Սերժ Սարգսյանի մյունխենյան ելույթը հայ-թուրքական արձանագրությունների չեղարկման նախաբանն էր. Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մյունխենյան ելույթը նախաբանն էր հայ-թուրքական արձանագրությունների չեղարկման: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն` անդրադառնալով Մյունխենում ՀՀ նախագահի ելույթի շեշտադրումներին:
«Մյունխենի ելույթը լիարժեքորեն Թուրքիային հակադրեց եվրոպական արժեքներին: Ներկայացվեցին հարցեր` կապված շրջափակման, փակ սահմանների, արձանագրությունները չվավերացնելու, նախապայմանների լեզվով խոսելու հետ: Նախագահն ընդգծեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու գործում Երևանը ցուցաբերեց նախաձեռնողականոթյուն` հակառակ Սփյուռքում դրսևորված սուր զգայունության, որովհետև սփյուռքահայերը հայրենազրկվել են, նրանք ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներն են»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը: Երևանը գնաց այդ քայլին, սակայն դա չարեց Թուրքիան: Անկարան ձգձգեց արձանագրությունների վավերացման գործընթացը` այդ ընթացքում փորձելով Հայաստանի հետ խոսել նախապայմանների լեզվով:
Այս համատեքստում Շահան Գանտահարյանը կարևորեց այն, որ ՀՀ Նախագահը խոսել է նոր փաստաթղթի մասին:
«Եթե հետագայում խոսք լինի Անկարայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մասի, ապա անհրաժեշտ է լինելու նոր փաստթուղթ: Հայաստանը չի դնում նախապայման և թույլ չի տա, որ իր հետ խոսեն նախապայմանների հետ: Այսօր պայմանները փոխվել են, Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկիր է և ԵՄ-ի հետ կնքել է համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր: Հայաստանը ցամաքային կամուրջի հնարավորություն է ստանում Պարսից Ծոցի եւ Սեւ Ծովի միջեւ՝ ստանալով կամուրջի դեր կատարելու հնարավորություններ: Թուրքիայի կողմից սահմանի փակումն այլևս նախկին նշանակությունը չունի: Հայաստանը խաղաղության գործոն լինելով և կամրջողի դեր կատարելու հնարավորություն ունենալով՝ աշխարհաքաղաքական, տարածաշրջանային նոր դեր է ստանձնում: Այո պայմաններ են փոխվել են, նոր փաստաթուղթ է անհրաժեշտ»,-ասաց նա:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 17-ին ելույթ է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովին «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև ընկած երկրները» խորագրով քննարկման ժամանակ: Նա իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային մի շարք հարցերի:

President Sargsyan’s Munich speech was preface to cancellation of Armenian-Turkish protocols - Shahan Gantaharian
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Armenian President Serzh Sargsyan’s speech at the Munich Security Conference was the preface to the cancellation of the Armenian-Turkish protocols, Editor-in-Chief of "Azdak" daily Shahan Gantaharian told Armenpress.
“The speech at Munich completely contradicted Turkey to European values. Issues were presented over blockade, closed borders, non-ratification of the protocols and talking with the language of preconditions. The President stated that Yerevan demonstrated an initiative to normalize the Armenian-Turkish relations, contrary to the sharp sensitivity formed in the Diaspora since the Diaspora-Armenians were deprived of their homeland, they are the descendants of the Genocide survivors”, he said. “Yerevan took that step, but Turkey didn’t. Ankara prolonged the ratification process of the protocols by trying to talk to Armenia with the language of preconditions at that period”.
In this context Shahan Gantaharian highlighted the fact that the Armenian President talked about the new document.
“If later there are talks to normalize the relations with Ankara, a new document will be needed. Armenia doesn’t put forward a precondition and will not allow to talk with preconditions. Today the conditions have changed, Armenia is an EAEU member state and signed the comprehensive and enhanced partnership agreement with the EU. Armenia receives an opportunity of a land bridge between the Persian Gulf and the Black Sea by receiving opportunities to act as a bridge. The closure of the border by Turkey no longer has the previous significance. Armenia assumes new geopolitical, regional role. Yes, the conditions changed, a new document is needed”, he said.
Armenian President Serzh Sargsyan on February 17 delivered speech at the Munich Security Conference, touching upon Armenia’s foreign policy and a number of regional issues.