Սաուդյան Արաբիայի արքայազնն իր կարողությունը կհատկացնի բարեգործական կազմակերպություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի արքայազն ալ Վալիդը հայտարարել Է, որ որոշել Է բարեգործական կազմակերպություններին տալ իր ամբողջ կարողությունը, որը գնահատվում Է 32 մլրդ դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Լրատվական գործակալությունների տվյալների համաձայն՝ հատուկ մամուլի ասուլիսում արքայազնը պարզաբանել Է, որ պլանավորում Է միջոցները բարեգործական կազմակերպություններին փոխանցել մի քանի մասնաբաժիններով:
Առաջին հերթին արքայազնը մտադիր Է օգնել այն բարեգործական ընկերություններին, որոնք պայքարում են կանանց իրավունքների համար, ինչպես նաեւ հովանավորում են անբուժելի հիվանդությունների ուսումնասիրությունը, օգնում են տարերային աղետների զոհերին եւ տարածում առողջ ապրելակերպ:
Ալ Վալիդը չի ճշտել, թե հատկապես երբ Է մտադիր ավարտել փողերի փոխանցումը, նշելով միայն, որ գործընթացը կտեւի մի քանի տարի: Նա չի ասել, թե այդ քայլն ինչպես կանդրադառնա իր անձնական բարեկեցության վրա, հայտնելով միայն, որ զավակները պաշտպանել են իր որոշումը:
Արքայազն ալ Վալիդը սաուդյան թագավորական ընտանիքի անդամ Է: Նա նաեւ հայտնի Է որպես խոշոր ձեռնարկատեր, որը կարողություն Է վաստակել ներդրումային նախագծերի շնորհիվ: Ըստ Forbes հանդեսի վարկածի, արքայազնը 22-րդ տեղն Է զբաղեցնում աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում:

Саудовский принц отдаст все деньги на благотворительность
Саудовский принц аль-Валид заявил, что решил отдать на благотворительность все свое состояние, которое оценивается в 32 млрд долларов,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По данным информагентств, на специальной пресс-конференции принц пояснил, что планирует перечислить средства благотворительным организациям в несколько траншей.
В первую очередь принц намерен помогать благотворительным обществам, которые борются за права женщин, а также спонсируют изучение неизлечимых болезней, помогают жертвам стихийных бедствий и популяризуют здоровый образ жизни.
Аль-Валид не уточнил, когда именно намерен закончить перевод денег, отметив только, что процесс займет несколько лет. Он не сказал, как такой шаг отразится на его личном благосостоянии, сообщив только, что дети поддержали его решение.
Принц аль-Валид является членом саудовской королевской семьи. Он также известен как крупный предприниматель, заработавший состояние на инвестиционных проектах. Принц занимает 22-е место в списке самых богатых людей в мире по версии журнала Forbes.