Ավելի ուժեղ և պաշտպանված Հայաստան. Սահմանադրական փոփոխությունները, ըստ սփյուռքի նախարարի, ծառայելու են այս նպատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկախության տարիների զարգացումները վկայում են, որ և՛ 1995 թվականի, և՛ 2005թ. բարեփոխված Սահմանադրությունն անգամ ամենաանկանխատեսելի և վտանգավոր պահերին կարողացան ապահովել երկրի կայությունն ու խաղաղ ընթացքը: Ուստի հարց է ծագում, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ էր անհրաժեշտ նախաձեռնել սահմանադրական փոփոխություններ և այդ հարցով հանրաքվե անցկացնել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս հարցը մեկնաբանելու խնդրանքով «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի թղթակցը դիմել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին:
-Հարգելի տիկին Հակոբյան, ի՞նչով է պայմանավորում մեր երկրի զարգացման հենց այս ժամանակահատվածում սահմանադրական փոփոխությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
-Կյանքն առաջ է գնում, հասարակական հարաբերությունները փոխվում և զարգանում են: 2005թ-ի փոփոխություններից հետո դեռևս մնացել են վտանգավոր «ականներ», որոնք խանգարում են մեր երկրի առաջընթացին: Այսպես, նախագահական բոլոր ընտրությունների դեպքում էլ (բացառությամբ 1991 թվականի) հասարակությունը պառակտվեց, լուրջ առճակատում առաջացավ հաղթող և պարտվող թիմերի միջև: Ընդամենը 2-3% տարբերությամբ նախագահական ընտրություններում հաղթողը ձեռք է բերում մեծ լիազորություններ, իսկ պարտվողն իր հսկայական ընտրազանգվածով մնում է ձեռնունայն: Հասարակությունը ճեղքվում է երկու հատվածի և բավականին բարդ ու երկար է տևում նրան բնականոն հունի մեջ դնելու գործընթացը:
Ժողովրդավարության ոսկե կանոններից է ընտրված և ձևավորված իշխանությունների, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ վերահսկողության սահմանումը: Սակայն ներկա Սահմանադրությամբ հնարավոր է այն շրջանցել: Բերեմ մի օրինակ. այսօրվա գործող Սահմանադրության պայմաններում, Նախագահի ինստիտուտը կարող է անվերահսկելի դառնալ։ Միակ դեպքը, երբ հնարավոր է Նախագահին պաշտոնանկ անել` Հայրենիքի դավաճանության կամ այլ ծանր հանցագործության կատարման համար, որը գործնականորեն գրեթե անհնար է, քանզի չի գտնվի նման Նախագահ, որը պետական դավաճանություն գործի։ Իսկ խորհրդարանական կառավարման անցնելու դեպքում Նախագահը ընտրվում է խորհրդարանի կողմից, նրա հիմնական լիազորությունները տրվում են վարչապետին, որը երկրում դառնում է գլխավոր դերակատարություն ունեցող պաշտոնատար անձ: Սակայն, ի տարբերություն այս կառավարման ձևի, առաջարկվող նոր կառավարման համակարգի դեպքում նա անվերահսկելի չէ և անմիջական պատասխանատվություն է կրում խորհրդարանի առջև։ Այս բարեփոխումների ընդունման դեպքում ցանկացած ձախողում դառնալու է խորհրդարանում քննարկման առարկա և կարող է դրվել վարչապետին, կառավարությանը, նախարարին անվստահություն հայտնելու հարցը։ Այսպիսով, կառավարման այս մոդելի դեպքում հնարավորություն է ընձեռվում բացառելու անվերահսկելիությունը, անպատժելիությունը, քաղաքական ու սահմանադրական անպատասխանատվությունը:
Ուզում եմ խոսել ևս մեկ հնարավոր հակասության մասին, որը կարող է հանգեցնել սահմանադրական ճգնաժամի: Գործող կառավարման համակարգում, եթե խորհրդարանը և Նախագահը միևնույն թիմից են, ապա, բնականաբար, հակասություն չի առաջանում այս երկու ինստիտուտների միջև։ Հնարավոր է, սակայն, մի իրավիճակ, երբ հանրապետության Նախագահը և խորհրդարանական մեծամասնությունը լինեն տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ և միմյանց հակոտնյա: Այս դեպքում չի բացառվում, որ երկրում կարող է առաջանալ մի իրավիճակ, երբ խորհրդարանը, այդ թվում և նրա կողմից կազմավորված կառավարությունը, որոշեն չապահովել Նախագահի սահմանադրական լիազորությունները. օրինակ, որպես գերագույն գլխավոր հրամանատար, Նախագահը պահանջում է մոբիլիզացնել պետական ռեսուրսները երկրի պաշտպանության համար, իսկ կառավարությունն այդ պահին նպատակահարմար չի գտնում այդ հարցը լուծել Նախագահի հանձնարարության համապատասխան և արդյունքում պետության մեջ կարող է առաջանալ մի անլուծելի, անելանելի իրավիճակ և նման դեպքում նույնիսկ երկրի պաշտպանության հարցերին վտանգ կսպառնա: Ակնհայտ է նաև, որ հակադիր բևեռներում գտնվելով՝ Նախագահը չի կարող ազատել վարչապետին (վարչապետը նշանակվում է խորհրդարանական մեծամասնության կողմից վստահություն վայելող անձը), չի կարող արձակել խորհրդարանը, իսկ խորհրդարանն էլ չի կարող անվստահություն հայտնել Նախագահին, քանի որ նա ընտրված է ժողովրդի կողմից և այլն։ Նման ճգնաժամային վիճակների թվարկումը կարելի է շարունակել:
Ներկա բարեփոխումները հաշվի են առել նմանատիպ բոլոր դեպքերը, փակուղային իրավիճակների բերող նորմերը և առաջադրվել են նոր կառուցակարգեր, և եթե անցում կատարվի խորհրդարանական կառավարման համակարգի, ապա այսպիսի հակասությունները կբացառվեն: Ժողովուրդն ընտրում է Ազգային ժողով և պահանջում հասարակական զարգացման բնականոն ընթացք: Եթե այս փոփոխություններին «այո» է ասում ժողովուրդը, դա նշանակում է, որ ապագայում նա ընտրելու է միայն իշխանության օրենսդիր մարմին՝ խորհրդարան, այն էլ համամասնական ընտրակարգով և լայն խորհրդարանական վերահսկողական լիազորություններով: Խորհրդարանը, ընտրելով վարչապետին և երկրի նախագահին, կառավարության վրա է դնում երկրի արտաքին և ներքին քաղաքականության հետ կապված բոլոր հարցերի լուծման պատասխանատվությունը, ինչն էլ հանգեցնում է երկբևեռության վերացմանը (գործող Սահմանադրությունում և Նախագահը և կառավարությունն են պատասխանատվություն կրում):
Նախագծով առաջարկված կառավարման համակարգը նախատեսում է խորհրդարանի և կառավարության միջև այնպիսի կառուցակարգեր, որոնք չեն հանգեցնի առճակատման, հակամարտության: Անբավարար աշխատանքի դեպքում ժողովրդի դժգոհությունների ականջալուր խորհրդարանը կարող է անվստահություն հայտնել կառավարությանը, ազատվել ցանկացած անկարող և ժողովրդի կողմից չընդունվող վարչապետից, հետևաբար և կառավարությունից։
Այս փաստաթղթի կարևոր առավելություններից և ժողովրդավարության խորացմանը նպաստող էական մոտեցումներից մեկն էլ այն է, որ խորհրդարանական ընդդիմությանը վերապահվում են լայն իրավունքներ, տրվում է խորհրդարանի նախագահի տեղակալի պաշտոնը, առանցքային շատ որոշումներ խորհրդարանական մեծամասնությունը ի վիճակի չի լինի կայացնել, եթե չհամագործակցի ընդդիմության հետ և այլն:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք. երկրում ներքին կայունության հաստատման, քաղաքական առճակատումներից խուսափելու լավագույն լուծումներից է, երբ խորհրդարանն է ընտրում Հանրապետության Նախագահին: Նախագահը պետք է լինի անկուսակցական և իրականացնի անաչառ իրավարարի՝ արբիտրի դեր կառավարության և խորհրդարանի միջև՝ հետևելով երկրում Սահմանադրության պահպանմանը:
-Տիկին Հակոբյան, որպես Սփյուռքի նախարար ի՞նչ կասեք սփյուռքին վերաբերող նորմերի մասին:
-Գործող Սահմանադրությամբ սփյուռքը և նրա հետ պետության հարաբերությունները դարձել են սահմանադրական նորմ, որի գործնական արդյունքն էլ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գոյությունն է: Սահմանադրական փոփոխություններում լրամշակվել է սփյուռքին վերաբերող հոդվածը՝ ամրագրելով, որ Հայաստանը Սփյուռքի հետ իրականացնում է համակողմանի կապերի զարգացման և ամրապնդման, հայապահպանմանն ուղղված քաղաքականություն՝ նպաստելով հայրենադարձությանը: Այս հոդվածում որդեգրվել է նաև պետության մի կարևոր պարտականություն՝ նպաստելու այլ պետություններում հայոց լեզվի, հայկական պատմական և մշակութային արժեքների պահպանմանը, ինչպես նաև հայ կրթական և մշակութային կյանքի զարգացմանը:
Ժողովրդավարացման կարևոր սկզբունքներ որդեգրելով՝ մենք ձգտում ենք զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, լայնացնել և խորացնել ժողովրդաիշխանությունը՝ ավելի ուժեղ և պաշտպանված Հայաստան կառուցելու համար:

Более сильная и защищенная Армения. Конституционные реформы, по мнению Министра Диаспоры, будут служить этой цели
Развитие событий в 90-х годах свидетельствуют о том, что Конституции 1995 и 2005 годов в самых непредсказуемых и опасных ситуациях обеспечивала стабильность и мир страны. В таком случае возникает вопрос, зачем же инициировать реформу по данному вопросу. По этому вопросу корреспондент газеты «Республика Армения» обратился к министру Диаспоры РА Грануш Акопян
- Уважаемая Г-жа Акопян, с чем связана необходимость проведения реформ именно на этапе развития нашей страны?
- Жизнь идет вперед, общественные взаимоотношения развиваются и меняются. С 2005 года остались опасные «мины», которые мешают развитию нашей страны. Так, во время всех президентских выборов (за исключением 1991 года) общество разделилось, появились серьезные разногласия между двумя сторонами. Из- за 2-3% процентов преимущества одна сторона получает серьезные полномочия, а проигравшая сторона с огромным числом избирателей остается ни с чем. Общество разделяется на две части, и потом очень трудно восстановить прежнюю мирную жизнь.
Одним из золотых законов демократии является контролирование действий правительства и официальных лиц. Однако при данной Конституции этого можно легко избежать. Могу привести один пример. При действующей Конституции институт Президента может выйти из-под контроля. Единственный случай, когда можно свергнуть президента – только обвинив его в предательстве или в совершении особо тяжкого преступления. Это практически невозможно, так как ни один президент не совершит предательства. А при методе парламентского правления, Президент избирается парламентом, основные полномочия передаются премьер-министру, который становится основным государственным лицом в стране.
Хочу также обратиться еще к одному вопросу, который может привести к кризису в Конституции. В случае действующей системы, когда Президент и премьер-министр в одной команде, естественно, никаких разногласий не возникает. Однако может быть, что президент республики и большинство парламента могут находиться в разных командах. В таком случае не исключено, что в стране может сложиться такая ситуация, когда парламент и правительство, которое он сформировал, решат не обеспечивать конституционные полномочия Президента. Например, Президент требует мобилизировать государственные ресурсы для обеспечения безопасности страны, а правительство на данный момент не находит необходимым сделать это. В результате, в стране может образоваться безвыходная ситуация, которая будет грозить безопасности страны. Также очевидно, что, находясь на разных сторонах, Президент не сможет уволить премьера, не может отпустить парламент, а парламент не сможет выразить недоверие к Президенту, так как он избран народом. Можно перечислить много таких случаев.
Данные реформы учитывают все такие тупиковые ситуации и предлагают решения и новые подходы. И при переходе к парламентскому методу правления такого рода разногласий не будет. Народ выбирает Национальное собрание и требует развития страны. Если народ скажет «Да» этим реформам, то в дальнейшем он будет выбирать парламент, который будет иметь широкие полномочия. Парламент, выбрав президента и премьера, возлагает всю ответственность за решение внутренних и внешних проблем на правительство.
Метод правления, который предлагается, предлагает такие методы, которые не приведут к разногласиям. Если работа правительства не понравится народу, парламент может выразить недоверие к президенту или к премьеру и избавиться от них.
Одной из главных преимуществ этого проекта является и то, что парламенту дают широкие полномочия, а ключевые вопросы невозможно будет решить без оппозиции.
Еще одна важная деталь. Для установления в стране внутренней стабильности, для избежания разногласий лучше, когда парламент выбирает Президента. Президент должен быть беспартийным и выполнять роль арбитра.
- Госпожа Акопян, как Министр Диаспоры, что Вы можете сказать о нормах относительно министерства Диаспоры?
- Согласно действующей Конституции, диаспора и ее взаимоотношения с страной стали конституционной нормой, результатом которого является существование Министерства Диаспоры. В Конституционных реформах была переработана статья о диаспоре, утвердив тот факт, что Диаспора и РА ведут проармянскую политику, направленную на укрепление взаимоотношений. В этом пункте есть еще офна очень важная идея: развитие и распространение армянского языка и культуры в Диаспоре.
Мы пытаемся развить демократические институты, расширить и углубить демократическое правление для создания более защищенной и сильной Армении.