Սերժ Սարգսյանն ընդունել է աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 28-ին ընդունել է աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինին, ով մեր երկրում է գտնվում «Երևանյան հեռանկարներ» 18-րդ երաժշտական փառատոնի շրջանակներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է տաղանդաշատ արվեստագետին Հայաստանում, որտեղ, ըստ Նախագահի, ոչ միայն գնահատում են Եվգենի Կիսինի տաղանդն ու վարպետությունը, հրաշալի կատարումները, այլև սիրում են նրան մարդկային հատկանիշների համար, սիրում են՝ որպես հայ ժողովրդի բարեկամի:
Նշելով, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա Եվգենի Կիսինի զորակցությունը 1988-ի երկրաշարժի ժամանակ՝ Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել լեգենդար դաշնակահարին նաև Նյու Յորքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին մասնակցության և բոլոր հայերի սրտերը հուզած՝ Կոմիտասի «Կռունկ»-ի անկրկնելի կատարման համար: Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մշտապես ուրախ են հյուրընկալելու անվանի արվեստագետին:
Աշխարհահռչակ դաշնակահարն ընդգծել է, որ իր սերն ու պատկառանքը դարավոր մշակույթ և պատմություն ունեցող հայ ժողովրդի նկատմամբ փոխադարձ է, և վստահեցրել է, որ որքան ապրում է ու կա՝ կայցելի Հայաստան:

YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Armenian President Serzh Sargsyan held a meeting December 28 with renowned pianist Evgeny Kissin, who is in the country for the 18th Yerevan Prospects music festival, the President’s Office said.
During the meeting the president welcomed the pianist in Armenia and said that not only are his talent, mastery, wonderful performances appreciated in the country, but he is also beloved for his human characteristics, beloved as a friend of the Armenian people.
Mentioning that the Armenian people will never forget Evgeny Kissin’s support during the 1988 earthquake, the President also thanked the pianist for his participation in the New York concert dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide commemoration, and the unique performance of Komitas’ Krunk, which touched the hearts of all Armenians.
The pianist said his love and honor for the Armenian people, who have centuries old culture and history, is mutual, and reassured that as long as he lives, he will visit the country.