Սերժ Սարգսյանը ՉԺՀ ազգային տոնի կապակցությամբ այցելել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ազգային տոնի կապակցությամբ, այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում ՉԺՀ դեսպանատուն: Հանրապետության ղեկավարը ՉԺՀ կազմավորման 66-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հայ ժողովրդի և անձամբ իր անունից շնորհավորել է դեսպան Թիեն Ըրլոնգին, դեսպանատան անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից
Սերժ Սարգսյանը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Նախագահ Սի Ծինփինին, որում, մասնավորապես, ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում և լավագույն բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 66-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր հմուտ կառավարման ներքո Չինաստանը կշարունակի ամենատարբեր ոլորտներում արձանագրել նորանոր հաջողություններ՝ պահպանելով հաստատուն առաջընթացի և վերելքի ուղին:
Գոհունակությամբ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև ձևավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, ակտիվանում են բարձր մակարդակի երկխոսությունը և բազմոլորտ համագործակցությունը: Վստահ եմ, որ այս տարվա մարտին Ձեր հրավերով Չինաստան կատարած իմ պետական այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և նախանշված ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպես նաև այցին հաջորդած մի շարք բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր որակ և բովանդակություն կհաղորդեն մեր հարաբերություններին:
Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության բոլոր ոլորտներում վերջին տարիներին արձանագրված հաստատուն աճը պահպանելու և խթանելու նպատակով պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին, մեծարգո պարոն Նախագահ, ակտիվ ջանքեր գործադրել՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների և երկրների:
Մաղթում եմ Ձեզ, Ձերդ Գերազանցություն, քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ երջանկություն և բարօրություն»:

Serzh Sargsyan visits China’s Embassy In Armenia on PRC national holiday
On the occasion of the PRC holiday, President Serzh Sargsyan visited today the PRC Embassy in the Republic of Armenia. On behalf of the Armenian people and on his own behalf, Armenia’s president congratulated Ambassador Tian Erlong and the embassy staff, and in the person of them, the friendly people of China on the occasion of the 66th anniversary of the founding of the People’s Republic of China. “Armenpress” was informed about this from the Mass Media andPublic Relations Departmentof theArmenian President's Office.
Serzh Sargsyan also sent a congratulatory message to China’s President Xi Jinping which reads as follows:
I would like to cordially congratulate and send you and the friendly people of China my best wishes on the 66th anniversary of the founding of the People’s Republic of China.
I strongly believe that under your able leadership, China will continue to achieve further success in multifarious spheres, maintaining its path of steady progress and advancement.
I would like to express my satisfaction with the fact that the traditional friendly relationship between Armenia and China has been developing dynamically, including the intensification of high-level dialogue and multifaceted cooperation. I am confident that the fulfillment of the agreements and programs outlined during my state visit to China in March this year, as well as the subsequent senior-level reciprocal visits will give a fresh momentum and meaning to our relations.
Together with you, Distinguished Mr. President, I am ready to make vigorous efforts to maintain and stimulate the steady growth achieved in all the spheres of cooperation between Armenia and China in recent years.”