Հայաստանը պատրաստակամ է ակտիվորեն մասնակցել նոր Մետաքսի ճանապարհի ստեղծմանը. Հովիկ Աբրահմյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին Սիանում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական համաժողովի բացմանը: Համաժողովը կազմակերպվում է երկու տարին մեկ անգամ, որին մասնակցում են բազմաթիվ երկրների կառավարությունների, միջազգային կառույցների, խոշոր ձեռնարկությունների ղեկավարներ: Այս տարի համաժողովին ներկա էին շուրջ հազար պատվիրակներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, համաժողովի բացմանը ելույթով հանդես է եկել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ «Համագործակցության նոր մոդել. Մետաքսի մեծ ճանապարհի երկրների համատեղ զարգացում» թեմայով:
Դիմելով ներկաներին՝ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է.«21-րդ դարում յուրաքանչյուր երկրի տնտեսական զարգացման հաջողությունը մեծ մասամբ կախված է նոր գլոբալ իրողություններին հարմարվելու և համաշխարհային տնտեսության մեջ ինտեգրվելու կարողությամբ: Մետաքսի մեծ ճանապարհի վերականգնումը ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման նոր փուլի հիմք կդնի: Դարեր շարունակ Հայաստանը համարվել է Եվրոպան և Ասիան կապող Մետաքսի ճանապարհի կարևորագույն տարանցիկ ուղի: Ունենալով այսպիսի պատմական փորձ, բնական է, որ Հայաստանը ողջունեց Մետաքսի մեծ ճանապարհի տնտեսական գոտու գաղափարը, որն առաջ է քաշել 2013 թվականին Նախագահ Սի Ծինփինը: Արդեն իսկ տարվում է նպատակային աշխատանք նախագծի իրականացման ուղղությամբ այն հատվածում, որում Հայաստանը կարող է բերել իր նպաստը: Բացի այդ, այսօր Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ, մարդկային ռեսուրսների և տարբեր ձևաչափերի միջազգային տնտեսական համագործակցության մեծ հնարավորությունների երկիր է: Եվրասիական տնտեսական միության և ԱՊՀ երկրների շուկաներ անմիջական մուտքը, Եվրամիության հետ առևտրային արտոնյալ ռեժիմը, Իրանի և արաբական աշխարհի երկրների հետ բարեկամական հարաբերությունները, ինչպես նաև բարենպաստ ներդրումային և բիզնես միջավայրը կնպաստեն տնտեսական կապերի ամրապնդմանը ևեվրասիական երկրների զարգացմանը միտված համագործակցության ընդլայնմանը: Հայաստանի նշանակությունը, որպես Եվրոպան, Մերձավոր Արևելքը և Ասիան կապող օղակ, ամրապնդելու համար այսօր իրականացվում են խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծեր:
Այդ նախագծերից մեկն է «Հյուսիս-հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարության ներդրումային ծրագրի իրականացումը, որն ունի կարևոր տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական նշանակություն: Ոչ պակաս կարևոր գործոն է նաև Ասիական զարգացման բանկի հետ երկար տարիների համագործակցության դրական փորձը, որի աջակցությամբ իրականացվում է այս նախագիծը: «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի կարևոր բաղադրիչ կհանդիսանա նաև Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը: Հայ-իրանական երկաթուղին կապահովի տարածաշրջանի համաչափ և հավասարակշռված զարգացումը, կընդլայնի տնտեսական կապերը երկրների միջև: Այս համատեքստում մենք քննարկում ենք ենթակառուցվածքային նախագծերի համատեղ իրականացման հարցը, մասնավորապես, չինական ընկերությունների հնարավոր մասնակցությունը «Հյուսիս-հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարությանը, ինչպես նաև Հայաստանը և Իրանը միացնող երկաթուղու, որը կապահովի մեր մուտքը Կենտրոնական Ասիա և Չինաստան: Այսպիսով, Հայաստանը ևս մեկ անգամ հայտնում է իր պատրաստակամությունն ակտիվորեն մասնակցել նոր Մետաքսի ճանապարհի ստեղծմանը` ընդգծելով նախագծի գաղափարախոսության նշանաբանը. աշխարհ՝ հանուն զարգացման:
Հին Մետաքսի ճանապարհի վերածնունդը, որը ժամանակին հանդիսանաում էր վիթխարի առևտրային ուղի, կնպաստի Ճանապարհի բոլոր երկրների տնտեսական ու սոցիալական զարգացմանը, քաղաքական կայունությանը և արդյունքում, առաջընթացին, բարեկեցությանն ու խաղաղությանն ամբողջ աշխարհում»:

Hovik Abrahamyan: Armenia ready to actively engage in creation of Silk Road
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Delegation headed by the Prime Minister of the Republic of Armenia, Hovik Abrahamyan, participated in the opening of Eurasian Economic Forumin Xi'an on September 24. The forum is organized once in two years with the participation of governments of many countries, heads of international organizations and large enterprises.
As “Armenpress” was informed from the Information and Public Relations Department of the Government of Armenia, PM Hovik Abrahamyan gave a speech at the opening of the forum themed “New model of cooperation: Joint development of Silk Road countries”.
Addressing to the present, Hovik Abrahamyan said. “In the 21st century the economic success of any state largely depends on its capability to fit in new global realities and integrate in global economy. Reconstruction of the Silk Road will become the fundament for the new stage of integration processes. For centuries Armenia has been considered an important transit route of Silk Road linking Europe with Asia. With such a historical experience it is natural that Armenia hailed the idea of Silk Road economic zone which was put forward by President XiJinping in 2013. Targeted activities are already underway aimed to fulfill the project in the sections where Armenia can have its contribution. Besides, today Armenia is a country with huge potentials for international economic cooperation of different formats and human recourses due to its geographic location. The directs access to the markets of the Eurasian Economic Union and CIS member states, preferential trade regime with the EU, friendly relations with Iran and Arabic states, as well as friendly environment for investments and business will foster economic relations and expansion of cooperation aimed to the development of Eurasian states. Currently large infrastructural projects are being implemented aimed to reinforcing Armenia’s role as a link connecting Europe, the Middle East and Asia”.
Hovik Abrahamyan emphasized that one of those projects is the implementation of "North South RoadCorridor" investment program, which has huge regional and geopolitical importance. According to him, an important component of "North South RoadCorridor" will also be Armenia-Iran railway communication which will ensure proportionate and balanced development of the region.
PM Abrahamyan continued, “Thus, Armenia once again expresses its readiness to actively engage in the creation of the Silk Road, underlining the slogan of the ideology of the project: Word for the sake of development”.