«Հայաստան» հիմնադրամի հեռախոսամարաթոնի հասույթը կուղղվի Արցախի տուժած համայնքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը նոյեմբերի 16-ից 20-ը անցկացնում է իր 17-րդ համաեվրոպական հեռախոսամարաթոնը, որին ավանդաբար մասնակցում են նաեւ Գերմանիայի եւ Շվեյցարիայի տեղական մարմինները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հիմնադրամից, դրամահավաքի հասույթը կուղղվի ապրիլյան ռազմական գործողությունների արդյունքում Արցախի առավել տուժած համայնքների վերականգնմանը, սիրիահայերի օգնությանը, Հայաստանի Տավուշի մարզում իրականացվող գյուղատնտեսական ծրագրերի շարունակական զարգացմանը:
Հունաստանի տեղական մարմինն էլ դրամահավաքին կմիանա նոյեմբերի 19-ից 20-ը Աթենքում անցկացվելիք հեռախոսամարաթոնով եւ ստացված հասույթով կհամաֆինանսավորի Արցախի Քարին Տակ գյուղի մանկապարտեզի կառուցումը:
Հեռախոսամարաթոն 2016-ի կնքահայրն է Ֆրանսիայում հայտնի լրագրող եւ հաղորդավար Նիկոս Ալագասը, կնքամայրը՝ ֆրանսիական «Revue des Deux Mondes» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Վալերի Թորանյանը, ովքեր համախմբման եւ ակտիվ մասնակցության կոչով կդիմեն եվրոպաբնակ մեր հայրենակիցներին: Շուրջ 600 կամավորներ էլ Փարիզ, Լիոն, Մարսել եւ Տուլուզ քաղաքներից մարաթոնի հինգ օրերի ընթացքում հեռախոսազանգերով կդիմեն հայ ընտանիքների ու կազմակերպությունների՝ հորդորելով սատարել Արցախի, Հայաստանի ու Սիրիայի մեր հայրենակիցներին:
Նախորդ տարվա հեռախոսամարաթոնի արդյունքում հավաքագրված ավելի քան 1.3 միլիոն եվրո գումարն ուղղվել է Հայաստանի Տավուշի մարզում գյուղատնտեսական ծրագրերի իրագործմանը, Արցախի գյուղական համայնքներում համայնքային կենտրոնների կառուցմանը եւ ծանր վիճակում հայտնված սիրիահայերի ու իրաքահայերի օժանդակությանը:
Արդեն 17 տարի է, հայկական համայնքներ ունեցող եվրոպական որոշ երկրներ իրենց համայնքներում հանգանակություններն իրականացնում են դրամահավաքի այս եղանակով, որը տարեցտարի նոր նվիրատուներ է ներգրավում եւ ավելի մեծ հասույթ ապահովում: Ամերիկայի մայրցամաքում էլ հեռախոսամարաթոնի միջոցով են դրամահավաքներ իրականացնում Հիմնադրամի Արգենտինայի եւ Բրազիլիայի տեղական մարմինները: Խոշոր դրամահավաքների բոլորաշրջանն այս տարի կեզրափակի Բրազիլիայի տեղական մարմինը՝ նոյեմբերի 26-ից 27-ն անցկացնելով իր հեռախոսամարաթոնը: Ուշագրավ է, որ հեռախոսամարաթոնների կամավորականների շարքում կան բազմաթիվ այլազգիներ, ում մասնակցությունն արդեն իսկ վկայում է դրամահավաքի աճող հեղինակության մասին:

Средства с телемарафона фонда “Айастан” будут предоставлены пострадавшим районам Арцаха
Филиал фонда “Айастан” во Франции с 16 по 20 ноября проводит свой 17-й общеевропейский телемарафон, в котором традиционно принимают участие и местные органы фонда в Германии и Швейцарии. Как сообщили «Арменпресс» в фонде, средства, собранные в результате телемарафона, будут направлены на восстановление наиболее пострадавших в ходе апрельских боевых действий районов Арцаха, помощь сирийским армянам, продолжительное развитие реализуемых в Тавушской области Армении сельскохозяйственных программ.
Местный орган фонда в Греции присоединится к сбору средств с 19 по 20 ноября посредством проводимого в Афинах телемарафона, а на вырученные деньги будет осуществлено софинансирование строительства детского сада в арцахском селе Карин Так.
“Крестным отцом” Телемарафона-2016 является известный французский журналист и телеведущий Никос Алагас, а “крестной матерью” – главный редактор французского издания «Revue des Deux Mondes» Валери Торанян, которые с призывами к единению и активному участию обратились к проживающим в Европе нашим соотечественникам.
Около 600 добровольцев из Парижа, Лиона, Марселя и Тулузы в течение пяти дней телемарафона посредством телефонных звонков обратятся к армянским семьям и организациям, призывая их поддержать Арцах, Армению и наших соотечественников в Сирии.
Собранные в ходе прошлогоднего телемарафона средства размером 1,3 млн евро было предоставлены на реализацию сельскохозяйственных программ в Тавушской области, открытие общинных центров в селах Арцаха, а также помощь оказавшимся в тяжелой ситуации сирийским и иракским армянам.
Уже 17 лет некоторые европейские страны, в которых есть крупные армянские общины, осуществляют подобным образом сбор средств, который год от года привлекает все больше меценатов, обеспечивая большее поступление.
На американском континенте сбор средств посредством телемарафона в основном осуществляется в местных органах Аргентины и Бразилии. С 26 по 27 ноября местный орган Бразилии проведет свой телемарафон. Примечательно, что среди добровольцев есть многочисленные представители других национальностей, чье участие само по себе уже свидетельствует о растущей популярности телемарафона.