Մարիա Զախարովան նշանակվել Է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ ԱԳ նախարարության տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի (ՏՄԴ) նոր տնօրեն Է նշանակվել Մարիա Զախարովան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 10-ին հաղորդել են գերատեսչությունում:
«2015 թվականի օգոստոսի 10-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի նոր տնօրեն Է նշանակվել Մարիա Զախարովան»,-հայտնել են ԱԳՆ-ում:
Առաջին անգամ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ կին Է նշանակվել:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, Զախարովան ԱԳՆ-ի համակարգում աշխատում Է 1998 թվականից, այդ թվում՝ զբաղեցրել Է ՄԱԿ-ին առընթեր ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցչության մամուլի քարտուղարի պաշտոնը: 2008-2011 թվականներին տարբեր պաշտոններ Է զբաղեցրել նախարարության կենտրոնական աշխատակազմում: 2011-ից 2015 թվականներին ՏՄԴ-ի տնօրեն Ալեքսանդր Լուկաշեւիչի տեղակալն Էր: Օգոստոսի սկզբին Լուկաշեւիչը նշանակվել Է ԵԱՀԿ-ին առընթեր ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ. այդ պաշտոնում նա փոխարինել Է Անդրեյ Կելինին:
Զախարովան տիրապետում Է անգլերենին եւ չինարենին: Ունի առաջին կարգի խորհրդականի դիվանագիտական աստիճան: Ռուսաստանի արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի անդամ Է:

Официальным представителем МИД России назначена Мария Захарова
Новым директором департамента информации ипечати МИД РФ назначена Мария Захарова. Как передает Арменпресс, об этомсообщили впонедельник введомстве.
"Десятого августа 2015 года вМинистерстве иностранных дел России назначен новый директор департамента информации ипечати Мария Захарова",— заявили вМИД.
Впервые официальным представителем Министерства иностранных дел РФ стала женщина.
Захарова работает всистеме МИД с1998 года, втом числе занимала пост пресс-секретаря постпредства РФ приООН. В 2008-2011 гг. занимала различные должности вцентральном аппарате министерства. С 2011 по2015 год являлась заместителем директора ДИП Александра Лукашевича. В начале августа Лукашевич был назначен постпредом РФ приОБСЕ, наэтом посту он сменил Андрея Келина.
Захарова владеет английским икитайским языками. Имеет дипломатический ранг советника первого класса. Является членом Совета повнешней иоборонной политике России.