Արամ Ա-ն Բոստոնում այցելել է Ս. Ստեփանոս ազգային վարժարան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսն ԱՄՆ-ի Արևելյան թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Օշական Արք. Չոլոյանի, առաջնորդական փոխանորդ Գերշ. Տ. Անուշավան Եպս. Դանիելյանի և միաբան հայրերի ընկերակցությամբ հունիսի 1-ի առավոտյան այցելել է Բոստոնի Ս. Ստեփանոս ազգային վարժարան: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Կիլիկիո կաթողիկոսության պաշտոնական կայքից: Դպրոցի մուտքի մոտ նրան դիմավորել են Ս. Ստեփանոս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժ. Տ. Անդրանիկ Ավ. Պալջեյանը, վարժարանի հոգաբարձուները, տնօրեն տիկ. Հուրի Պոյամյանը և ուսուցչական կազմը:
Վարժարանի տնօրենը ողջունել է Վեհափառ Հայրապետին և շնորհակալություն հայտնել այցելության համար: Վեհափառ Հայրապետը նախաճաշել է վարժարանի աշակերտների հետ, որից հետո դպրոցի աշակերտները երգեր ու ասմունքներ են ներկայացրել:
Նորին Սրբությունը գնահատել է եկեղեցու և վարժարանի հոգաբարձուներին, տնօրինությանը, ուսուցչական կազմին ու ծնողներին բոլոր զոհողությունների համար: Խոսքն ուղղելով աշակերտներին` նա նշել է, որ հայոց լեզվի նկատմամբ պետք է հատուկ սեր ու հետաքրքրություն ունենալ, հպարտանալ հայ լինելով և յուրաքանչյուրն իր հերթին մասնակից դառնալ համայնքի կյանքին:
Ավարտին Վեհափառ Հայրապետը շրջել է վարժարանի բոլոր դասարաններով և զրուցել աշակերտների հետ: Նա մոտիկից հետաքրքրվել է աշակերտների հայեցի առողջ դաստիարակության և քրիստոնեական կազմավորման դպրոցի մշակած ծրագրերով:

YEREVAN, 02 JUNE, ARMENPRESS. On the morning of 01 June, His Holiness Aram I Catholicos of Cilicia, accompanied by the Primate of the US Eastern Diocese His Grace Archbishop Oshakan Choloyan, Prelate His Grace Bishop Anushavan Danielian and priests, visited the St. Stephen National College in Boston. “Armenpress” was informed about this by the official website of the Cathilicosate of Cilicia. At the entrance of the school, Aram I was greeted by the Church Pastor Rev. Stephen Antranig Baljian, school trustees, Directo Hury Boyamian and teaching staff.
The school's Director welcomed His Holiness and thanked him for the visit. His Holiness had a breakfast with the school's pupils, after which the students performed songs and recitations.
His Holiness highly appreciated the church and school trustees, administration, teaching staff and parents for all the sacrifices. Addressing to the students, the Catholicos noted that it should have a special love and interest in the Armenian language, be proud of being Armenian and each one, in his turn, take part in the community life.