ԱՄՆ կոնգրեսականը ցանկանում է հասնել Թուրքիային կործանիչներ մատակարարելու արգելքին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի մի շարք անդամներ առաջարկել են փոփոխություններ կատարել գալիք շաբաթ քննարկվելիք 2018 թվականի պաշտպանության իրավազորության օրենքում և արգելափակել Թուրքիային ամերիկյան արտադրության զենքերի (ատրճանակներից մինչև կործանիչներ) վաճառքը, ինչը կապված է մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թիկնազորի կողմից խաղաղ ցուցարարների վրա դաժան հարձակման միջադեպի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով DefenseNews-ը, նման առաջարկով հանդես է եկել Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի անդամ Դևիդ Սիսիլինը, որը նաև Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամ է: Նա ձգտում է արգելափակել F-35 կործանիչների մատակարարումը Թուրքիային: Այս հարցում նրան աջակցություն են հայտնել մի շարք գործընկերներ:
Ավելի վաղ Դեյվ Թրոթը, Ֆրենք Փալոունը, Ադամ Շիֆը, Էլիոթ Էնգելն, Դևին Նունեսը ու մի շարք այլ բարձրաստիճան կոնգրեսականներ կոչ էին արել Պետքարտուղարությանը հրաժարվել Թուրքիայի նախագահի թիկնազորին 1.2 մլն դոլարի ամերիկյան կիսաավտոմատ ատրճանակներ վաճառելու մտքից: Նախաձեռնությունը պաշտպանել են նաև Մերիլենդից ու Նյու-Հեմփշիրից սենատորներ Բեն Կարդինը և Ժաննա Շահինը:
Վաշինգտոնի ոստիկանությունը հայտնել է 18 անձանց մասին, որոնց մեղադրանքներ են առաջադրվել մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի մոտ խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվելու համար: Նրանց թվում 9-ը անվտանգության աշխատակիցներ են և 3-ը` թուրք ոստիկաններ:
Կատարվածը դատապարտել էր ԱՄՆ պետդեպը, պետքարտուղար Թիլերսոնը՝ անընդունելի համարելով թուրքական հաշվեհարդարը Վաշինգտոնի կենտրոնում, Վաշինգտոնի քաղաքապետը և մի խումբ կոնգրեսականներ:

Конгрессмены США хотят добиться запрета на поставку Турции истребителей
Ряд конгрессменов США предложил внести поправки в представленный к обсуждению на следующей неделе закон об обороне 2018г. и заблокировать продажу Турции американского вооружения (от пистолетов до истребителей), что связано инцидентом в Вашингтоне 16 мая, когда охранники президента Турции избили мирно протестующих граждан.
Как передает Арменпресс со ссылкой на DefenseNews, с таким предложением выступил член комитета по внешним отношениям Палаты представителей и комитета Конгресса по армянским вопросам Дэвид Цицилин, который предлагает заблокировать поставки истребителей F-35. В этом вопросе он находит поддержку многих коллег.
Ранее конгрессмены Дэйв Тротт, Френк Паллоун, Адам Шиф, Эллиот Энгел и др. призвали Госдеп отказаться от сделки, по которой планировалась продажа 1600 пистолетов на сумму 1,2 миллиона долларов департаменту безопасности президента Турции. Инициативу поддержали также сенаторы из Мэриленда и Нью-Гемпшира Бен Кардин и Жанна Шаир.
Полиция Вашингтона сообщила о 18 обвиняемых в нападении на мирных демонстрантов 16 мая рядом с резиденцией посла Турции в Вашингтоне. В их числе 9 сотрудников безопасности и 3 турецких полицейских.
Демонстранты подверглись нападению группы турецких националистов. Пострадавшие были госпитализированы.
Стало известно, то нападение было организовано службой охраны Эрдогана. В опубликованном позднее видеоматериале видно, как Эрдоган лично дает указание на нападение.
Демонстрация была организована Комитетом Ай Дата США и рядом курдских, ассирийских и греческих организаций.
Происшедшее осудили Госдеп США, госсекретарь Тиллерсон, сэр Вашингтона и ряд конгрессменов, посчитав недопустимым такую расправу в центре Вашингтона.