Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենկայ Ժանգին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 7-ին ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Վենկայ Ժանգին:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանում՝ Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել ԱԶԲ-ի առաքելությունը և դերակատարությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ երկրի համար կայուն գործընկեր դարձած բանկի հետ համագործակցության անցած տասներկու տարիների ընթացքում Հայաստանում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել, որոնք ներառել են թե´ հանրային և թե´ մասնավոր հատվածները: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ԱԶԲ փոխնախագահը հանդիպման սկզբում ջերմությամբ է հիշել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետՆյու Յորքի ներդրումային համաժողովի շրջանակներում ունեցած հանդիպումըև իր հերթին գոհունակությամբ փաստել, որ բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությունը նկատելի առաջընթաց է արձանագրել: Վենկայ Ժանգը նշել է Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր մի շարք ոլորտներում իրականացված շուրջ երեք տասնյակ խոշոր ծրագրերը, որոնք միտված են եղել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բարեփոխումներին, հանրային կառավարման որակի բարձրացմանը, պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցության խթանմանը, իրենց ազդեցությունն են ունեցել տնտեսության զարգացման գործում:
ԱԶԲ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ բանկն այժմ աշխատում է «2019-2023թթ. Հայաստանի գործընկերության ռազմավարության» մշակման ուղղությամբ, որը կներառի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր: Այդ համատեքստում Վենկայ Ժանգը Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է Հայաստանի տնտեսության այն առաջնահերթություններով, որոնք կարող են դրվել նոր ռազմավարության հիմքում և դառնալ առաջիկա տարիների համագործակցության ծրագրեր: ԱԶԲ փոխնախագահն ընդգծել է, որ բանկը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին ոչ միայն ազգային ծրագրերի իրականացման գործում, այլ նաև տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը միտված աշխատանքներում:
Նախագահը խնդրել է նոր ռազմավարության մշակման ընթացքում ուշադրություն դարձնել հատկապես ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, քանի որ իր համոզմամբ, դրանք զգալիորեն կնպաստեն տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը: Հանրապետության Նախագահի կարծիքով՝ առանց զարգացած ենթակառուցվածքների, անհնար է ունենալ մրցունակ տնտեսություն: Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի համար հաջորդ առաջնահերթությունը համարել է բարեփոխումների հետևողական շարունակումը կարևորագույն այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են, օրինակ, սոցիալական, ֆինանսական, գործարար միջավայրի բարելավման, քաղաքային տրանսպորտի ոլորտում բարեփոխումների, տնտեսության թվայնացման և այլն:
ԱԶԲ փոխնախագահ Վենկայ Ժանգը վստահեցրել է, որ բանկը կշարունակի աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեսանկյունից առանցքային կարևորություն ունեցող ծրագրերին, այդ թվում՝ տնտեսության թվայնացմանը:

Президент Армении Серж Саргсян принял вице-президента Азиатского банка развития Венкая Жанга
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял вице-президента Азиатского банка развития (АБР) Венкая Жанга. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Приветствуя гостя в Армении, Президент Республики высоко оценил миссию и роль АБР в деле экономического развития Армении, подчеркнув, что в сотрудничестве со ставшим стабильным партнёром для страны банком за прошедшие двенадцать лет в Армении реализованы многочисленные программы, которые включали и общественный, и частный сектор. Серж Саргсян выразил надежду, что налаженное плодотворное сотрудничество продолжится.
Вице-президент АБР в начале встречи с теплотой вспомнил встречу с Президентом Сержем Саргсяном, состоявшуюся в Нью-Йорке в рамках инвестиционного форума и в свою очередь с удовлетворением констатировал, что в сотрудничестве Армении с банком отмечается заметный прогресс. Венкай Жанг отметил, что реализованные в ряде важных для экономики Армении отраслей порядка трёх десятков программ, которые нацелены на развитие инфраструктур Армении, реформы, повышение качества общественного управления, взаимодействия государства и частного сектора, оказали своё влияние на развитие экономики.
Вице-президент АБР проинформировал, что банк сейчас работает в направлении разработки «Стратегии сотрудничества с Арменией на 2019-2023 гг.», которая будет включать в себя среднесрочные и долгосрочные программы развития. В этом контексте Венкай Жанг поинтересовался у Президента Республики теми приоритетами экономики Армении, которые могут быть заложены в основу новой стратегии и стать программами сотрудничества на ближайшие годы. Вице-президент АБР подчеркнул, что банк готовится помогать Армении не только в деле реализации национальных программ, но также в работах, нацеленных на стимулирование регионального сотрудничества.
Президент попросил в ходе разработки новой стратегии обратить внимание в особенности на программы развития инфраструктур, поскольку он убеждён, такие программы будут ощутимо способствовать повышению конкурентоспособности экономики. По мнению Президента Республики, без развитых инфраструктур невозможно иметь конкурентную экономику.
Серж Саргсян счёл следующим приоритетом для Армении настойчивое продолжение реформ в таких важнейших сферах, как, к примеру, социальная, финансовая, улучшение делового климата, реформы в сфере городского транспорта, цифровизация экономики и так далее.
Вице-президент АБР Венкай Жанг заверил, что банк продолжит оказывать содействие программам, имеющим ключевое значение с точки зрения развития экономики Армении, в том числе, цифровизации экономики.