ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 30-ին հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նիստի սկզբում ընդգծելով, որ այսօրվանից մեկնարկում է սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված կարևորագույն օրինագծերի քննարկումների շարքը, Նախագահը նշել է, որ օրակարգում ներառված նախագծերում դեռևս շատ հարցեր կան, որոնք մանրակրկիտ, բազմակողմանի քննարկման և հստակեցման կարիք ունեն: Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է վարչապետին՝ ապահովել շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունների մասնագիտական բարձր որակով մասնակցությունը այդ քննարկումներին, որպեսզի հետագայում որևէ հարց չառաջանա այդ գերատեսչությունների կողմից օրենքով նախատեսված խնդիրների իրագործման հարցում:
Օրակարգի վերոնշյալ հարցերը խորհրդի անդամներին զեկուցել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Նախարարը ներկայացրել է քննարկվող իրավական ակտերի ընդունման անհրաժեշտությունը, ընթացիկ իրավիճակը, խնդիրները և օրինագծերի կարգավորման նպատակը:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ «Պաշտպանության մասին» օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության կազմակերպման իրավական հիմքերը, պաշտպանության ոլորտում պետական և տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտոնատար անձանց, կազմակերպությունների՝ անկախ կազմակերպական իրավական ձևից, զինված ուժերի և այլ զորքերի գործունեությունը, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելու գործընթացում քաղաքացիների իրավունքները և պարտականությունները, ինչպես նաև զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի անցկացման հետ կապված հարաբերությունները:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելու սահմանադրական պարտականության շրջանակներում քաղաքացիների զինվորական ծառայությանը նախապատրաստության, զինվորական ծառայության և պահեստազորային պատրաստության կազմակերպման և իրականացման, ինչպես նաև զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների ու զինծառայողներին հավասարեցված անձանց իրավական և սոցիալական երաշխիքների հետ կապված հարաբերությունները:
Պաշտպանության նախարարը խորհրդի նիստում ներկայացրել է նաև կառավարությունում և Ազգային ժողովում հիշյալ օրինագծերի քննարկումների ժամանակացույցը, ըստ որի շահագրգիռ բոլոր նախարարություններից արդեն ստացված եզրակացությունների հիման վրա մշակված նախագծերի քննարկումները կմեկնարկեն օգոստոսի 31-ին կառավարության նիստում:

YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. President of Armenia, Chairman of the National Security Council Serzh Sargsyan on August 30 convened a session of the National Security Council during which the draft laws on ‘Defense’ and ‘Military Service and Status of Serviceman’ have been discussed, press service of the President’s Office told Armenpress.
At the beginning of the session the President said starting from today a series of discussions on key bills based on constitutional changes kick off, adding that there are still many issues in the draft laws that need detailed, thorough discussion and clarification. Serzh Sargsyan tasked the Prime Minister to ensure the participation of all concerned agencies at highly professional level to those discussions to avoid any problems emerging during implementation of provisions set under the law by those agencies.
Defense Minister Vigen Sargsyan introduced the agenda issues to the Council members. He presented the need to adopt the legal acts that are being discussed, the current situation, problems and the aim of regulating the bills.
Minister Vigen Sargsyan said the law on ‘Defense’ regulates the legal grounds of organizing the defense of the Republic of Armenia, the activity of state and territorial administration, local self-government bodies, officials, organizations regardless of their legal form, the Armed Forces and other troops in the defense field, the rights and duties of citizens in the process of taking part in the defense of the Republic, as well as the relationship over military mobilization.
The law on ‘Military Service and Status of Serviceman’ regulates the relationships in connection with preparation of citizens to military service within the frames of constitutional obligation to participate in the defense of the Republic, the organization and implementation of military service and reserve readiness, as well as the legal and social guarantees of servicemen, their family members and persons equated to the servicemen.
During the Council session the Defense Minister presented the timetable of discussions for the abovementioned bills in the Government and the Parliament, according to which the discussions of amended drafts based on conclusions already received from all concerned ministries will launch on August 31 during the Government’s session.