Շվեդ օրենսդիրները մեղադրել են Էրդողանին ցեղասպանության մեջ և հայց ներկայացրել դատախազություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդ օրենսդիրները բողոք են ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ մեղադրելով նրան ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցանքների և պատերազմական հանցագործությունների մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Independent-ը:
Շվեդիայի խորհրդարանի հինգ անդամներ երկրի դատախազությանը հայց են ներկայացրել ընդդեմ Էրդողանի՝ մատնանշելով նրա ունեցած դերակատարությունը 2015 թվականից այս կողմ թուրքական ուժերի և քուրդ զինյալների միջև արյունալի հակամարտության գործում:
Սա Շվեդիայում առաջին դեպքն է, երբ փորձ է արվում պատասխանատվության ենթարկել այլ երկրի ղեկավարի: Բողոքի մեջ ներառված են նաև վարչապետ Բինալի Յըդլըրըմի և մի շարք նախարարների անուններ: Եթե դատախազությունը ներկայացված բողոքի հիման վրա որոշում կայացնի դատական գործ հարուցել, ապա Էրդողանին ձերբակալելու հրաման կտրվի:
2014 թվականից Շվեդիայում գործում է օրենք, որը թույլ է տալիս երկրի դատարաններին ցանկացած դատական գործ հարուցել մարդկության դեմ հանցագործություն գործելու համար՝ անկախ նրանից, թե դա որտեղ է տեղի ունեցել:
Կանաչների կուսակցության անդամ Կարլ Շլիթերը հույս է հայտնել, որ եվրոպական երկրները ևս կմտածեն նմանօրինակ քայլի գնալու մասին: «Եթե Էրդողանին խանգարում են շրջել Եվրոպայում և ազդել եվրոպական երկրների վրա այնպես, ինչպես ցանկանում է, ապա հուսով եմ, որ դա կազդի նրա քաղաքականության վրա»,- նշել է նա:

5 Swedish MPs filed the lawsuit to the country’s prosecutor against Erdogan highlighting his role in the bloody conflict between Turkish forces and Kurdish militants since 2015.
This is the first case in Sweden when an attempt is made to held the leader of another country accountable. The complaint also names Prime Minister Binali Yildirim and several other Turkish ministers. It the complaint is pursued, it could be considered as an arrest warrant issued against Erdogan.
A law has passed in Sweden in 2014 according to which the Swedish courts can preside over any case involving crimes against humanity regardless of where the crime has been committed.
Green Party member Carl Schlyter expressed hope the European countries will also think about taking similar step. “If Erdogan is hindered from roaming around in Europe and influencing European countries the way he wants, then I hope that this will affect his politics”, he said as quoted by Independent.