ԱՄՆ դեսպանատունը Թուրքիայում բնակվող իր քաղաքացիներին զգուշության կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատունը Թուրքիայում բնակվող ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է արել զգոնություն և զգուշություն պահպանել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն:
Դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է արել հատկապես զգոնություն պահպանել հուլիսի 15-ից 16-ը, երբ լրանում է Թուրքիայում 2016-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի առաջին տարելիցը:
«Տեղեկացնում ենք Թուրքիայում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին, որ հուլիսի 15-ին և դրան նախորդող օրերին, այդ երկրում կարող են տեղի ունենալ զանգվածային միջոցառումներ, ինչպիսիք են հասարակական վայրերում կազմակերպված ցույցերը և հանրահավաքները` կապված հեղաշրջման փորձի առաջին տարելիցը: ԱՄՆ դեսպանատունը զբոսաշրջության և ապրելու նպատակով Թուրքիայում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է անում պահպանել զգուշություն և խուսափել զանգվածային հավաքներին և միջոցառումներին մասնակցելուց»,- ասված է Անկարայի ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հայտարարության մեջ:
Դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է արել նաև հետևել տեղական մամուլին և զգուշացրել, որ Թուրքիայում նույնիսկ խաղաղ հավաքները առճակատման և բռնության վտանգ են պարունակում:
2016 թվականի հուլիսի 15-ի երեկոյան մի խումբ խռովարարներ ռազմական հեղաշրջման փորձ էին ձեռնարկել: Խռովարարները իրենց հսկողության տակ էին առել մի շարք ռազմավարական օբյեկտներ Անկարայում եւ Ստամբուլում, բայց մի քանի ժամ հետո խռովությունը ճնշվել էր:
Թուրքիայի կառավարությունում համոզված են, որ հեղաշրջման ոգեշնչողները դարձել են Թայիփ Էրդողանին ընդդիմադիր չափավոր իսլամի «Հիզմեթ» շարժման կողմնակիցները, որոնք կապված է ԱՄՆ-ում բնակվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ:
Հեղաշրջման փորձին հաջորդած զինվորականների մասսայական ձերբակալությունները շարունակվում են, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը նմանօրինակ քաղաքականությամբ ցանկանում է կոտրել իշխանությունների նկատմամբ եղած բոլոր հակազդեցությունները:

US Embassy in Turkey issues security warning to its citizens
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The US Embassy in Turkey issued a security warning to its citizens in the country regarding the upcoming anniversary of the 2016 coup attempt.
The security message which was published on the Embassy’s website says:
“The U.S. Mission to Turkey informs U.S. citizens that on Saturday, July 15, 2017, and the preceding days, government and non-government groups may stage large commemorations, such as rallies and marches in public squares and other places throughout the country to commemorate Democracy and Freedoms Day. The national holiday marks the anniversary of the July 2016 coup attempt.
Media sources state that the Parliament building and other government offices in Ankara, the July 15 Martyrs Bridge in Istanbul and other sites nationwide will host events. Turkish authorities have yet to release a comprehensive list of all events, including times or locations. U.S. citizens should monitor local news reports and avoid areas where gatherings might occur, which can happen with little advanced notice.
The U.S. Mission to Turkey urges U.S. citizens traveling or residing in Turkey to exercise caution and avoid demonstrations and large gatherings. Even demonstrations intended to be peaceful can turn confrontational and escalate into violence.
Due to the occurrence of the holiday on the weekend, the U.S. Mission to Turkey plans no changes to its public services. Nonetheless, the U.S. Mission to Turkey will inform the public if any commemorations during the week initiate a change which affects public services.”