Երևանում կկայանա Հովհաննես Բադալյանի 90-ամյակին նվիրված համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արամ խաչատրյան» համերգասրահում դեկտեմբերի 4-ին տեղի կունենա հոբելյանական համերգ` նվիրված ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Բադալյանի ծննդյան 90-ամյակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, համերգին կմասնակցեն Հովհաննես Բադալյանի սաները, Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Նորայր Դավթյանի ղեկավարությամբ:
Հովհաննես Բադալյանի երգացանկի ամենավառ գործերը՝ «Ես իմ անուշ Հայաստանի», «Ասում են թե», «Հորովել», «Մայրիկիս», «Միայն թե մայրս չիմանա», «Քամանչա», «Երկու ընկեր», «Մայրական ձեռքեր», «Սարերի հովին մեռնեմ», «Երևանի ջուրը» երգերը համերգի ընթացքում կհնչեն ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Համլետ Գևորգյանի, Արսեն Գրիգորյանի (Մրո) և այլոց կատարմամբ:
Երեկոյի ընթացքում կցուցադրվի արվեստագետի կյանքն ու գործունեությունը ներկայացնող ֆիլմ, կհնչեն նաև նրա կատարումներից: Հովհաննես Բադալյանի գործընկերների՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստներ Օֆելյա Համբարձումյանի, Վլադիլեն Բալյանի, Անժելա Աթաբեկյանի և Ռուբեն Մաթևոսյանի խոսքը կներկայացվի տեսանյութերով:
Համերգը կանցկավի ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և «Ժողովրդական երաժշտության ազգային կենտրոնի» նախաձեռնությամբ:

В Ереване состоится концерт, посвященный 90-летию Ованеса Бадаляна
4-го декабря в концертном зале «Арам Хачатурян» состоится юбилейный концерт, посвященный 90-летию народного артиста Армении Ованеса Бадаляна. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Министерства культуры Армении, в концерте примут участие ученики Ованеса Бадаляна, Государственный ансамбль народных инструментов Армении под руководством заслуженного артиста Армении, дирижера, профессора Норайра Давтяна.
Прозвучат лучшие песни из репертуара Ованеса Бадаляна в исполнении Гамлета Геворгяна, Арсена Григоряна (Мро) и др.
Во время вечера будет показан фильм о жизни и творчестве Ованеса Бадаляна, прозвучат его исполнения. Слова о нем, сказанные его коллегами – Офелией Амбарцумян, Владиленом Баляном, Анжелой Атабекян и Рубеном Матевосяном, прозвучат в видеозаписи.
Концерт будет проведен по инициативе «Национального центра народной музыки» и при содействии Министерства культуры Армении.