Երևան ժամանեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան ժամանեց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրան դիմավորեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Վլադիմիր Պուտինը և Տաջիկստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի նախագահները, ինչպես նաև Ղազախստանի վարչապետը Երևանում են` մասնակցելու հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին, որը կվարի Կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդում2015-2016թթ. նստաշրջանների միջև ընկած ժամանակահատվածում նախագահությունն ստանձնած Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նստաշրջանում կքննարկվեն ՀԱՊԿ նախորդ տարվա գագաթնաժողովների որոշումների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև Կազմակերպությունում նախագահության ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրված առաջնահերթությունները:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված երկու տասնյակ հարցերի շրջանակում կքննարկվեն միջազգային իրավիճակը և հավաքական անվտանգության ապահովման արդիական հարցեր, կդիտարկվեն մինչև 2025թ. ժամանակահատվածի համար ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության և ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ որոշումների նախագծերը, ՀԱՊԿ գործունեության կատարելագործման, ինչպես նաև միջազգային ահաբեկչությանը հակազդեցության վերաբերյալ որոշումների իրականացումը:
Նախատեսվում է մի շարք քաղաքական հայտարարությունների ընդունում: Նիստում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները որոշում կկայացնեն նաև Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի վերաբերյալ:

В Ереван прибыл президент Российской Федерации Владимир Путин
В Армению прибыл президент Российской Федерации Владимир Путин. Как сообщает «Арменпресс», в аэропорту его встречал президент Армении Серж Саргсян.
Владимир Путин и президенты Таджикистана, Киргизии, Беларуси, а также премьер-министр Казахстана прибыли в Ереван для участия в сессии Совета коллективной безопасности стран ОДКБ, которая состоится 14 октября. Председательствует президент Армении Серж Саргсян, так как Армения председательствует в СКБ на межсессионный период 2015-2016 гг. На сессии обсуждаются процесс реализации решений, принятых на прошлогоднем саммите ОДКБ, а также приоритетов, выдвинутых Арменией во время ее председательства.
Среди двух десятков вопросов повестки дня будут обсуждены международное положение и актуальные проблемы коллективной безопасности, стратегия коллективной безопасности стран ОДКБ на период до 2025 г., проекты решений о создании центра критического реагирования ОДКБ, совершенствование деятельности организации, а также реализация решений о противодействии международному терроризму.
Преполагается принятие ряда политических заявлений. На сессии будет принято решение о генеральном секретаре организации.