«Լա բոհեմ». աշնանը բեմ կբարձրանա Շառլ Ազնավուրի կյանքին նվիրված բալետը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրի կյանքը և գործունեությունը կամփոփվի մեկ գործողությամբ բալետում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետմայստեր Ռուդոլֆ Խառատյանը տեղեկացրեց, որ նոր բեմադրություն է պատրաստում:««Լա բոհեմ»-ի հիմքում կլինեն Շառլ Ազնավուրի երգերը: Այն կներկայացնի Շառլ Ազնավուրի ուղին: «Լա բոհեմ»-ը մոտ 40 րոպեանոց 1 գործողությամբ բալետ է: Ամենահայտնի երգերն են լինելու: Չնայած` Ազնավուրի մոտ բոլոր երգերն էլ հայտնի են, շատ դժվար է ընտրել»,-նշեց Ռուդոլֆ Խառատյանը:
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետմայստերի խոսքով` բալետում կներկայացվի Ազնավուրի` որպես արտիստի կայացման ողջ ուղին, այն, թե ինչպես նա հանդիպեց Էդիթ Պիաֆին, ինչերի միջով անցավ:Խառատյանի հավաստիացմամբ` ներկայացումը թատրոնում հնարավոր կլինի դիտել 2016-ի աշնանը:
Նշանավոր ֆրանսահայ երգիչ, երգահան, կինոդերասան և հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրը ծնվել է 1924 թվականի մայիսի 22-ին Փարիզում: Բազմաթիվ հայտնի գործերի հեղինակ և կատարող է: Վաճառվել է Ազնավուրի ստեղծագործություններն ամփոփող շուրջ 100 միլիոն ձայնապնակ: 2009 թվականից Ազնավուրը Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է, ինչպես նաև Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը: Լեգենդար երգիչը2015թ.հոկտեմբերի 10-ին համերգով հանդես է եկել Հայաստանում, այցի ընթացքում եղել տարբեր վայրերում ևհարցազրույց է տվել «Արմենպրես»-ին:

“La bohème”: Ballet on the life of Charles Aznavour will be on stages in autumn
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. French-Armenian legendary singer Charles Aznavour’s ilfe and activity will be concluded in one act ballet, Principal Balletmaster of Alexander Spendaryan National Academic State Opera and Ballet Theatre, Honored Artist of Armenia Roudolf Kharatyan informed in the interview with “Armenpress”. He said he is preparing a new performance. Charles Aznavour’s songs will be on the basis of “La bohème”. It will present Charles Aznavoure’s path. “La bohème” is 1 act ballet, duration about 40 minutes. The most popular songs will be presented. It is very difficult to choose as all of Aznavour's songs are known,” Roudolf Kharatyan mentioned.
Kharatyan assured the performance will be available in autumn 2016.
Charles Aznavour, bornShahnour Varinag Aznavourianon 22 May 1924,is a French and Armenian singer, songwriter, actor, public activist and diplomat. Aznavour is known for his uniquevoice: clear and ringing in its upper reaches, with gravelly and profound low notes. He has written more than 1,200 songs, sung in eight languages, sold more than 180 million records. He is one of France's most popular and enduring singers.He has been dubbed France'sFrank Sinatra,while music criticStephen Holdenhas described Aznavour as "French pop deity.He is also arguably the most famousArmenianof his time.In 1998, Aznavour was named Entertainer of the Century byCNNand users ofTime Onlinefrom around the globe. He was recognized as the century's outstanding performer, with nearly 18% of the total vote, edging outElvis Presley andBob Dylan. He has sung for presidents, popes and royalty, as well as at humanitarian events. In response to the1988 Armenian earthquake, he founded the charitable organizationAznavour for Armenia. In 2009, he was appointed ambassador of Armenia toSwitzerland, as well as Armenia's permanent delegate to the United Nations atGeneva. He had a concert in Armenia on October 10, 2015, visited different places during the visit and gave an interview to “Armenpress”.