ԱՄՆ նախագահը դատապարտել է Թուրքիայում ահաբեկչությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հուլիսի 22-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ ունեցած հեռախոսային զրույցում դատապարտել է օրերս Սիրիայի հետ սահմանակից Թուրքիայի քրդաբնակ Սուրուչ եւ Ուրֆա քաղաքներում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունները, որոնց հետեւանքով բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել, այդ թվում` երկու ոստիկան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը, Օբաման եւ Էրդողանը պայմանավորվել են «փակել օտարեկրյա մարտիկների հոսքը եւ ապահովել Սիրիայի հետ Թուրքիայի սահմանի անվտանգությունը»:
«Առաջնորդները քննարկել են օտարեկրյա մարտիկների հոսքը փակելու եւ Սիրիայի հետ թուրքական սահմանի անվտանգության ապահովմանն ուղղված համագործակցության ընդլայնման գծով ջանքերը», -հաղորդում է «Անադոլու»-ն:
Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգների նախագահը «հաստատել է ԱՄՆ-ի նվիրվածությունը Թուրքիայի ազգային անվտանգության ապահովմանը»:
Հուլիսի 20-ին թուրք-սիրիական սահմանին մոտ Սուրուչ քաղաքում քուրդ երիտասարդ ինտերնացիոնալիստների հավաքի ժամանակ տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետեւանքով 32 մարդ զոհվել, 100-ից ավելի մարդ վիրավորվել էր: Հաջորդ օրը Ուրֆա քաղաքի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել էր երկու ոստիկանների` գլխից գնդակահարված դիակներ:

YEREVAN, JULY 23, ARMNEPRESS: President Barack Obama is condemning a pair of deadly attacks this week in Turkey. Armenpress reports, citing the Yahoo News that Obama spoke on Wednesday to Turkey's President Recep Tayyip Erdoğan. The White House says Obama offered condolences to the families of victims killed Monday in the southeastern border city of Suruc and Wednesday in the border town of Ceylanpinar.
Monday's attack killed 32 people and injured scores more, and led Turkey to briefly block access to Twitter over images of the bombing and calls for protests against the government.
Wednesday's attack killed two police officers. The White House says the Kurdistan Workers Party, or PKK, has claimed responsibility.
Obama and Erdoğan also discussed efforts to combat the Islamic State group and stop foreign fighters from crossing Turkey's border with Syria to join IS.