Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 26-ին հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեի հետ:
Խորհրդարանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի Նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը և համոզմունք հայտնել, որ նման բարձր մակարդակի փոխայցելությունները դրական ազդեցությունն են ունենում երկկողմ միջպետական հարաբերությունների, ինչպես նաև հայ և վրացի ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման վրա: Իրակլի Կոբախիձեն ընդգծել է, որ Վրաստանի խորհրդարանը մեծապես կարևորում է և պատրաստ է Հայաստանի հետ շարունակել հետևողականորեն զարգացնել սերտ համագործակցություն` իր ներդրումն ունենալով երկու երկրների միջև կապերի խորացման գործում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել ընթացիկ տարում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը, այդ թվում` առևտրաշրջանառության ծավալների աճը և կարևորել այն պահպանելու ու ամրապնդելու ուղղությամբ ջանքերը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Վրաստանում իր գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ ընդունելության արժանացնելու համար, նշելով, որ Հայաստանի ու Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում երկկողմ կապերի նման մակարդակը պարտավորեցնող է: Հանրապետության նախագահը խորհրդարանական կառավարում ունեցող Վրաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարևորել է նաև Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի անցնելու տեսանկյունից:
Իրակլի Կոբախիձեն դրվատանքով է խոսել Վրաստանի խորհրդարանում հայ պատգամավորների գործունեության մասին` ընդգծելով, որ նրանք իրենց ներդրումն են ունենում ոչ միայն խորհրդարանի աշխատանքում, այլ նաև հայ-վրացական հարաբերությունների խորացման գործում:
Հայաստանի Նախագահը և Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը համակարծիք են եղել, որ երկու բարեկամ երկրներն ունեն ընդհանուր շահեր ու հետաքրքրություններ, և սերտ փոխգործակցությունը լավագույն ձևն է արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են նաև տարածաշրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը:
Հանդիպման ավարտին Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել Վրաստանի խորհրդարանի հուշամատյանում:
«Նախատոնական այս օրերին բարեկամ Վրաստան իմ հերթական պաշտոնական այցը լավ առիթ է բարեմաղթանքի տողեր գրելու Վրաստանի խորհրդարանի՝ ինձ արդեն քաջ ծանոթ այս հուշամատյանում։
Հավատացած եմ, որ մեր խորհրդարաններին մեծ առաքելություն է վերապահված դարերից սերող մեր ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում. չէ՞ որ Հայաստանում և Վրաստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխություններով վերաիմաստավորվեց երկու խորհրդարանների դերն ու նշանակությունը։ Ուստի մաղթում եմ, որ վերջին շրջանում նոր շունչ ստացած մեր միջխորհրդարանական կապերը տարեցտարի առավել սերտանան, ընդլայնվեն ու խորանան՝ դառնալով ևս մեկ շարժիչ Հայաստանի ու Վրաստանի միջպետական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։

Armenian President meets with Georgian Parliament Speaker in Tbilisi
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on December 26 met with Parliament Speaker of Georgia Irakli Kobakhidze, the Presidential Office told Armenpress.
The Parliament Speaker welcomed the delegation led by the Armenian President and expressed confidence that such high-level mutual visits positively affect the bilateral inter-state relations, as well as strengthening the friendship of the Armenian and Georgian peoples. Irakli Kobakhidze stated that the Georgian parliament attaches great importance and is ready to continue consistently developing the close cooperation with Armenia by having its contribution to deepening the ties between the two countries.
During the meeting the officials highlighted with satisfaction the progress recorded in several fields of mutual interest during this year, including the increase of trade turnover volumes and the efforts to maintain and strengthen them.
The Armenian President thanked for the warm reception and said in the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties between Armenia and Georgia such level of bilateral ties is obliging. He also attached importance to the development of relations with Georgia from the perspective of Armenia’s transition to the parliamentary system after the Constitutional changes.
Irakli Kobakhidze talked about with satisfaction the activity of Armenian lawmakers in the Georgian parliament, adding that they have their contribution not only in the parliament’s activities, but also in deepening the Armenian-Georgian relations.
The Armenian President and the Georgian Parliament Speaker agreed that the two friendly countries have common interests, and the close cooperation is the best way to find effective solutions.
The officials attached importance to the regional stability and peace.
At the end of the meeting the Armenian President left a note in the Georgian parliament’s memorial book.
“My official visit to Georgia on the eve of Holidays is a good opportunity to write wishes in this memorial book of the Georgian parliament already familiar to me.
I believe that our parliaments have great mission to strengthen the centuries-old friendship of our peoples since by the constitutional changes held in Armenia and Georgia the role and significance of the two parliaments have been re-interpreted. Thus, I wish that our inter-parliamentary ties will further intensify every year, expand and deepen becoming another driving force for further development of inter-state ties between Armenia and Georgia.