Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Մերկելին ԳԴՀ Կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 14-ին շնորհավորական ուղերձներ է հղել Անգելա Մերկելին՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Վստահություն հայտնելով, որ Անգելա Մերկելի անցած հարուստ պետական և քաղաքական ուղին կշարունակի իր ծանրակշիռ ավանդը բերել Գերմանիայի զարգացմանն ու բարգավաճմանը, գերմանացի բարեկամ ժողովրդի բարեկեցությանը, միջազգային ասպարեզում ԳԴՀ ծանրակշիռ դերակատարության ամրապնդմանը, Հանրապետության Նախագահը Կանցլերին մաղթել է հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում: Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Անգելա Մերկելի նոր պաշտոնավարման ընթացքում ևս հայ-գերմանական հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ և ընդլայնվել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:
«Բազմիցս առիթ եմ ունեցել նշելու, որ Գերմանիան Հայաստանի հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական զարգացման ակտիվ աջակիցը: Այսօր հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունը նոր մակարդակի վրա է, զարգանում են տնտեսական փոխգործակցությունը, մշակութային, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված հարաբերությունները:
Մեր երկիրն այս տարի թևակոխում է պետական զարգացման նոր փուլ. անցում է կատարում քաղաքական կառավարման մի համակարգի, որը տասնամյակներ շարունակ նպաստել է ԳԴՀ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսական զարգացմանն ու բարգավաճմանը: Հայաստանի խորհրդարանական համակարգի կայացման ճանապարհին մեծապես կարևորում ենք Գերմանիայի կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը:
Բարձր եմ գնահատում նաև գերմանական կողմի աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնմանը, որը նոր մակարդակի է բարձրացել 2017 թվականի նոյեմբերին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շնորհիվ»,-ասված է ԳԴՀ Կանցլերին ուղղված Նախագահ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում:
Ուղերձում Նախագահն անդրադարձել է նաև միջկուսակցական համագործակցությանը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և Գերմանիայի «Քրիտոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության միջև երկկողմ ձևաչափով և Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության շրջանակներում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Աննեգրեթ Քրամփ-Քարրենբաուերին՝ «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:

Armenian President congratulates Angela Merkel on her re-election as German Chancellor
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan sent a congratulatory message to Angela Merkel on being re-elected to the office of Chancellor of the Federal Republic of Germany, the Presidential Office told Armenpress.
Confident that Angela Merkel’s long experience in State and political activities will continue to promote development and prosperity in Germany and the wellbeing of the friendly German nation, enhance Germany’s weight and role in the international arena, the President wished the Chancellor every success in all her initiatives. President Sargsyan expressed hope that during her new term in office, Armenian-German relations will continue to develop dynamically and expand in both bilateral and multilateral formats.
“I have noted on several occasions that Germany is a reliable partner of Armenia, active supporter of democratic reforms and economic development. Today, the Armenian-German political dialogue has reached a new level: economic cooperation, cultural, inter-parliamentary and decentralized relations are developing continuously.
This year, our country is entering a new stage of development. We are shifting to a new system of political administration that has for many decades contributed to the strengthening of democratic institutions, economic development and prosperity in Germany. On the way to the parliamentary system of governance, we look forward to building closer ties of cooperation with the German government.
I likewise appreciate the support provided by the German side for expansion of EU-Armenia cooperation, with the latter having reached a new level thanks to the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed in November, 2017,” the President said in his congratulatory message.
The President’s message also touched upon the inter-party cooperation between the Republican Party of Armenia and the Christian-Democratic Union of Germany in the bilateral format and in the framework of the European People’s Party.
Serzh Sargsyan also sent a congratulatory message to Annegret Kramp-Karrenbauer on being elected Secretary General of the Christian-Democratic Union of Germany.