Հայաստանը սատարում է Իրաքի իշխանություններին ահաբեկչության դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Իրաքում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը մարտի 1-ինհանդիպել է ունեցել Իրաքի նախագահ Ֆուադ Մասումի հետ:Հանդիպման ընթացքում դեսպան Գրիգորյանը նախագահ Մասումին է փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնները և ՀՀ Նախագահի անունից ցավակցություն հայտնել փետրվարի 28-ին Բաղդադի Մադինաթ Սադր արվարձանում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ, որի արդյունքում զոհվեցին շուրջ 80 և վիրավորվեցին ավելի քան 100 մարդ։
ՀՀ դեսպանը նշել է, որ Հայաստանը դատապարտում է քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն և սատարում Իրաքի իշխանություններին ահաբեկչության դեմ պայքարում։
Նախագահ Մասումը շնորհակալություն է հայտնել ցավակցությունների համար և խնդրել իր ողջույնները փոխանցել եղբայրական Հայաստանի Նախագահին։ Նա հայտնել է, որ քաջատեղյակ է հայ ժողովրդի դարավոր պատմության ողբերգական էջին և անձնապես հասկանում է հայ ժողովրդի դեմ կատարված ոճիրների ծանրությունը՝ միաժամանակ հիշատակելով քրդերի դեմ իրականացված բռնությունները և զանգվածային ոչնչացումները, մասնավորապես՝ Հալաբջայի հայտնի դեպքերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին ու Բաղդադում կայացած նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր։

Armenia supports Iraqi authorities in the fight against terrorism
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. On March 1 Armenian Ambassador to Iraq Karen Grigoryan met with Iraqi PresidentFuad Masum. During the meeting Ambassador Grigoryan conveyed greetings of Armenian President Serzh Sargsyan and expressed condolences on behalf of the Armenian President over the terrorist attack that took place on February 28, in a suburb of Baghdad’s Madinataṣ-Ṣadr, which killed 80 and wounded more than 100 people.
Armenian Ambassador noted that Armenia condemns any violence against the civilians and support the Iraqi authorities in the fight against terrorism.
Iraqi PresidentFuad Masum expressed his gratitude for the condolences and asked to convey his greetings to the President of fraternal Armenia. He said that he is aware of the tragic page of history of the Armenian people and personally understands the gravity of the crimes committed against the Armenian people, at the same time invoking the violence committed against the Kurds and mass slaughter, referring particularly to Halabja events.
During the meeting they also discussed the works of Armenian-Iraqi intergovernmental commission and the implementation of agreements, reached during the session in Baghdad.