Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հուլիսի 24-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Թուրքմենստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամեդնիյազ Մաշալովին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է Մուհամեդնիյազ Մաշալովին դեսպանի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել դիվանագիտական առաքելության մեջ: Վարչապետը բարձր է գնահատել հայ-թուրքմենական միջպետական հարաբերությունների ներկա մակարդակը և համոզմունք հայտնել, որ դեսպան Մաշալովն իր աշխատանքով կնպաստի քաղաքական, տնտեսական, գործնական, գիտական, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության էլ ավելի ամրապնդմանը և խորացմանը:
Դեսպան Մաշալովը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ընդունելության համար և հավաստիացրել, որ պաշտոնավարման ընթացքում կգործադրի ամեն ջանք տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու և երկկողմ կապերն առավել սերտացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել է տնտեսական կապերի ակտիվացումը, առկա ներուժի լիարժեք օգտագործումը և այս առումով կարևորել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հետարքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի ևս:

Овик Абрамян принял новоназначенного посла Туркмении в Армении
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 24-го июля принял новоназначенного посла Туркмении в Армении Мухаммеднияза Машалова. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью правительства Армении, Овик Абрамян поздравил посла с назначением и пожелал ему удачи. Премьер-министр Армении Овик Абрамян высоко оценил уровень отношений между обеими странами и выразил уверенность, что посол будет способствовать дальнейшему расширению и укреплению отношений в различных областях.
Посол Машалов поблагодарил и уверил, что приложит все усилия, чтобы способствовать дальнейшему расширению и укреплению отношений в различных областях.
Собеседники посчитали необходимым активизировать экономические связи, полномерное использование потенциала, отметив в этой связи работу совместной межправительственной комиссии.