Շարունակվում է Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունումը
Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է։
«Արմենպրես»- ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
Միջոցառումն իրականացվում է աջակցության հետևյալ եղանակներից որևէ մեկի ձևով՝ բնակարանի (կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի) կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերման հավաստագրի տրամադրում, անհատական բնակելի տան կառուցման հավաստագրի տրամադրում և գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցություն։
Հավաստագրերի արժեքը ընտանիքի մեկ անդամի հաշվով կազմում է` 5 մլն դրամ, եթե շահառուն ձեռք բերի կամ կառուցի տունը/բնակարանը 242 քաղաքային և գյուղական բնակավայրերից որևէ մեկում (ցանկին հնարավոր է ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ), 4 մլն դրամ, եթե ձեռք բերի կամ կառուցի իր տունը/բնակարանը վերոնշյալ 242 բնակավայրերից բացի ՀՀ ցանկացած այլ մարզային բնակավայրում, 3 մլն դրամ՝ Երևան քաղաքում (բացի Երևանի 1-ին և 2-րդ գոտու)։

Продолжается процесс приема заявлений в рамках программы обеспечения жильем перемещенных из Карабаха семей
Продолжается процесс приема заявлений в рамках программы обеспечения жильем перемещенных из Карабаха семей.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства труда и социальных вопросов, мероприятие реализуется в форме одного из следующих видов поддержки: предоставление сертификата на приобретение квартиры (права на покупку квартиры в строящемся здании) или жилого дома; предоставление сертификата на строительство индивидуального жилого дома и поддержка в погашении действующего ипотечного кредита.
Стоимость сертификатов в расчете на одного члена семьи составляет: 5 млн драмов, если бенефициар приобретет или построит дом/квартиру в любом из 242 городских и сельских населенных пунктов (с перечнем можно ознакомиться по ссылке ниже), 4 млн драмов, если приобретет или построит свой дом/квартиру в любом другом областном населенном пункте Республики Армения, помимо вышеупомянутых 242 населенных пунктов, 3 млн драмов — в городе Ереван (за исключением 1-й и 2-й зон Еревана).