Կարո Փայլանը դեմ է արտահայտվել Աֆրինում թուրքական «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը դեմ է արտահայտվել Աֆրինում թուրքական ԶՈւ կողմից իրականացվող «Ձիթենու ճյուղ» գործողությանը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կարո Փայլանը գրառում է կատարել իր թվիթերյան միկրոբլոկում:
«Պատերազմին կողմնակից անձինք նույնպես հանցակից են պատերազմին, ոչ ասեք Աֆրինի պատերազմին, այդ հանցագործությանը մասնակից մի եղեք»,- դիմելով հանրությանը կոչ է արել հայազգի պատգամավորը:
«Իշխանությունները փորձում են լռեցնել իրականությունն արտահայտող անձանց և խաղաղության կողմնակիցներին: Խաղաղություն ցանկանալը հանցանք չէ»,- հանրության ուշադրությունը հրավիրելով Աֆրինի դեպքերին դեմ արտահայտվող լրագրողական և մտավորական շրջանակների նկատմամբ իշխանությունների կողմից իրականացվող ճնշումների վրա հավելել է Կարո Փայլանը:
Թուրքիայի զինված ուժերըհունվարի 20-իցՍիրիայի Աֆրին շրջանում քրդերի դեմ ռազմական գործողություն են սկսել, որը ստացել է «Ձիթենու ճյուղ» անվանումը: Այդ օրը թուրքական 72 ռազմական ինքնաթիռ ռմբակոծել են քրդերի դիրքերը, ինչից հետո թուրք զինվորներն անցել են սիրիական սահմանը: Գործողություններին մասնակցում են զգալի թվով զինվորներ ու զինտեխնիկա: Թուրքական զինուժն Աֆրին նահանգ է մտել 3 ուղղությամբ:

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Member of the Turkish parliament of Armenian origin Garo Paylan, representing pro-Kurdish People's Democratic Party, has spoken out against the Turkish military operation in Syria’s Afrin called Olive Branch, ARMENPRESS reports Paylan twitted.
“Supporters of war are also accomplices to war. Say “no” to Afrin war, do not be part of that crime”, the MP urged, addressing the public.
“The authorities try to silence individuals voicing the truth and supporters of peace. Striving for peace is not a crime”, Garo Paylan added, drawing attention on the crackdown against journalistic and intellectual circles voicing against the Afrin incidents.
The Turkish army launched military operations called “Olive Branch” against Kurds in Syria’s Afrin region on January 20. 72 military jets bombed the positions of the Kurds that day, following which the Turkish troops crossed the Syrian border.