Հայաստանը Պերուի հետ ձևավորել է շատ ջերմ և ամուր հարաբերություններ. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին մայիսի 12-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Պերուի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուիս Բենխամին Չիմոյ Արտեագան (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նրա ակտիվ գործունեության շնորհիվ առաջիկա տարիներին հնարավոր կլինի նոր լիցք հաղորդել երկու երկրների փոխշահավետ գործակցությանը: Նախագահն ընդգծել է, որ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ Հայաստանը Լատինական Ամերիկայի տարածաշրջանի մի շարք երկրների՝ այդ թվում Պերուի հետ հասցրել է ձևավորել շատ ջերմ և ամուր հարաբերություններ, որոնց նպաստել է նաև այդ երկրների հյուրընկալ վերաբերմունքը նախորդ դարասկզբին ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և Լատինական Ամերիկայում ապաստան գտած հայ ժողովրդի մի հատվածի նկատմամբ:
Դեսպան Արտեագան շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության համար և վստահեցրել, որ մեծ ջանասիրությամբ է աշխատելու հայ-պերուական երկկողմ հարաբերությունների բարելավման և զարգացման ուղղությամբ: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Պերուի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը կարևոր հանգրվան է երկու երկրների բարեկամական կապերի վերաիմաստավորման և ամրապնդման համար: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-պերուական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին:Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների և զարգացումների շուրջ:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Peru (residence in Moscow) to Armenia Luis Benjamin Chimoy Arteaga presented his credentials to President Sargsyan on May 12.
The President’s Office told ARMENPRESS President Sargsyan congratulated the Ambassador on starting his diplomatic mission in Armenia, wished success and expressed hope that due to the Ambassador’s active work it will be possible to boost the mutually beneficial partnership of the two countries during the coming years.
The President emphasized that despite the geographic distance, Armenia has developed very warm and strong ties with several South American countries, including Peru, which was also contributed by the hospitable attitude of those countries for a part of the Armenian people who found refuge in South America after surviving the genocide in the beginning of the previous century.
The Peruvian Ambassador thanked the President for the reception and reassured that he will work diligently for the improvement and development of the Armenian-Peruvian bilateral relations.
The sides both agreed that the 25th anniversary of establishing diplomatic ties between Armenia and Peru is an important milestone for enhancing and reconsidering the friendly relations between the two countries.
The parties also discussed the possibilities of enhancing the Armenian-Peruvian partnership in various sectors.