Հայաստանը կարևորում է Իրաքյան Քրդստանի հետ երկկողմ կապերի ընդլայնումը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հուլիսի 29-ին ընդունել է Իրաքյան Քրդստանի պլանավորման նախարար Ալի Սինդիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ նրա այցը նոր թափ կհաղորդի Հայաստանի և Իրաքի, մասնավորապես, Իրաքյան Քրդստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով, Հայաստանը կարևորում է Քրդստանի հետ երկկողմ կապերի ընդլայնումը, և այդ մասին է վկայում նաև մայրաքաղաք Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու որոշումը:
Ալի Սինդին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և Քրդստանի վարչապետ Նեչիրվան Բարզանիի անունից ջերմ ողջույններ և բարեմաղթանքներ փոխանցել ՀՀ վարչապետին, կառավարությանը և հայ ժողովրդին: Նա նշել է, որ Քրդստանը շահագրգռված է մեր երկրի հետ հարաբերությունների խորացմամբ, և իր այցի նպատակն է ուսումնասիրել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և հայ գործընկերների հետ քննարկել գործակցության զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել քաղաքական երկխոսության ներկայիս մակարդակից և կարևորել առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացումն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների բացահայտումը: Տնտեսական ներուժի լիարժեք իրացման առումով երկուստեք կարևորվել է հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, հայ և քուրդ գործարար շրջանակների միջև ուղիղ կապերի հաստատումը, գործարար համաժողովների և հանդիպումների կազմակերպումը:
Նշվել է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել 2015թ. աշնանը Բաղդադում, և այն հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ համագործակցության կոնկրետ ուղղություններ և կյանքի կոչել գործնական ծրագրեր: Կողմերը նաև բարձր են գնահատել փոխհարաբերությունների զարգացման և խորացման ուղղությամբ Հայաստանի և Իրաքի դեսպանությունների ջանքերը:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Քրդստանի վարչապետ Նեչիրվան Բարզանիին է փոխանցել իր ջերմ ողջույնները:

Armenia attributes great importance to expanding relations with Kurdistan: Armenia PM
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Prime Minister Hovik Abrahamyan received theMinister of Planning of Iraqi Kurdistan- Ali Sindi on July 29.
Armenpress was informed from the Information and Public Relations Department of the Government of Armenia, that the Prime Minister welcomed the guest and expressed his confidence that Ali Sindi’s visit will give new impetus to the development of the relations between Armenia and Iraqi Kurdistan. Hovik Abrahamyan said that Armenia attributes great importance to expanding the relations between Armenia and Kurdistan and the latter is testified by the decision of opening a Consulate General in Erbil.
Ali Sindi thanked the PM for the warm welcome and conveyed Kurdish Prime Minister Nechirvan Barzani’s best wishes and warm greetings to Hovik Abrahamyan, the Government of Armenia and the Armenian people. The sides expressed their satisfaction on the level of the current political dialogue and attributed great importance to activating economic and trade ties and identifying spheres of mutual interest.
The importance of the activities of the Armenian-Iranian intergovernmental commission was mutually stressed in terms of full realization of economic potential. The sides also highlighted the importance of establishing direct contacts between Kurdish and Armenian business circles, organization of conferences and business meetings.