Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի տարեվերջյան նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր համալսարանի գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում մասնակցել է «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեվերջյան նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, խորհրդի անդամները քննարկել և հավանություն են տվել 2016-2017 ուստարում ԵՊՀ գործունեության հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքների վերաբերյալ, ինչպես նաև 2016-2020 թթ. ԵՊՀ զարգացման ռազմավարական ծրագրով 2016-2017 ուստարում նախատեսված աշխատանքների վերաբերյալ ռեկտորի հաշվետվություններին: Համալսարանի 2016-2017 ուսումնական տարվա գործունեությունը գնահատվել է բավարար:
Նիստի ընթացքում ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ներկայացրել է նաև ԵՊՀ եկամուտների և ծախսերի կատարողականի մասին հաղորդումը, որն ընդունվել է ի գիտություն: Խորհրդի անդամները հաստատել են 2018 ֆինանսական տարվա ԵՊՀ եկամուտների և ծախսերի նախահաշիվը, 2018թ. համալսարանի կառուցվածքը և հաստիքացուցակը:
Օրակարգային հարցերից բացի քննարկվել են ընթացիկ հարցեր, Հանրապետության Նախագահը պատասխանել է նաև խորհրդի անդամներին հետաքրքրող հարցերին:
Նիստի ավարտին Նախագահ Սարգսյանը ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին ու բոլոր համալսարանականներին շնորհավորել և բարեմաղթանքներ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
Նախագահն իր շնորհավորական խոսքում անդրադարձել է անցնող 2017 թվականին և այն համարել ձեռքբերումների ու աշխատանքի տեսակետից հաջողված տարի, որը բարենպաստ հիմք է հաջորդ տարի ամրապնդելու հաջողությունները ինչպես տնտեսության, արտաքին քաղաքականության, այնպես էլ այլ ոլորտներում և զարգացման բնականոն ուղով առաջ ընթանալու համար:
«Ձմռան վերջին, միգուցե, գարնան սկզբին կփորձենք ի մի բերել տարվա արդյունքները և եթե, իրոք, կարողանանք 2018 թվականին էլ ինչ-որ բան ավելացնել, կարծում եմ, մենք արդեն կընկնենք բնականոն զարգացման ավելի հաճելի ուղի, քան այն ուղին, որ լի էր ցնցումներով, պրոբլեմներով, ճգնաժամերով: Բայց ամենահիմնականը ես համարում եմ ընտրություններից հետո մեր երկրում կատարված աշխատանքը անվտանգության, պաշտպանության ոլորտներում: Մեր զինված ուժերն այս տարվա ընթացքում համալրվեցին ինչպես սպառազինությամբ, այնպես էլ բազմաթիվ բարեփոխումներ իրականացվեցին և իրականացվում են: Համոզված եմ՝ այս տեմպը շարունակելու դեպքում մենք անվտանգության ոլորտում, ավելի հստակ՝ զինված ուժերում, որևէ խնդիր չենք ունենալու: Եվ որքան էլ մեզ ուսանողները հուշեն, որ պետք է հրապարակավ խնդրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեզ խղճալ՝ մե՛զ, և գնալ հայրենիքը պաշտպանել, մենք այդպիսի բաներ չենք անելու, որովհետև հայրենիքը միայն մերը չէ, հայրենիքը բոլորինն է: Բացի դրանից, այն հայտարարությունները, որ հնչում են Հայաստանի Հանրապետությունում, մի քանի րոպե հետո դառնում են ինչպես ադրբեջանցիների, այնպես էլ թուրքերի ու մնացած բոլորի սեփականությունը:
Որքան մենք յուրաքանչյուրս մեր տեղում կարողանանք արդյունավետ աշխատել, այնքան մեր երկիրն ունենալու է հաջող ընթացք: Մենք որևէ խնդիր չունենք ուսանողների ակտիվության մասով, մենք որևէ խնդիր չունենք ցանկացած առաջարկություններ լսելու, բայց կարծում եմ եկել է ժամանակը, որ մեզնից յուրաքանչյուրը սկզբից իր պարտականությունները կատարի, հետո սկսի ուրիշներին սովորեցնել, թե այդ ուրիշներն ինչպես պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները: Առաջարկությունները, նորից եմ ասում, շատ նորմալ են, քննարկումները նորմալ են, առանց դրանց չի կարող մեր հասարակությունը զարգանալ, բայց երբ քննարկումների արդյունքում որոշումներ են կայացվում, մեզնից յուրաքանչյուրի գործը պետք է լինի գոնե իր մասով այդ որոշումներն իրականացնել: Ցանկանում եմ, որ 2018 թվականին մեզնից յուրաքանչյուրն այդ գիտակցությամբ ապրի՝ ինձնից սկսած, մեր առաջին կուրսի ուսանողով վերջացրած: Ցանկանում եմ, որպեսզի ձեր ընտանիքներում լինի ջերմություն, որ բոլորդ հաշտ լինեք առաջին հերթին ինքներդ ձեզ հետ, հետո՝ մնացածների: Ցանկանում եմ, որ մեր երկրում խաղաղություն լինի»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:

Президент Армении Серж Саргсян принял участие в итоговом заседании Совета попечителей фонда ЕГУ
Президент Республики Армения, председатель совета попечителей Ереванского государственного университета Серж Саргсян сегодня в зале заседаний научного совета университета принял участие в итоговом заседании Совета попечителей фонда «Ереванский государственный университет». Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Члены Совета обсудили и одобрили отчёт ректора относительно работ, выполненных по основным направлениям деятельности ЕГУ в течение 2016-2017 учебного года, оценив деятельность университета в отчётный период как удовлетворительную.
В рамках вопросов повестки дня ректор Арам Симонян представил членам Совета сообщение об исполнении доходов и расходов ЕГУ, которое принято к сведению. На утверждение совета представлен также план доходов и расходов ЕГУ в 2018 финансовом году, структура ЕГУ в 2018 году и штатное расписание.
Кроме вопросов повестки дня обсуждались также текущие вопросы, президент Саргсян ответил также на интересовавшие членов Совета вопросы.
В конце заседания президент поздравил членов Совета попечителей ЕГУ и высказал добрые пожелания по случаю предстоящих праздников Нового года и Святого Рождества.
В своей поздравительной речи президент коснулся уходящего 2017 года, назвав его успешным с точки зрения достижений и проведенной работы. Это, по его словам, является благоприятным фундаментом для укрепления успехов как в сферах экономики, внешней политики, так и в других отраслях.
«Но основной считаю работу, проведенную после выборов в стране в сферах безопасности и обороны. Наши вооруженные силы в течение этого года были оснащены вооружением, также были проведены и проводятся многочисленные реформы. Убежден, в случае сохранения подобных темпов, в сфере безопасности, точнее, в вооруженных силах Армении не будет никаких проблем», – отметил Серж Саргсян
«И чем эффективнее каждый из нас на своем месте будет работать, тем успешней будет развиваться наша страна.
У нас нет никаких проблем по части активности студентов, у нас нет никаких проблем с выслушиванием любых предложений, однако, считаю, пришло время, чтобы каждый из нас сперва исполнял свои обязанности, а уж потом начинал учить других, как им выполнять свои», – подчеркнул президент.
“Предложения, вновь повторюсь, это нормально, проведение обсуждений – тоже нормально, без этого не может развиваться наше общество. Однако, когда по итогам обсуждений принимаются решения, задачей каждого из нас должно стать реализация этих решений. Желаю, чтобы в 2018 году каждый из нас жил с осознанием этого”, – указал президент.
Желаю, чтобы в ваших семьях царило тепло, чтобы вы все были в согласии и гармонии, прежде всего, с самим собой, а затем – с остальными. Желаю, чтобы в нашей стране царил мир», – отметил президент С. Саргсян.