Թուրքիայում չի հաջողվել կոալիցիոն կառավարություն ձեւավորել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի գլխավորությամբ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) չի կարողացել հասնել կոալիցիա ստեղծելու համաձայնության խորհրդարան անցած երեք ընդդիմադիր` Ժողովրդահանրապետական (ԺՀԿ), Ազգայնական շարժում (ԱՇԿ) եւ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական (ԺԴԿ) կուսակցությունների հետ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը, լրագրողներին հայտնել է Դավութօղլուն վերջին անգամ ԱՇԿ առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելիի հետ հանդիպումից հետո:
ԱԶԿ-ն, որը հունիսի 7-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով 2002 թվականից հետո առաջին անգամ չի կարողացել միայնակ կառավարություն ձեւավորելու համար անհրաժեշտ թվով պատգամավորական տեղեր զբաղեցնել խորհրդարանում, ձգտում էր կոալիցիա ստեղծել խորհրդարան անցած որեւէ կուսակցության հետ, սակայն, դա նրան այդպես էլ չհաջողվեց, քանի որ իշխող կուսակցությունը չցանկացավ զիջել իր որեւէ ղեկավար պաշտոն:
ԱՇԿ-ի կոալիցիա կազմելու հիմնական պայմանը հանդիսանում էր այն, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ընդհանրապես չմիջամտի երկրի քաղաքականությանը, ինչին վերջինս համաձայն չէ: ԱԶԿ-ը չի համաձայնվել նաեւ երկու տարով երկիրը կառավարելու ԺՀԿ-ի պայմանին, իսկ ԺԴԿ-ի հետ կոալիցիա ստեղծել չի ցանկացել ԱԶԿ-ն, որը համարում է, որ քրդական խորհրդարանական կուսակցությունը կապված է Թուրքիայում ինքնավարության համար պայքարող Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության հետ:
Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ պետք է անցկացվեն: Ենթադրվում է, որ առաջիկա օրերին Էրդողանը կցրի խորհրդարանը եւ արտահերթ ընտրություններ կնշանակի: Մինչ այդ կգործի խորհրդարանական կուսակցություններից համամասնական հիմքի վրա ձեւավորված ժամանակավոր կառավարություն:
Թուրքիայի իշխող որոշ շրջանակներ նշում են, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները հնարավոր է անցկացվեն առաջիկա նոյեմբերին վերջին:

Turkey fails to form coalition
YEREVAN, AUGUST 18, ARMENPRESS. Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğluhas announced that his Justice and Development (AK) Party's negotiations with the Nationalist Movement Party (MHP) have ended without an agreement to form a coalition government.
Armenpress reports, citing “Anadolu” news agency that Davutoğluaddressed reporters at a press conference at the AK Party headquarters in Ankara on Monday following negotiations with MHP leader Devlet Bahceli.
The meeting comes after talks between Davutoğlu'sAK Party and the second-placed Republican People’s Party (CHP) ended without an agreement last week.
It took place at Bahceli's office at the Turkish parliament and lasted for nearly two-and-a-half hours.
Davutoğlusaid the two leaders discussed the four main conditions of MHP, which are ending the solution process with the Kurdistan Workers' Party (PKK), further investigation in corruption allegations against former AK Party ministers, position of the Turkish presidency and the protection of the principle of separation of powers.
The last coalition talks in Turkey were made 16 years ago, when the Democratic Left Party (DSP) of late premier Bulent Ecevit failed to win the majority in the general election on April 18, 1999.
Since 2002, the AK Party won three general elections to continue a single-party rule for well over a decade, which ended after the June 7 elections this year produced no majority government.