Արամ Ա-ն հանդիպել է Լիբանանի նորընտիր նախագահ Միշել Աունի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա Վեհափառը նոյեմբերի 4-ին այցելել է Լիբանանի նախագահական Պաապտայի նստավայր և հանդիպում ունեցել երկրի նորընտիր նախագահ Միշել Աունի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Անթիլիասի կաթողիկոսարանի մամլո դիվանից, հանդիպման ընթացքում Արամ Ա-ն կաթողիկոսության, թեմերի, Լիբանանի հայկական ժողովական կառույցների ու անձամբ իր անունից ջերմորեն շնորհավորել է Միշել Աունին Լիբանանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առիթով` մաղթելով, որ նրա ընտրությամբ Լիբանանի ժամանակակից պատմության մեջ նոր էջ բացվի, որը կնշանավորվի ներքին միասնականությամբ ու տնտեսական զարգացմամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Մերձավոր Արևելքում քրիստոնեական համայնքների առջև ծառացած մարտահրավերներին ու քրիստոնեական ներկայության ամրապնդման հարցերին: Նախագահ Աունը և Վեհափառը Հայրապետը շեշտել լիբանանյան սփյուռքը վերակազմակերպելու և Լիբանանի զորակցությանը նոր մղում տալու հրամայականը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Լիբանանի Հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանը և Մայր Տաճարի լուսարարապետ Նորայր եպիսկոպոս Աշըգյանը:

YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Catholicos of theGreat Houseof Cilicia, His HolinessAram Ivisited Baabda Presidential Palace of Lebanon and met with newly elected President Michel Aoun.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Antilles Catholicosate, during the meeting His Holiness Aram I cordially congratulated Michel Aoun on the occasion of being elected the president of Lebanon on behalf of the Catholicosate, its dioceses, and Armenian national organizations in Lebanon. He wished the president that his election will open a new page in the contemporary Lebanese history.
Issues related to the challenges facing Christian communities of the Middle East and fostering their presence were discussed at the meeting. President Aoun and His Holiness Aram I stated the need of re-ordering of Lebanese-Armenia Diaspora and empowering Lebanon.