Սերժ Սարգսյանը ՉԺՀ ազգային տոնի կապակցությամբ այցելել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ազգային տոնի կապակցությամբ, այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում ՉԺՀ դեսպանատուն: Հանրապետության ղեկավարը ՉԺՀ կազմավորման 66-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հայ ժողովրդի և անձամբ իր անունից շնորհավորել է դեսպան Թիեն Ըրլոնգին, դեսպանատան անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից
Սերժ Սարգսյանը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Նախագահ Սի Ծինփինին, որում, մասնավորապես, ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում և լավագույն բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 66-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր հմուտ կառավարման ներքո Չինաստանը կշարունակի ամենատարբեր ոլորտներում արձանագրել նորանոր հաջողություններ՝ պահպանելով հաստատուն առաջընթացի և վերելքի ուղին:
Գոհունակությամբ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև ձևավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, ակտիվանում են բարձր մակարդակի երկխոսությունը և բազմոլորտ համագործակցությունը: Վստահ եմ, որ այս տարվա մարտին Ձեր հրավերով Չինաստան կատարած իմ պետական այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և նախանշված ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպես նաև այցին հաջորդած մի շարք բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր որակ և բովանդակություն կհաղորդեն մեր հարաբերություններին:
Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության բոլոր ոլորտներում վերջին տարիներին արձանագրված հաստատուն աճը պահպանելու և խթանելու նպատակով պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին, մեծարգո պարոն Նախագահ, ակտիվ ջանքեր գործադրել՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների և երկրների:
Մաղթում եմ Ձեզ, Ձերդ Գերազանցություն, քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ երջանկություն և բարօրություն»:

По случаю национального праздника КНР Серж Саргсян посетил посольство Китая в Армении
По случаю национального праздника КНР сегодня Серж Саргсян посетил посольство Китая в Армении. От имени армянского народа и от своего лично глава государства поздравил посла КНР в РА ТьенаЫрлонга с 66-й годовщиной образования Китайской Народной республики. Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе аппарата президента РА.
По случаю праздника Серж Саргсян направил также поздравительное послание председателю Китая Си Цзиньпину, в котором, в частности, говорится:
Сердечно поздравляю Вас и шлю наилучшие поздравления Вам и братскому китайскому народу в связи с 66-й годовщиной образования Китайской Народной республики.
Уверен, что под Вашим умелым руководством Китай и впредь будет достигать новых успехов в различных областях, придерживаясь пути стабильного прогресса и подъема.
С удовлетворением хочу отметить, что сформировавшиеся между Арменией и Китаем дружественные отношения динамично развиваются, активизируется диалог на высоком уровне и многоотраслевое сотрудничество. Уверен, что достигнутые во время моего визита в Китай по Вашему приглашению в марте этого года договоренности и намеченные программы, а также последующий после этого ряд визитов на высоком уровне, придадут нашим отношениям новое содержание и качество.
С целью сохранения и стимулирования устойчивого роста сотрудничества между Арменией и Китаем, отмеченного в последнее времяво всех областях, я готов вместе с Вами, многоуважаемый господин президент, приложить активные усилия – во благо наших стран и народов.
Желаю Вам, Ваше превосходительство, крепкого здоровья и успехов, а братскому народу Китая – счастья и благополучия».