Ադրբեջանը Ժնևում ստորագրել է մի փաստաթղթի տակ, որում խոսվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների մասին. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների համատեղ հայտարարությունը հայկական դիվանագիտության համար կարևոր հաջողություն է համարում:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահը հիշեցրեց, որ ապրիլյան պատերազմին հաջորդած՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներից հետո Ադրբեջանը տորպեդահարում էր ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը:
«Սակայն դրանից հետո տեղի ունեցավ ևս մեկ հանդիպում Ժնևում, որից հետո 4 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ունեցանք համանախագահ երկրների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հնգակողմ հայտարարությունը, որով Ադրբեջանը ստորագրել է մի փաստաթղթի տակ, որտեղ խոսվում էր նույն այն մեխանիզմների իրականացման վերաբերյալ, ինչ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների ընթացքում, և որը նրանք ջանասիրաբար մեկ տարի փորձում էին արհամարհել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ ապրիլյան պատերազմից հետո հայկական դիվանագիտությունը հստակեցրել և կոշտացրել է իր դիրքորոշումը: «Մենք, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հակաադրբեջանական կամ հակաթուրքական հասարակություն չենք կառուցում: Մենք կառուցում ենք հասարակություն, որը ծառայում է Հայաստանի Հանրապետությանը, որտեղ չկա թշնամանք: Իսկ Արցախի ժողովրդի պայքարը պայքար է հանուն անկախության և ազատության»,- եզրափակեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հանդիպումը կայացել է 2017 թ. հոկտեմբերի 16-ին, Ժնևում: Հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում կառուցողական են գնահատել նախագահների հանդիպումը: Հայտարարության մեջ նշված էր, որ նախագահները համաձայնել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն առաջ մղելու և շփման գծում լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով հավելյալ քայլեր կատարելու ուղղությամբ:
Համանախագահները գոհունակություն են հայտնել երկար դադարից հետո կայացած ուղղակի բանակցությունների առթիվ: Նրանք պատրաստակամ են կողմերի հետ շարունակել միջնորդական աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ բանակցային կարգավորման ուղղությամբ: Որպես հաջորդ քայլ՝ համանախագահները մոտ ապագայում աշխատանքային քննարկումներ կանցկացնեն նախարարների հետ:

Azerbaijan signed under a document in Geneva which talks about Vienna and St. Petersburg agreements – Vice Speaker Sharmazanov
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Vice Speaker of the Armenian Parliament Eduard Sharmazanov considers the joint statement of the three Minsk Group Co-Chair countries and foreign ministers of Armenia and Azerbaijan after Sargsyan-Aliyev Geneva meeting as an important achievement.
Sharmazanov told a press conference in Armenpress that after the meeting of the Armenian and Azerbaijani Presidents in Vienna and St. Petersburg following the April war Azerbaijan torpedoed the negotiation process over the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
“However, thereafter another meeting was held in Geneva which was followed by the five-sided statement of the Co-Chair countries and the Armenian and Azerbaijani FMs for the first time in 4 months according to which Azerbaijan signed under a document which is about the implementation of the same mechanisms as during the Vienna and St. Petersburg summits, and which they constantly wanted to ignore for a year”, Sharmazanov said.
The Parliament’s Vice Speaker stated that after the April war the Armenian diplomacy has clarified and toughened its position. “Unlike Azerbaijan, we are not building an anti-Azerbaijani or anti-Turkish society. We build a society which serves the Republic of Armenia, where there is no hostility. And the fight of the Artsakh people is for the sake of independence and freedom”, the Vice Speaker noted.
The last meeting of the Armenian and Azerbaijani Presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev was held on October 16, 2017 in Geneva. After the meeting the Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group – US, France and Russia, and the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan issued a joint statement in which they assessed the meeting of the Presidents as constructive. According to the statement the Presidents agreed to take additional measures to move forward the negotiation process and reduce tension in the line of contact.
The Co-Chairs expressed satisfaction over the direct talks held after a long pause. They are ready to continue the mediation activity with the sides for the peaceful and negotiated settlement of the NK conflict. As a next step the Co-Chairs will hold working discussions with the ministers in the near future.