույն ՓՈՓ խումբ դարձավ «Արցախի ձայներ» նախագիծը:
Լավագույն ալբոմ համարվեց YellowStons խմբի «Զարմանալի և անսովոր» ձայնասկավառակը:
Լավագույն համերգային ծրագիր անվանակարգում հաղթեց Հայկոն «Սիրո Հավերժ քաղաք» խորագրով մենահամերգով:
Լավագույն տեսահոլովակ անվանակարգում մրցանակը կրկին Հայկոն ստացավ «Սիրո Հավերժ քաղաք» երգի հիման վրա նկարահանված տեսահոլովակի համար (Հայկո, ռեժիսոր՝ Արամայիս Հայրապետյան):
Լավագույն դուետ համարվեց «Արամ MP3 և 3.33» «Սկսում ենք պարել» գործով:
Տարվա հայտնություն անվանակարգում հաղթեցին Հակոբ Հակոբյանը և Արման Հովհաննիսյանը:
Տարվա հիթ դարձավ Էդգար Էլբակյան կրտսերի հեղինակած «Լուսին» ստեղծագործությունը Սոնա Ռուբենյանի և Գարիկ Պապոյանի մեկնաբանությամբ: Վերջիններս իրենց մրցանակը հանձնեցին հեղինակի մորը` Աննա Էլբակյանին:
Տարվա լավագույն երգիչ ճանաչվեց Էրիկ Կարապետյանը:
Տարվա լավագույն երգիչուհի դարձավ Իվետա Մուկուչյանը:
Շքեղ, գունագեղ և պայծառ մրցանակաբաշխությանը հետաքրքիր և զգացմունքային համարներով հանդես եկան Քրիստինե Պեպելյանը, Սոֆի Մխեյանը, Գայա Արզումանյանը, «Նեմրա», «Գաթա» խմբերը, Էրիկ Կարապետյանը և շատ ուրիշներ:

Музыкальные  «Ласточки» нашли свое  теплое  гнездышко – награждены  лучшие
Церемония награждения «Цицернак» («Ласточка») отметила лучшие произведения и исполнителей армянского музыкального искусства, представленные обществу в течение прошедшего года – в жанре классической, народной и РОР-музыки. Церемония состоялась 31 марта в Академическом национальном театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна.
«Пусть на этом празднике души порадуются те, кто заслуженно получил награду и будут достойны ее», - как передает Арменпресс, сказал министр культуры РА Армен Амирян.
Первая леди Рита Саргсян и композитор Авет Барсегян удостоены Специального приза за осуществление проекта «Дорога в сказочный мир».
Специального приза за музыкальный цикл «Армянская классическая поэзия в музыке Мансуряна» удостоен композитор Тигран Мансурян. Он поблагодарил за те чувства, которые испытал в эти минуты. Он признался, что армянский язык и армянская поэзия чрезвычайно дороги ему.
Специального приза удостоен проект «Всеармянский оркестр».
Специального приза удостоен благотворительный фонд «Пюник» - в лице руководителя Габриела Джамбаряна.
Приз за произведение «Арцах – страна Ара» получила певица Гая Арзуманян.
Специального приза за концертную программу «Вновь на сцене» удостоен оперный певец Артак Арутюнян.
Специального приза за лучшее представление армянского певческого искусства за рубежом удостоена Сирушо.
За вклад в популяризацию джаза Специального приза удостоена Ассоциация джаза Армени – в лице руководителя Камо Мовсисяна.
Специального приза за лучшее освещение культурной жизни Армении удостоено Общественное телевидение.
Специального приза за значимый вклад в эстрадное искусство и по случаю 60-летия удостоен композитор Артур Григорян.
Лучшим коллективом года в жанре классической музыки признан Государственный камерный хор «Овер».
Лучшим исполнителем (вокал) в том же жанре признан тенор Липарит Аветисян.
Лучшим исполнителем (инструменталист) признана скрипачка Диана Адамян.
Лучшим альбомом в классическом жанре признан диск Айка Меликяна Alexsandr Harutyunyan: Complete piano works.
В номинации «Лучшая концертная программа» победил проект «Грозный суд» (Академический национальный театр оперы и балета им. Ал.Спендиаряна).
Лучшим коллективом в народном жанре признан Государственный оркестр народных инструментов Гюмри.
Лучшим исполнителем в народном жанре (вокал) признан Вардан Бадалян.
Лучшим исполнителем в народном жанре (инструменталист) признан Норайр Габоян.
Лучшим альбомом в народном жанре признан диск «Помню тебя» Государственного оркестра народных инструментов Гюмри.
В номинации «Лучшая концертная программа» победил проект Камо Сейраняна «Вечер почтения дудука».
В РОР-жанре лучшей рок-группой признана группа «Немра» - за творчество в жанре альтернативного рока.
Лучшей РОР-группой признан проект «Голоса Арцаха».
Лучшим альбомом признан диск «Удивительный и необычный» группы Yellow Stons.
В номинации «Лучшая концертная программа» победил проект Айко «Вечный город любви».
В номинации «Лучший видеоролик» также победил ролик Айко, снятый для песни «Вечный город любви» (режиссер Арамаис Айрапетян).
Лучшим дуэтом признан номер «Начинаем танцевать» Арама MP3 և 3.33.
В номинации «Открытие года» победили Акоп Акопян и Арман Ованисян.
В номинации «Хит года» победил проект «Луна» Эдгара Элбакяна-мл., в интерпретации Сона Рубенян и Гарика Папояна. Награду получила мать автора – Анна Элбакян.
Лучшим певцом признан Эрик Карапетян.
Лучшей певицей признана Иветта Мукучян.
С прекрасными и интересными номерами на церемонии выступили Кристине Пепелян, Софи Мхеян, Гая Арзуманян, группы «Немра», «Гата», Эрик Карапетян и др.