Բրիտանացի գիտնականները տղամարդկանց հորդորել են 18 տարեկանում սառեցնելու իրենց սպերման
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բժիշկ Քեւին Սմիթը՝ Դանդիի Աբերթեյ համալսարանից, հայտարարել Է, որ անհրաժեշտ Է ստեղծել պահոց, որտեղ յուրաքանչյուր 18-ամյա տղամարդ կարողանա հանձնել իր սպերման: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 25-ին հաղորդել Է BBC News-ը՝ վկայակոչելով Journal of Medical Ethics-ը:
Սմիթի խոսքով՝տարիքի հետ տղամարդու սպերման ձեռք Է բերում հատկություներ, որոնց պատճառով մեծանում Է աուտիզմի, շիզոֆրենիայի եւ հոգեկան այլ խանգարումների հավանականությունն ապագա սերնդի մոտ:
Սմիթի կարծիքով՝ չնայած ռիսկերի համեմատաբար փոքր մեծացմանը, ազգի մասշտաբներով դա հանգեցնում Է մեծ քանակությամբ հիվանդների:
Մեծ Բրիտանիայում մասնավոր անձի կողմից սպերմա պահելը կարժենա տարեկան մինչեւ 200 ֆունտ ստեռլինգ (շուրջ 315 դոլար):
Ըստ որում այդ գաղափարը հակառակորդներ ունի: Ոմանք կարծում են, թե «ծեր» հայրերի երեխաների մոտ հնարավոր հիվանդությունների ռիսկերն անչափ փոքր են: Մյուսները հիշեցնում են, որ սառեցված սպերմատոզոիդները բեղմնավորման ավելի փոքր ունակություն ունեն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Британские ученые призвали мужчин замораживать сперму в 18 лет
Доктор Кевин Смит из Университета Абертей в Данди заявил, что следует создать хранилище, куда каждый 18-летний мужчина мог бы сдать свою сперму, сообщила в четвергBBC Newsсо ссылкой на Journal of Medical Ethics,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По мнению Смита, с возрастом мужское семя с возрастом приобретает свойства, из-за которых повышается вероятность аутизма, шизофрении и других психологических расстройств у будущего потомства.
Несмотря на сравнительно малое повышение рисков, считает Смит, в масштабах нации это приводит к большому количеству заболевших.
Хранение спермы частным лицом в Великобритании будет стоить до 200 фунтов стерлингов в год (около 17 тысяч рублей).
При этом у идеи есть противники. Одни считают, что риски возможных заболеваний у детей "старых" отцов пренебрежительно малы. Другие напоминают, что сперматозоиды, пробывшие в заморозке, обладают меньшей способностью к оплодотворению.