Ռուսական կողմը վերականգնել է Թուրքիայում ՌԴ դեսպանին սպանած անձի համակարգչից ջնջված տվյալները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության հետաքննության նպատակով այդ երկիր ժամանած ռուսական պատվիրակությունը կարողացել է վերականգնել մարդասպանի համակարգչից ոչնչացված տվյալները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Դեսպանի սպանությունից հետո Թուրքիայի և Ռուսաստանի կողմից տարվող հետաքննության շրջանակում ուսումնասիրվում էր մարդասպան Մևլութ Մերթ Ալթընթաշի համակարգչի կոշտ սկավառակը: Ռուսական պատվիրակությունը կարողացել է վերականգնել սկավառակից ջնջված նյութերը:
Թուրքական լրատվամիջոցը նշում է, որ ջնջված նյութերի շարքում շատ տվյալներ կան Ֆեթուլլահ Գյուլենի, նրա ղեկավարած «Հիզմեթ» շարժման, գյուլենականների վերաբերյալ:
Անկարայում Ժամանակակից արվեստների պատկերասրահում, ուր տեղի էր ունենում «Ռուսաստանը թուրքերի աչքերով» ֆոտոցուցահանդեսի բացումը, 2016 թվականի դեկտեմբերի 19-ին 22-ամյա թուրք Մևլութ Մերթ Ալթընթաշը թիկունքից կրակել էր Թուրքիայում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեյ Կառլովի վրա, ով մահացել է: Մարդասպանը չեզոքացվել և սպանվել էր թուրք իրավապահների կողմից:

Российская сторона восстановила данные об убийце посла РФ в Турции, стертые из компьютера
Российская делегация, прибывшая в Турцию с целью участия в расследовании убийства посла РФ в Турции Андрея Карлова, смогла восстановить данные об убийце посла РФ в Турции, стертые из его компьютера. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Хурриет».
Следствие продолжает изучать жесткий диск компьютера убийцы посла РФ в Турции Мевлута Мерт Алтынташа, и российская сторона смогла восстановить данные, стертые из компьютера.
Турецкая сторона отмечает, что в восстановленной информации упоминаются сведения о Фетулла Гюлене и возглавляемом им движении «Хикмет».
В Анкаре, где должна была состояться фотовыставка «Россия глазами турок, было совершено вооруженное нападение напосла России вТурции Андрея Карлова.
19-го декабря 22-летний турок Мевлут Мерт Алтынташ стрелял послу Карлову в спину, вследствие полученных ранений посол Андрей Карлов скончался. При покушении убийца кричал «Аллах Акбар», «Мы не забудем Алеппо» и пр. После чего состоялась перестрелка с правоохранителями, в которой Мевлут Мерт Алтынташ был убит.