Շուրջ 138 հազար մարդ Է լքել Մոսուլը ռազմական գործողության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 138 հազար բնակիչներ հարկադրված են եղել լքել իրենց տները իրաքյան Մոսուլ քաղաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ իրականացվող ռազմական գործողության պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ):
ՄՄԿ-ի տվյալներով՝ 137 հազար 880 մարդ կամ 22 հազար 980 ընտանիքներ Իրաքում լքել են իրենց տները 2016 թվականի հոկտեմբերի 17-ին ԻՊ-ից Մոսուլի ազատագրման ռազմական գործողության սկսվելուց ի վեր:
Նրանցից 134 հազար 964-ը թողել են իրենց տնտեսությունները Նայնավայի նահանգում, որտեղ Էլ գտնվում Է Մոսուլը: Բուն քաղաքից դուրս Է եկել 43 հազար 728 մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Около 138 тысяч человек покинули Мосул из-за военной операции
Порядка 138 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома из-за военной операции против запрещенной вРФ террористической группировки "Исламское государство" (ИГ) виракском Мосуле. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщает Международная организация помиграции.
Согласно данным МОМ, 137 тысяч 880 человек, или22 тысячи 980 семей покинули свои дома вИраке сначала военной операции поосвобождению Мосула отИГ 17 октября 2016 года.
Из них 134 тысячи 964 человека оставили свои хозяйства впровинции Найнава, где расположен Мосул. Из самого города вышли 43 тысячи 728 человек.