Հայաստանը հաստատում է ատոմային էներգետիկայի զարգացման մտադրությունը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 27-ին Կառավարության ընդունելությունների տանը հանդիպում է ունեցել Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հետ, ով Հայաստան է ժամանել ՀՀ Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ) հերթական՝ 14-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը և Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահն անդրադարձել են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրային աշխատանքներին, ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին, նաև՝ ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված հարցերին, ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համագործակցությանը, այդ թվում՝ «ՕՍԱՐՏ» առաքելության շրջանակներում:
Հանդիպումից հետո Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱԷԱԽ նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հետ Կառավարության ընդունելությունների տանը մասնակցել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստին և հանդես եկել բացման խոսքով:
Նիստի օրակարգի շրջանակներում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Մ. Վարդանյանը Խորհրդի անդամներին ներկայացրել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի գործունեությունը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Ա. Մարտիրոսյանը զեկուցել է Հայաստանի միջուկային անվտանգությունը կարգավորող մարմնի հաշվետվությունը 2013-2015թթ. ժամանակահատվածի համար, որից հետո տեղի են ունեցել ներկայացված զեկույցների վերաբերյալ քննարկումներ:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի բացման խոսքը Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 14-րդ նիստում
Հարգելի՛ պարոն Նախագահող,
Հարգելի՛ Խորհրդի անդամներ և նիստի մասնակիցներ,
Բացելով Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 14-րդ նիստը՝ ուզում եմ անկեղծ երախտագիտություն հայտնել Խորհրդի բոլոր անդամներին՝ Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ազգային ծրագրի իրականացմանն ուղղված մասնագիտական աջակցության համար:
Հայկական ԱԷԿ-ը հատուկ դերակատարում ունի Հայաստանի Հանրապետությանը էլեկտրաէներգիայի անխափան մատակարարման և հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում, այդ իսկ պատճառով ձեր աշխատանքը մեզ համար շատ կարևոր է: Շատ շնորհակալություն:
Նախորդ նիստից հետո ընկած ժամանակահատվածում Խորհրդի կազմում տեղի են ունեցել փոփոխություններ. պարոն Բեզզուբցևի այլ աշխատանքի անցնելու հետ կապված՝ մենք Խորհրդի կազմում ընդգրկեցինք Ալեքսեյ Ֆերապոնտովին:
Ալեքսե՛յ Վիկտորի, մաղթում ենք Ձեզ հաջող և արգասաբեր աշխատանք: Շնորհակալություն, որ համաձայնել եք լինել մեր Խորհրդի անդամը:
Մեկ շաբաթից՝ նոյեմբերի 5-ին, կլրանա Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի վերագործարկման 20 տարին՝ գործունեության ժամանակավոր դադարեցումից վեց տարի անց: Այն շատ տեսանկյուններից յուրահատուկ նախագիծ է: Կատարվել է աննախադեպ ծավալի վերականգնողական աշխատանք՝ բազմաթիվ ինժեներական յուրահատուկ լուծումներով: Երկրորդ էներգաբլոկի վերագործարկման պահից իրականացվել են անվտանգության մակարդակի բարձրացման ավելի քան 1400 միջոցառումներ:
Ս.թ. սեպտեմբերի 17-ին Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով Վիեննայում տեղի է ունեցել միջազգային օժանդակության համակարգման տեխնիկական 7-րդ խորհրդակցությունը: Խորհրդակցությանը քննարկվել են երկրորդ էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված առաջնային միջոցառումների ծրագրեր:
Օգտվելով առիթից` ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ՄԱԳԱՏԷ-ին, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի Դաշնության, Չեխիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի կառավարություններին և Եվրոպական հանձնաժողովին՝ այս տարիներին տրամադրած տեխնիկական օգնության համար:
2014թ. դեկտեմբերին և 2015թ. փետրվարին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև ստորագրվեցին համաձայնագրեր երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ծրագրի երկարաձգման համագործակցության և այդ ծրագրի ֆինանսավորման համար Հայաստանի Հանրապետությանը արտահանման վարկ տրամադրելու վերաբերյալ:
Երկու համաձայնագրերն էլ ուժի մեջ են մտել, և աշխատանքներն սկսվել են:
Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու ծրագիրը կիրականացվի երկու փուլով.
• Առաջին փուլ՝ ԱԷԿ համակարգերի, սարքավորումների, բաղադրիչների և կառույցների հետազոտման համապարփակ ծրագիր,
• Երկրորդ փուլ՝ լրացուցիչ ժամանակահատվածում շահագործման թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ փոփոխությունների իրականացում և արդիականացում, ինչպես նաև Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացում` հաշվի առնելով Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնիկական աջակցության շրջանակներում իրականացված սթրես-թեսթի արդյունքների վերաբերյալ ներկայացված զեկույցը:
Առաջին փուլի մասով արդեն ավարտվել են 4500 միավոր սարքավորումների, համակարգերի և բաղադրիչների հետազոտությունները: Առաջին փուլի զեկույցը կավարտվի 2016 թ. մարտին: Զուգահեռաբար սկսվել է երկրորդ փուլի աշխատանքը: Հուսով ենք, որ չնայած սեղմ ժամկետներին, ռուս փորձագետները, ավելի ակտիվորեն ներգրավելով հայ փորձագետների, պահանջվող ժամկետներում որակով կիրականացնեն աշխատանքի ամբողջ ծավալը:
Սույն թվականի հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցով Համատեղ համակարգող կոմիտեի առաջին նիստը: Այդ նիստի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև ստորագրվել է «Միջուկային վթարի վերաբերյալ օպերատիվ իրազեկման, միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության ասպարեզում տեղեկատվության փոխանակման» համաձայնագիր:
Նոր ատոմային էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը, համաձայն ՀՀ կառավարության 2014թ. հուլիսի 31-ի «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անկախության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացմանն ուղղված 2014-2020թթ. միջոցառումների ծրագրի հաստատման» վերաբերյալ որոշման, համաչափվում է գործող էներգաբլոկի շահագործումից հանման ժամկետի հետ: Այսպիսով, Հայաստանը հաստատում է իր մտադրությունը ատոմային էներգետիկայի զարգացման գործում, և այդ ուղղվածությունը զբաղեցնում է առանցքային տեղ էներգետիկայի զարգացման ծրագրում:
Անվտանգության խորհրդի նախորդ նիստի առաջարկությունների կատարման ընթացքի մասին մանրամասն տեղեկատվություն կտրամադրեն Հայկական ԱԷԿ-ի և Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի ղեկավարները: Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի շարք առանցքային հարցերի վրա:
Եվրամիության տեխնիկական աջակցության շրջանակներում «Ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարության» մշակումը գործնականորեն ավարտված է: Իրականցվել է ընթացիկ իրավիճակի վերլուծություն: Անցկացվել է գործող օրենսդրության վերլուծություն: Կառավարության կողմից ռազմավարության հաստատումից հետո կմշակվի և կհաստատվի դրա իրականացման ծրագիրը:
«Աշխատած միջուկային վառելիքի հետ անվտանգ վարվեցողության և ռադիոակտիվ թափոնների հետ անվտանգ վարվեցողության միացյալ կոնվենցիա»-ի դրույթների համաձայն` Հայաստանը 2015թ. մայիսին ՄԱԳԱՏԷ-ում ներկայացրել է առաջին ազգային զեկույցը:
«ՕՍԱՐՏ» առաքելության կողմից արված նկատողությունները վերացնելու համար Հայկական ԱԷԿ-ում մշակվել է «Ծրագիր և վարվեցողություն Հայկական ԱԷԿ-ի ռադիոակտիվ թափոնների հետ» փաստաթուղթը: Ծրագրի նպատակն է Հայկական ԱԷԿ-ի ռադիոակտիվ թափոնների կիրառման մակարդակը հասցնել ժամանակակից պահանջներին: Պլանավորված է ծրագրի փուլային իրականացում 2016-2019թթ. ժամանակահատվածում` օգտագործելով շահագործման ժամկետը երկարաձգելու ծրագրի վարկային միջոցները:
ՄԱԳԱՏԷ առաքելությունն իրականացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի սեյսմիկ անվտանգության հավանական վերլուծության փորձաքննություն:
ՄԱԳԱՏԷ-ի առաջարկություններն ամբողջությամբ իրականացվել են և արտացոլվել վերջնական զեկույցում: Կարելի է արձանագրել, որ Հայկական ԱԷԿ-ի սեյսմիկ անվտանգությունը համապատասխանում է անվտանգության ժամանակակից պահանջներին և գոյություն ունեցող ատոմակայանների նպատակային ցուցանիշներին:
Հայկական կայանի անձնակազմի պատրաստվածության մակարդակը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է կայանում գործող վարժասարքը դարձնել լիարժեք, լիամասշտաբ վարժասարք: Արդեն այս տարի կայանի սեփական միջոցներից առաջիկա աշխատանքների իրականացման համար կտրամադրվեն միջոցներ:
Հայկական կայանը պետք է կենտրոնացնի իր բոլոր ջանքերը` և՛ ֆինանսական, և՛ տեխնիկական, հետագա աշխատանքների հաջող ավարտի համար:
Մի քանի խոսք Հայկական ԱԷԿ-ի կադրային իրավիճակի մասին:
Անցյալ տարի զբաղեցրած պաշտոններից ազատվել են Հայկական ԱԷԿ-ի որոշ ղեկավարներ՝ իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու համար: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ուշադրությունն եմ հրավիրում ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործման վրա՝ կայանի շահագործման անվտանգության և հուսալիության ապահովման ու առաջադրված խնդիրները ժամանակին իրականացնելու համար: Մենք պայմանավորվել ենք Էներգետիկայի նախարարության և ԱԷԿ-ի նոր ղեկավարության հետ, որ պետք է լիովին բացառենք բացասական երևույթները:
Առաջնային եմ համարում Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի բոլոր ճյուղերում կադրային քաղաքականության հարցերը: Հարկավոր է ամրապնդել և պահել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների, ինչպես կայանում, այնպես էլ բոլոր մասնագիտացված կազմակերպություններում:
Եզրափակելով` խոսքը փոխանցում եմ Անվտանգության խորհրդի նախագահին՝ նիստի հետագա ընթացքը վարելու համար:
ՀՀ Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհուրդն ստեղծվել է 1996 թվականին, ՀՀ Նախագահի հրամանագրով: Անկախ խորհրդակցական այդ մարմինն ստեղծվել է՝ ելնելով Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հետագա անվտանգ շահագործումն ապահովելու անհրաժեշտությունից:
Խորհուրդը ձևավորվում է միջազգային ճանաչում և հեղինակություն ունեցող գիտնականներից և ոլորտի մաuնագետներից: Խորհրդի գործունեությունն իրականացվում է Խորհրդի նիuտերի միջոցով, որոնք հրավիրվում են տարին մեկ անգամ:
Կանոնադրության համաձայն, Խորհրդի հիմնական խնդիրներն են`
- ատոմային էներգետիկայի անվտանգության և դրա զարգացման առաջնային ուղղությունների ձևավորումը, հիմնախնդիրների վերաբերյալ հանձնարարականների մշակումը և առաջարկությունների նախապատրաuտումը.
- ատոմային էներգիայի խաղաղ և անվտանգ oգտագործման վերաբերյալ Հայաuտանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացված նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի վերլուծությունը և փորձաքննությունը:
Խորհրդի անդամներն են՝ Ադոլֆ Բիրկհոֆեր՝ Խորհրդի նախագահ (Գերմանիա), Վահրամ Պետրոսյան՝ Խորհրդի գործադիր քարտուղար (Հայաստան), Ռոբերտ Ավագյան (Հայաստան),Ալեքսանդր Լոկշին (ՌԴ), Վլադիմիր Ասմոլով (ՌԴ), Ալեքսեյ Ֆերապոնտով (ՌԴ), Ռոբերտ Բադնից (ԱՄՆ), Բերնարդ Գեսդոն (Ֆրանսիա), Ջերալդ Օուզունյան (Ֆրանսիա), Քրիստոֆեր Վաթսոն (Մեծ Բրիտանիա), Միրոսլավ Լիպար (ԱԷՄԳ, Ավստրիա), Ժոզեֆ Միշակ (Չեխիա):

Армения подтверждает свое намерение развивать ядерную энергетику: президент
Президент Армении Серж Саргсян в Доме приемов правительства встретился с председателем Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Адольфом Биркхоффером, который прибыл в Армению для участия в очередном, 14-м заседании Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Армении.
Президент Республики и председатель Совета по безопасности атомной энергетики коснулись программных работ, осуществленных в направлении повышения уровня безопасности Армянской АЭС, мероприятий, предусмотренных программой продления срока эксплуатации второго энергоблока атомной электростанции, а также вопросов, связанных со строительством нового энергоблока Армянской АЭС, сотрудничеством с МАГАТЭ, в том числе в рамках миссии «ОСАРТ».
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, после встречи президент Серж Саргсян вместе с председателем Совета по безопасности атомной энергетики Адольфом Биркхоффером в Доме приемов правительства принял участие в заседании Совета по безопасности атомной энергетики и выступил со вступительной речью.
В рамках повестки дня заседания исполняющий обязанности генерального директора ЗАО «Армянская АЭС» М.Варданян представил членам Совета деятельность Армянской атомной электростанции.
Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении А.Мартиросян доложил отчет регулирующего органа ядерной безопасности Армении за период 2013-2015гг., после чего состоялись обсуждения по представленным докладам.
Вступительная речь президента Сержа Саргсяна на 14-м заседании Совета по безопасности атомной энергетики
Уважаемый господин Председатель!
Уважаемые члены Совета и участники заседания!
Открывая 14-ое заседание Совета Безопасности Атомной Энергетики, хочу выразить искреннюю признательность всем членам Совета за профессиональное содействие в реализации национальной программы повышения уровня безопасности Армянской АЭС.
Армянская АЭС играет особенную роль в деле бесперебойного снабжения Республики Армения электроэнергией и обеспечения энергетической безопасности республики, и поэтому ваша работа для нас очень важна. Спасибо вам большое!
За время, прошедшее с предыдущего заседания, в составе Совета произошли изменения. В связи с уходом на другую работу г-на Беззубцева мы включили в состав Совета Алексея Ферапонтова. Спасибо, что согласились быть членом нашего Совета.
Алексей Викторович, желаем Вам успешной и плодотворной работы.
Через неделю, 5-ого ноября исполняется 20 лет со дня повторного пуска 2-го энергоблока Армянской АЭС после шести лет консервации. Это уникальный во многих аспектах проект. Был выполнен беспрецедентный объем ремонтно-восстановительных работ с использованием множества оригинальных инженерных решений. С момента повторного пуска второго энергоблока проведено более 1400 мероприятий по повышению уровня его безопасности.
17-го сентября сего года в Вене состоялось седьмое техническое совещание по координации международной помощи для повышения безопасности Армянской АЭС. На совещании обсудили программу приоритетных мероприятий по повышению безопасности второго энергоблока.
Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность МАГАТЭ, Правительствам США, РФ, Чехии, Великобритании, Франции, Италии и Европейской Комиссии за техническую помощь, оказываемую на протяжении всех этих лет.
В декабре 2014 года и в феврале 2015 года между Правительствами Республики Армения и Российской Федерации подписаны Соглашения о сотрудничестве в проекте продления срока эксплуатации второго энергоблока и о предоставлении Правительству Республики Армении государственного экспортного кредита для финансирования программы продления. Оба Соглашения вступили в силу, и работы начались.
Программа продления срока эксплуатации второго энергоблока будет выполняться в два этапа:
• Первый этап – комплексная программа обследования систем, оборудования, компонентов и сооружений АЭС;
• Второй этап – выполнение необходимой замены и модернизации для получения лицензии на эксплуатацию в дополнительный срок, а также выполнение мероприятий по повышению уровня безопасности Армянской АЭС, в том числе предложенных в отчете по результатам стресс-теста, выполненного в рамках технического содействия Европейской Комиссии.
По первому этапу уже завершено обследование 4500 единиц оборудования, систем и компонентов. Отчет по первому этапу будет завершен в марте 2016г.
Параллельно начата работа по второму этапу. Надеемся, что, несмотря на короткие сроки, российские специалисты с более активным привлечением армянских специалистов качественно выполнят весь объем работ в требуемые сроки.
7-го октября сего года состоялось первое заседание Совместного Координационного Комитета по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. В рамках этого заседания между Правительствами Республики Армения и Российской Федерации было подписано Соглашение «Об оперативном оповещении ядерной аварии и обмене информацией в области ядерной и радиационной безопасности».
Срок ввода в эксплуатацию нового ядерного энергоблока, согласно правительственному решению Армении от 31-го июля 2014 “Об утверждении плана мероприятий на 2014-2020 гг. для обеспечения положений концепции об обеспечении энергетической независимости Республики Армения”, синхронизирован со сроком вывода из эксплуатации действующего энергоблока. Таким образом, Армения подтверждает свое намерение развивать ядерную энергетику, и это направление занимает ключевое место в программе развития энергетики.
Подробную информацию о ходе выполнения рекомендаций прошлого заседания Совета Безопасности представят руководители Армянской АЭС и Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности. Я же хочу обратить Ваше внимание на ряд ключевых вопросов.
В рамках технической поддержки Евросоюза практически завершена разработка документа «Стратегия по Управлению Радиоактивными Отходами и Отработавшим Ядерным Топливом». Выполнен анализ текущей ситуации. Проведен анализ действующего законодательства. После утверждения стратегии Правительством будет разработан и утвержден План по его внедрению.
Согласно положениям «Объединенной Конвенции по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработавшим ядерным топливом», Армения в мае 2015 года представила в МАГАТЭ первый национальный отчет.
Для устранения замечаний миссии ОСАРТ на Армянской АЭС был разработан документ “Программа и план обращения с радиоактивными отходами на Армянской АЭС”. Цель программы заключается в приведении уровня обращения с радиоактивными отходами на Армянской АЭС к современным требованиям. Запланировано поэтапное выполнение программы в период 2016-2019гг., используя кредитные средства проекта продления срока эксплуатации.
Миссией МАГАТЭ была проведена экспертиза вероятностного анализа безопасности (ВАБ) по сейсмике второго энергоблока Армянской АЭС. Рекомендации МАГАТЭ полностью выполнены и отражены в окончательном отчете. Можно констатировать, что сейсмическая безопасность Армянской АЭС соответствует современным требованиям безопасности и целевым показателем для существующих атомных станций.
Для повышения качества подготовки персонала Армянской станции необходимо действующий на станции тренажер привести к полноценному полномасштабному тренажеру. Уже в этом году из собственных средств станции выделят средства для выполнения предстоящих работ.
Армянская станция должна сосредоточить все усилия: и финансовые, и технические для успешного завершения работ.
Несколько слов о кадровой ситуации на Армянской АЭС.
В прошлом году за ненадлежащее исполнение своих обязанностей. с занимаемых должностей были освобождены некоторые руководители Армянской АЭС Обращаю внимание Министерства Энергетики и Природных Ресурсов на эффективное использование финансовых ресурсов для обеспечения безопасности и надежности эксплуатации станции и своевременного выполнения поставленных задач. Мы договорились с руководством Министерства Энергетики и новым руководством АЭС, что мы полностью должны исключить негативные явления.
Считаю приоритетным вопросы кадровой политики во всех отраслях атомной энергетики Армении. Важно закрепить и удержать высококвалифицированных специалистов как на станции, так и во всех специализированных организациях.
И завершая свое выступление, передаю слово Председателю Совета Безопасности для дальнейшего ведения заседания.
Пожалуйста, г-н Биркгофер!
Дополнительные сведения
Совет по безопасности атомной энергетики при Президенте РА создан в 1996 году указом Президента РА. Этот независимый консультативный орган создан исходя из необходимости обеспечения дальнейшей безопасной эксплуатации Армянской атомной электростанции.
Совет формируется из ученых и специалистов сферы, имеющих международное признание и авторитет.
Деятельность Совета осуществляется посредством заседаний Совета, которые созываются один раз в год.
Согласно Уставу, основными задачами Совета являются:
- формирование безопасности атомной энергетики и приоритетных направлений ее развития, разработка рекомендаций относительно проблем и подготовка предложений,
- анализ и экспертиза проектов нормативно-правовых актов, представленных Президенту Республики Армения относительно мирного и безопасного использования атомной энергии.