Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Գյումրի-Երեւան 14-օրյա քայլարշավը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրու Վարդանանց հրապարակից սկսել է «Իմ քայլը» խորագրով 14-օրյա քայլարշավը դեպի Երեւանի Ազատության հրապարակ: Փաշինյանի քայլարշավը բողոք է իշխող ուժի դեմ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած կուսակցությունը հայտարարել էր փողոցային պայքարի դուրս գալու մասին, որին, սակայն, չեն միացել «Ելք» դաշինքի մյուս երկու կուսակցությունները՝ «Լուսավոր Հայաստանը» և «Հանրապետությունը»:

YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Member of Parliament Nikol Pashinyan, the leader of the opposition Yelk faction of the Armenian parliament, launched a 14-day walking tour from Gyumri to Yerevan. The opposition politician will walk across the country starting from the Vardanants Square of Gyumri, Armenia’s second largest city, until he reaches the Freedom Square of the Armenian capital – Yerevan.
Earlier the MP had announced intentions to start a street protest, which, however, was turned down by two other parties of the Yelk alliance – Bright Armenia and Republic.