Ադրբեջանցի վտարանդի լրագրողը Ֆրանսիայում զինված հարձակման է ենթարկվել. նրա կինը սպանվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանություններին քննադատելու համար այդ երկրից վտարված Ռահիմ Նամազովը և նրա կինը զինված հարձակման են ենթարկվել Ֆրանսիայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Deutsche Welle պարբերականը:
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ դեպքը տեղի է ունեցել մարտի 30-ին, Թուլուզի մոտակայքում գտնվող Կոլոմիերս քաղաքում: Հարձակման հետևանքով Ռահիմ Նամազովը հրազենային ծանր վնասվածքներ է ստացել, իսկ նրա կինը՝ սպանվել: Կոլոմիերս քաղաքի քաղաքապետը չի բացառել լրագրողի նկատմամբ քաղաքական հաշվեհարդարի հավանականությունը:
Ֆրանսիական ոստիկանության աղբյուրի տվյալներով՝ Նամազովն ու նրա կինը մեքենայով երթևեկելիս են եղել բնակելի թաղամասերից մեկում, երբ նրանց ուղղությամբ 7 կրակոց է արձակվել: Կոլոմիեի քաղաքապետ Քարին Տրավալ Միշելեն հայտնել է, որ հնարավոր չէ չմտածել, որ քաղաքական հաշիվների մաքրում է տեղի ունեցել, քանի որ Նամազովը լրագրող է, որին հայրենիքում կտտանքների են ենթարկել և բանտ են նստեցրել, որից հետո նա քաղաքական ապաստան է ստացել Ֆրանսիայում: Նամազովը հրազենային վնասվածքներ է ստացել թիկունքի հատվածում. բժիշկները պայքարում են նրա կյանքը փրկելու համար, իսկ կինը մոտ տարածությունից գլխին արձակված կրակոցից տեղում մահացել է:
Ռահիմ Նամազովը եղել է Ադրբեջանի իշխանությունների ամենախիստ քննադատներից մեկը: Նա մեկ անգամ բանտ է նստել՝ մինչև 2010թ. Ֆրանսիայից քաղաքական ապաստան խնդրելը: 2010թ. YouTube-ում հրապարակված տեսանյութում Նամազովը պատմել է, որ ինքն Ադրբեջանում բանտ է նստել այն բանից հետո, երբ գրել է ադրբեջանական բանակում զինծառայողների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի մասին: Նա հայտնել է, որ ինքը 6 ամիս մեկուսարանում է անցկացրել:

Во Франции тяжело ранен изгнанный из родины азербайджанский журналист
Азербайджанский журналист Рахим Намазов и его супруга, проживающие в изгнании во Франции, стали жертвами вооруженного нападения утром 30 марта в коммуне Коломье близ города Тулуза в юго-западной части Франции.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, Намазов получил тяжелое огнестрельное ранение в спину и находится в критическом состоянии. Его жена Аида была убита выстрелом в голову с близкого расстояния.
Согласно источникам в полиции, Намазов и его жена ехали на автомобиле в одном из жилых кварталов Коломье, когда в их направлении было сделано семь выстрелов. Мэр Коломье Карин Траваль-Мишеле в интервью агентству AFP сказала, что невозможно отделаться от мысли о том, что имело место "сведение политических счетов", поскольку Рахим Намазов является "журналистом, которого на родине пытали и посадили в тюрьму", и он получил политическое убежище во Франции.
Траваль-Мишеле выразила уверенность в том, что данное преступление никак не связано с серией терактов, происшедших на прошлой неделе, добавив, однако, что свет на этот "драматический инцидент" должно пролить следствие.
Рахим Намазов является решительным критикомполитического руководства Азербайджана. В видеоролике, выложенном на портале YouTube в декабре 2017 года, он заявил, что его посадили в юрьму за то, что он писал о жестоком обращении с солдатами в азербайджанской армии. Намазов также сообщил, что он провел полгода в одиночной камере. Он получил политическое убежище во Франции в 2010 году.