Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերն Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 23-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի, Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի և այդ պատգամավորական խմբերի անդամների հետ: Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանը հանդես են եկել ելույթներով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ներկայացնում ենք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի հետ հանդիպմանը.
«Հարգելի՛ Ժակ Մարիլոսյան,
Այսօրվա հանդիպումն ինձ համար, իհարկե, առաջին հերթին հանդիպում է իսկական բարեկամների հետ՝ մարդկանց, ում համար բարեկամության խմբի անդամ լինելն ինքնանպատակ չէ, իսկ բարեկամությունը՝ թանկ։ Մարդկանց հետ, ովքեր իսկապես հանձն են առել իրենց ներդրումը բերել հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ բարեկամության ամրապնդմանը, մեր միջպետական օրակարգի համալրմանը, մեր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման բարձրացմանը։ Եվ այդ պատասխանատու առաքելությունը ձեզ հաջողվում է հիանալի իրականացնել։ Շնորհակալ ենք, որ անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր դուք միշտ մեր կողքին եք և կայուն զարգացման ուղին բռնած Հայաստանին աջակցում եք կարևոր հարցերում, այդ թվում նաև՝ ժողովրդավարության և բարեփոխումների ամրապնդման գործում, Արցախի խնդրի արդարացի առաջմղման հարցում:
Հանդիպելով թե՛ Հայաստանում և թե՛ Ֆրանսիայում, մենք միշտ էլ քննարկելու հարցեր ունենք, քանի որ իսկական բարեկամներին վայել մեր ծավալուն օրակարգը դինամիկ զարգացում է ունենում, միշտ նորացվում է, փոփոխվում է՝ մեր երկրների, տարածաշրջանի և գլոբալ զարգացումներին համընթաց:
Ուրախ եմ, որ հայ-ֆրանսիական բարեկամական ոգուն համահունչ՝ խորհրդարանական համագործակցությունը դրսևորվում է նաև բազմակողմ հարթակներում` Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովներում: Գիտեմ, իհարկե, որ վերջին խորհրդարանական ընտրություններից հետո այդ վեհաժողովներում ֆրանսիական պատվիրակությունների կազմերը նորացվել են, բայց ես հույս ունեմ, որ այսօրվա պատվիրակությունները կշարունակեն համագործակցությունը մեզ հետ, մշտապես հետամուտ կլինեն այն հարցերին, որ զգայուն են նաև Հայաստանի համար: Իհարկե, նաև շատ բարձր եմ գնահատում Եվրոպական խորհրդարանի անդամներին: Մենք այնտեղ ներկայացված չենք, բայց շատ շնորհակալ եմ նաև այդ պատգամավորներին, ովքեր մշտապես ուշադիր են հայկական հարցերի նկատմամբ:
2017 թվականն, իսկապես, կարևոր տարի էր թե՛ Հայաստանի և թե՛ Ֆրանսիայի համար. Ֆրանսիայի ժողովուրդն ընտրեց նոր նախագահ, նոր խորհրդարան։ Ես վստահ եմ, որ այս Ազգային ժողովն էլ կշարունակի մեծ դերակատարում ունենալ Ֆրանսիան ավելի զարգացնելու և հզորացնելու գործում: Իհարկե, Հայաստանում ևս կայացան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք դարձան մինչ այդ իրականացված Սահմանադրական բարեփոխումների և ընդունված նոր Ընտրական օրենսգրքի յուրահատուկ փորձաքարը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում առավել ամրապնդվեցին ժողովրդավարության հիմքերը, ինչի շնորհիվ մենք ապրիլին սահուն անցում կկատարենք կառավարման խորհրդարանական ձևին։ Անշուշտ, սա բեկումնային որոշում էր, որ մենք կայացրեցինք հիմնվելով մեր քաղաքական դաշտի ավանդույթների և մշակութային առանձնահատկությունների վրա՝ նպատակ ունենալով ապահովել Հայաստանի երկարաժամկետ կայուն զարգացումը։
2017 թվականին ստորագրվեց նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Դա մեզ համար առաջին հերթին նշանակում է, որ Հայաստանը, հայ ժողովուրդն իրեն համարում է եվրոպական քաղաքակրթության անքակտելի մաս՝ հավատարիմ իր ակունքներին, իր դավանանքին, մեր ընդհանուր եվրոպական արժեքներին:
Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Այս մասին ես հայտարարել եմ հնարավոր բոլոր բարձր ամբիոններից և այժմ էլ վերահաստատում եմ մեր այս հանձնառությունը: Եվ իհարկե, այս առումով մենք շատ բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամ և վստահելի գործընկեր Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ջանքերն ուղղված հիմնահարցի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը: Միաժամանակ, բոլորը պետք է շատ հստակ գիտակցեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մարդու իրավունքների խնդիր է: Եվ այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար և անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով: Ադրբեջանը պետք է ճանաչի և հարգի Արցախի ժողովրդի կողմից սեփական ապագան ինքնուրույն որոշելու իրավունքը, իսկ արցախահայության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի բոլոր հնարավոր միջազգային և ներքին մեխանիզմներով: Եվ այս առումով նույնպես ի դեմս ձեզ շատ կարևոր է Ֆրանսիայի ձայնը, քանզի Ֆրանսիան խաղաղության ջատագով է, իսկ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը մշտապես Ֆրանսիայի առաջնահերթությունն է եղել:
Եվ այս համատեքստում մեծապես կարևորում եմ նաև ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերը Արցախ, սեփական աչքերով տեսածի փոխանցումը Ֆրանսիայի հանրությանը, ինչը հսկայական, ուղղակի անգնահատելի նպաստ է բերում Արցախի խնդրի արդարացի կարգավորմանը: Եվ հետևելով ձեր օրինակին՝ արդեն իսկ բազմաթիվ երկրների օրենսդիրներ են այցելում ԼՂ, ինչն, անշուշտ, տալիս է իր դրական արդյունքները: Մեր բարեկամ պետությունների նմանօրինակ ջանքերի շնորհիվ՝ Արցախի ժողովուրդը փոքր, բայց հաստատուն քայլերով հաղթահարում է Ադրբեջանի քարոզչական կեղծիքը:
Ուրախ եմ ձեզ ասել, որ այս տարի մեր մայրաքաղաքում կտիրեն ֆրանկոֆոն ոգին, ֆրանսիական շունչը, կծածանվեն ֆրանսիական խորհրդանիշերը։ Երևանը հոկտեմբերին կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը։ «Ապրել միասին»՝ չափազանց կարևոր այս ուղերձը պիտի մենք բարձրաձայնենք։ Եվ ուրախ կլինենք բոլորիդ տեսնելու այդ միջոցառմանը:
Եվ, իհարկե, ես լիահույս եմ, որ դուք կշարունակեք խորացնել արդյունավետ համագործակցությունը ձեր հայ գործընկերների հետ, կշարունակեք այցելել Հայաստան և Արցախ, տեղեկանալ մեր անցուդարձին, կարող եք օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածել՝ ի շահ մեր երկրների, ի նպաստ եվրոպական ժողովրդավարության, մարդասիրության և խաղաղության: Ձեր աշխատանքն, իսկապես, շատ կարևոր է, մեզ համար շատ արժեքավոր:
Ինչպես դուք՝ ֆրանսիացիներդ եք ասում «Ցանկանալ նշանակում է կարողանալ» (Vouloir, c'est pouvoir): Վստահ եմ, որ ցանկության դեպքում հետևողական, ամենօրյա, ամենժամյա աշխատանքով մենք կարող ենք հասնել ավելիին՝ ի նպաստ մեր երկրների բարօրության և ի հարատևումն մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամության։ Եվ ուզում եմ կրկնել պարոն Մարիլոսյանի խոսքերը՝

Президент Армении встретился с председателем группы дружбы Франция-Армения Национального
В рамках рабочего визита во Францию президент Армении Серж Саргсян 23 января вечером встретился с председателем группы дружбы Франция-Армения Национального Собрания Французской Республики Жаком Марилосяном, председателем группы дружбы Франция-Армения Сената Жильбером-Люком Девиназом и членами этих депутатских групп.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, на встрече Серж Саргсян и председатель группы дружбы Франция-Армения Жан Марилосян выступили с речами.
Речь президента Сержа Саргсяна на встрече с группой дружбы Франция Армения
Уважаемый Жак Марилосян,
Сегодняшняя встреча для меня, конечно, в первую очередь является встречей с настоящими друзьями, людьми, для которых быть членом группы дружбы - не самоцель, а дружба - дорога. С людьми, которые действительно взяли на себя обязательство внести свой вклад в укрепление привилегированной армяно-французской дружбы, дополнение нашей межгосударственной повестки, повышение взаимопонимания между нашими народами. И эта ответственная миссия вам удаётся восхитительным образом. Мы благодарны, что со времени обретения независимости вы всегда рядом с нами и помогаете вставшей на путь устойчивого развития Армении в важных вопросах, в том числе также в деле укрепления демократии и реформ, в вопросе справедливого продвижения проблемы Арцаха. Встречаясь и в Армении, и во Франции, у нас всегда есть вопросы для обсуждения, поскольку, как и подобает настоящим друзьям, наша обширная повестка динамично развивается, постоянно обновляется и изменяется, в ногу с развитием наших стран, региональными и глобальными процессами.
Я рад, что созвучно духу армяно-французской дружбы парламентское сотрудничество проявляется также на многосторонних площадках - в парламентских ассамблеях Совета Европы, ОБСЕ, НАТО. Знаю, конечно, что после последних парламентских выборов состав французских делегаций в этих ассамблеях обновился, но я надеюсь, что сегодняшние делегации продолжать сотрудничество с нами, будут постоянно внимательны к тем вопросам, которые чувствительны также для Армении. Конечно, также очень высоко оцениваю членов Европейского парламента. Мы там не представлены, но я очень благодарен также этим депутатам, которые всегда внимательны к армянским вопросам.
2017 год, был действительно важным годом как для Армении, так и для Франции. Народ Франции избрал нового президента, новый парламент. Я уверен, что это Национальное Собрание также продолжит играть большую роль в деле ещё большего развития и укрепления Франции. Конечно, в Армении также состоялись парламентские выборы, которые стали своеобразным пробным камнем Конституционных реформ и принятого нового Избирательного кодекса. А это означает, что в Армении ещё больше укрепились основы демократии, благодаря чему мы в апреле совершим плавный переход к парламентской форме управления. Несомненно, это было поворотное решение, которое мы приняли основываясь на традициях нашего политического поля и культурных особенностях, имея целью обеспечить долгосрочное устойчивое развитие Армении.
В 2017 году подписано также Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армения-Европейский союз. Это для нас в первую очередь означает, что Армения, армянский народ себя считают неотъемлемой частью европейской цивилизации, верны своим истокам, своим верованиям, нашим общим европейским ценностям.
Мы уверены, что мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта не имеет альтернативы. Об этом я заявлял со всех возможных трибун и сейчас подтверждаю эту нашу приверженность. И конечно, в этом плане мы очень высоко оцениваем усилия нашего друга и надёжного партнёра Франции как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование проблемы посредством переговоров. Одновременно, все должны очень чётко осознавать, что проблема Нагорного Карабаха - это проблема прав человека. И она может решиться только посредством одного из основополагающих и неотъемлемых прав человека - права народа на свободное самоопределение. Азербайджан должен признать и уважать право народа Арцаха самостоятельно решать собственное будущее, а безопасность арцахского армянства должна быть гарантирована всеми возможными международными и внутренними механизмами. И в этом плане также в вашем лице очень важен голос Франции, поскольку Франция привержена миру, а защита прав человека всегда были приоритетом для Франции.
И в этом контексте я придаю большое значение также визитам французских парламентариев в Арцах, передаче увиденного собственными глазами общественности Франции, что является громадным, просто, неоценимым вкладом в справедливое урегулирование проблемы Арцаха. И, следуя вашему примеру, уже законодатели многих стран посещаю НК, что, несомненно, даёт свои положительные результаты. Благодаря подобным усилиям наших дружественных государств, народ Арцаха маленькими, но уверенными шагами преодолевает ложь пропаганды Азербайджана.
Я рад сказать вам, что в этом году в нашей столице будут царить дух франкофонии, французское дыхание, будут развеваться французские символы. Ереван в октябре примет 17-ы саммит Франкофонии. "Жить вместе" - это чрезвычайно важное послание мы должны провозгласить. И мы будем рады видеть всех вас на этом мероприятии. И конечно, я преисполнен надежды, что вы продолжите углублять плодотворное сотрудничество с вашими армянскими коллегами, продолжите посещать Армению и Арцах, осведомляться о наших делах, можете распространять объективную информацию во благо наших стран и ради европейской демократии, гуманизма и мира. Ваша работа, действительно, очень важна, очень ценна для нас.
Как вы, французы, говорите, "желать, значит, мочь" (Vouloir, c'est pouvoir). Уверен, что при желании, последовательной ежедневной, ежечасной работой мы всегда можем достигнуть большего, ради благоденствия наших стран и ради нерушимости исторической дружбы наших народов. И хочу повторить слова господина Марилосяна: