Ադրբեջանցի վտարանդի լրագրողը Ֆրանսիայում զինված հարձակման է ենթարկվել. նրա կինը սպանվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանություններին քննադատելու համար այդ երկրից վտարված Ռահիմ Նամազովը և նրա կինը զինված հարձակման են ենթարկվել Ֆրանսիայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Deutsche Welle պարբերականը:
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ դեպքը տեղի է ունեցել մարտի 30-ին, Թուլուզի մոտակայքում գտնվող Կոլոմիերս քաղաքում: Հարձակման հետևանքով Ռահիմ Նամազովը հրազենային ծանր վնասվածքներ է ստացել, իսկ նրա կինը՝ սպանվել: Կոլոմիերս քաղաքի քաղաքապետը չի բացառել լրագրողի նկատմամբ քաղաքական հաշվեհարդարի հավանականությունը:
Ֆրանսիական ոստիկանության աղբյուրի տվյալներով՝ Նամազովն ու նրա կինը մեքենայով երթևեկելիս են եղել բնակելի թաղամասերից մեկում, երբ նրանց ուղղությամբ 7 կրակոց է արձակվել: Կոլոմիեի քաղաքապետ Քարին Տրավալ Միշելեն հայտնել է, որ հնարավոր չէ չմտածել, որ քաղաքական հաշիվների մաքրում է տեղի ունեցել, քանի որ Նամազովը լրագրող է, որին հայրենիքում կտտանքների են ենթարկել և բանտ են նստեցրել, որից հետո նա քաղաքական ապաստան է ստացել Ֆրանսիայում: Նամազովը հրազենային վնասվածքներ է ստացել թիկունքի հատվածում. բժիշկները պայքարում են նրա կյանքը փրկելու համար, իսկ կինը մոտ տարածությունից գլխին արձակված կրակոցից տեղում մահացել է:
Ռահիմ Նամազովը եղել է Ադրբեջանի իշխանությունների ամենախիստ քննադատներից մեկը: Նա մեկ անգամ բանտ է նստել՝ մինչև 2010թ. Ֆրանսիայից քաղաքական ապաստան խնդրելը: 2010թ. YouTube-ում հրապարակված տեսանյութում Նամազովը պատմել է, որ ինքն Ադրբեջանում բանտ է նստել այն բանից հետո, երբ գրել է ադրբեջանական բանակում զինծառայողների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի մասին: Նա հայտնել է, որ ինքը 6 ամիս մեկուսարանում է անցկացրել:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. A gunman has attacked Azerbaijani journalist Rahim Namazov exiled from Azerbaijan for criticizing the Azerbaijani authorities and his wife in France, ARMENPRESS reports Deutsche Welle informs.
The incident happened on March 30 in Colomiers city in southern France. Rahim Namazov was seriously injured and his wife was killed. Karine Michelet-Traval, the Mayor ofColomiersdid not rule out the version of a political revenge.
According to a police source, Namazov and his wife were driving in a residential district when 7 shots were fired in their direction. Colomiers Mayor said that one cannot rule out the possibility of a political revenge since Namazov is a journalist who was tortured and imprisoned in his country, after which he found a political asylum in France. Doctors are struggling to save Namazov’s life.
Rahim Namazov was one of the harshest critics of the Azerbaijani authorities. He had been imprisoned before seeking political asylum in France in 2010. In a footage posted in Youtube in 2010 Namazov told that he was imprisoned in Azerbaijan after he published an article about mistreatment towards soldiers in Azerbaijani army.