Ապրիլյան պատերազմի օրերին ռազմական բժիշկները պայքարել են յուրաքանչյուր զինվորի կյանքի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորները զինվորական հոսպիտալում ստացել են ինչպես բարձրորակ բուժում, այնպես էլ սեր և հոգատարություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունքի պետ, բուժծառայության փոխգնդապետ Գայանե Հովհաննիսյանը:
«Ապրիլյան դեպքերը կյանքում մոռանալ չի լինի, այդ ծանր օրերը մենք վերապրեցինք: Բոլոր վիրավորներին մեկ առ մեկ հիշում ենք, բոլոր դեպքերն էլ մեզ համար առանձնահատուկ էին: Վստահաբար կարող ենք ասել, որ բոլոր վիրավորներին առանձնահատուկ հոգատարության ու ուշադրության էինք արժանացնում, կարծես, մեր երեխաները լինեին»,-ասաց Գայանե Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, հոսպիտալում անձնակազմը կազմակերպված ձևով, նվիրումով պայքարել է յուրաքանչյուր զինվորի կյանքի համար:
«Այնպիսի իրավիճակ էր, որ զգացմունքներին չպետք է տրվեինք: Մեր վիրավոր զինվորները ցուցաբերեցին աննախադեպ տոկոնություն: Նրանց շրջանում ապրելու ցանկությունն այնքան մեծ էր, որը ևս նպաստեց շուտ ապաքինմանը: Նման վիրավորումների հետ մենք գործ ենք ունեցել նաև խաղաղ պայմաններում, սակայն ապրիլյան օրերին անբացատրելի իրավիճակ էր: Կարճ ժամանակում կարողացանք տղաներին ոտքի կանգնեցնել: Մեր երիտասարդների սխրագործությունների մասին վկայում են բազմաթիվ օրինակներ: Այսօրվա երիտասարդությունը նախկինում փնովվում էր, սակայն այդ օրերին շատերը համոզվեցին, որ այն դեռ անելու շատ բան ունի»,-ասաց Գայանե Հովհաննիսյանը:

YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. During April four-day war the wounded soldiers received high-quality treatment, as well as love and care in the military hospital, Gayane Hovhannisyan – head of Intensive Care Unit at the Central Military Hospital of the Defense Ministry, told a press conference in Armenpress.
“The April events can never be forgotten, we have survived these difficult days. We remember all wounded soldiers. We can definitely state that we provided specific care and attention to all wounded soldiers, it seemed they were our children”, she said.
Hovhannisyan said the hospital staff fought for every solder’s life with an organized manner, with devotion.
“There was such a situation that we could give ourselves to emotions. Our wounded soldiers demonstrated an unexpected persistence. The desire to live was so great among them which also contributed to their speedy recovery. We managed to treat the boys in a short period of time. There are a number of examples showing the heroic deeds of our soldiers. Today’s youth was criticized in the past, but during those days many people were convinced that today’s youth has still much to do”, Gayane Hovhannisyan said.