«Ականատեսը». Խուրջինը փրկեց նրան. Ցեղասպանության 102-ամյա ականատեսի վերհուշն ու պատգամը
Շուրջ երկու տարվա կենսագրություն ունեցող «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը ընթերցողի դատին է ներկայացնում է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության՝ Հայաստանի տարածքում բնակվող վերջին կենդանի վկաների հիշողությունները: Ականատես-վերապողների պատմությունների հետքերով «Արմենպրես»-ի ստեղծագործական խումբն այս անգամ այցելել էր Կոտայքի մարզ:
ՆԵՐՔԻՆ ՊՏՂՆԻ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղական հանդարտ առօրյան փոքր-ինչ խանգարելով՝ Ներքին Պտղնիում տեղաբնակներից գյուղի միակ ականատեսին գտնելու փորձերը ապադյուն չանցան: Մեր ստեղծագործական խումբն առաջին հայացքից անսովոր, բայց յուրահատուկ տան տարածքում էր, ուր ապրում է 1913 թվականին Իգդիրում ծնված Հերսիկ Մաթևոսյանը: 102 տարեկան կինը կրտսեր որդու՝ Արմենի հետ այստեղ է տեղափոխվել տասը տարի առաջ, մինչ այդ նրանք բնակվում էին Երևանում: «1915 թվականին կոտորածի ժամանակ մայրս ընդամենը երկու տարեկան էր, իրեն մտցրել են խուրջինը՝ էշի խուրջինը ու այդպես գաղթել են, ամենայն հավանականությամբ անցել են ոչ թե Արաքս գետով, այլ կամրջով»,-մոր պատումը մեզ է ներկայացնում Արմենը:
Հերսիկը Իգդիրից գաղթի ճանապարհին մոր՝ Տիգրանուհու և մեկ տարի իրենից փոքր եղբոր՝ Գուրգենի հետ էր: Արմենը չի բառառում, որ այլ բարեկամներ նույնպես ունեին, սակայն պապի մասին իրենց տեղեկություններ չեն փոխանցվել:
Իգդիրը գյուղաքաղաք էր Սուրմալուի գավառում: Վարչական կենտրոն համարվող Իգդիրը գտնվում է Երևանից 40 կմ հարավ-արևմուտք, Արաքս գետի աջափնյա մասում, հարթավայրում: 19-րդ դարի վերջին ուներ շուրջ 550 տուն հայ և 70 տուն թուրք: 20-րդ դարի սկզբին ավելի քան 10 հազար հայ բնակիչ: Հայերի մի մասի նախնիները այստեղ էին գաղթել Պարսկահայքի Խոյի և Սալմաստի շրջաններից 1829թ-ին: 1920 թ-ին թուրքերը գրավեցին Իգդիրը և 1921 թ-ին Կարսի պայմանագրով Սուրմալուի գավառի հետ միասին անցավ Թուրքիային:
Իգդիրում են ծնվել բազմաթիվ անվանի հայ մտավորականներ, արվեստագետներ, գիտնականներ, ազգային ազատագրական պայքարի գործիչներ, օրինակ` նկարիչ Էդուարդ Իսաբեկյանը, նշանավոր ակնաբույժ Հայկ Կանայանցը, Ազգային գրադարանի հիմնադիր Արդվար Կանայանը և գեներալ Դրաստամատ Կանայանը` Դրոն:
Գաղթի ճամփան Հերսիկ Մաթևոսյանի ընտանիքին հասցնում է Էջիածին, հետո Մասիսի շրջանի Արբաթ գյուղ: Մեր պատմության հերոսուհին Երևանում սկսում է դպրոց հաճախել, այնուհետև է բարձրագույն կրթություն է ստանում Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտում: Արմենը հպարտությամբ է նշում, որ ի տարբերություն շատ գաղթականների` մորը հաջողվել է բարձրագույն կրթություն ստանալ:
«Ինստիտուտն ավարտել է և ընդունվել աշխատանքի Օրջոնիկիձեի շրջանի ռայսովետում որպես գլխավոր ինժեներ: Մայրս կրթված կին է եղել, շատ աշխատասեր: Հաճախ տան շատ գործեր ուշ գիշերն է վեր կացել արել, ճաշ է եփել, հատակն է մաքրել»,- ասում է Արմենը:
Թեև բացի մոր՝ խուրջինի մեջ Արևելյան Հայաստան տեղափոխվելու պատկերավոր դրվագից իրեն շատ բան 1915 թվականի ճակատագրական իրադարձություններից հայտնի չէ, սակայն կեսկատակ-կեսլուրջ նշում է, որ գուցե գաղթի ճամփին հենց մայրն էլ խուրջինում բոլորից ազատ և ապահով է իրեն զգացել: Տարիներ անց Հերսիկն ամուսնանում է արմատներով Վանից Մանվելի հետ, ունենում երեք երեխա:
Պատմական հայրենիքից նրան շատ բան չի փոխանցվել, բայց Հերսիկն իր ձեռքով պատրաստել ու հայրենի եզերքի համն ու հոտն է փոխանցել «Իմամ-բայալդի» կերակրատեսակի միջոցով: Չնայած ծերությամբ պայմանավորված հիշողության և լսողության անկմանը` տարեց կինը, որդու վստահեցմամբ, մշտապես հետաքրքրվել է քաղաքականությամբ, ակտիվ հետևում է ներքաղաքական իրադարձությունների ընթացքին, ընդհուպ առ այսօր:
Տան բակում, ուր ծավալվեց մեր զրույցը, տանտերերից բացի էլի բնակիչներ կային: Հնդկական անունով հավատարիմ շանը՝ Զիտային, փոքր-ինչ խռպացած ձայնով արված նկատողություններն էին պարբերաբար ընդհատում Հերսիկի մտքերը, ինչպես նաև մեր՝ մարդկանց իր պատգամը փոխանցելու խնդրանքը:
«Պատերազմ բառը վերանա և գոյություն չունենա երբեք: Բոլոր պետությունները ի մի գան, որ աշխարհում խաղաղություն բառից բացի, ուրիշ ոչ մի բառ գոյություն չունենա: Այն եմ ուզում, որ երիտասարդները և մեր նման ծերերը չտեսնեն պատերազմ, միշտ լինի խաղաղություն ամբողջ աշխարհի վրա: Պետությունների ղեկավարները վերջապես հասկանան, որ աշխարհի հարստությունն ամենից առաջ երիտասարդությունն է, որ ստեղծում է բարիք աշխարհի վրա, մյուս բաները սուտ-սուտ բաներ են»,- խոսքն ավարտում է մեկ դարը բոլորած կինը:
Իրենց ապրուստը դժվարությամբ հոգացող այս ընտանիքում սոցիալական անզեն աչքով էլ տեսանելի խնդիրների մասին համեստորեն չբարձրաձայնեցին, սակայն ակնհայտն էր, որ նրանք ունեն բոլորիս կարիքը:
Լրատվական գործակալությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ 2013 թվականի ապրիլի 23-ի հանրության դատին հանձնեց «Ականատես»-ի առաջին պատմությունը:Նախագիծը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած, օր-օրի պակասող ականատես-վերապրողների արժեքավոր հուշերն ու պատմությունները:

«Очевидец»: ее спас хурджин. Воспоминания и завет 102-летней очевидицы Геноцида
Спецпроект «Очевидец», которому уже около 2 лет, представляет свидетельства последних очевидцев Геноцида армян 1915 года. На этот раз творческая группа «Арменпресс» выехала в Котайк.
В Нижнем Птгни мы нашли в одном весьма своеобразном доме Херсик Матевосян, которая родилась в 1913 году в Игдире. Она перебралась сюда вместе с младшим сыном Арменом 10 лет назад, до этого они жили в Ереване. 102-летняя женщина рассказывала своему сыну, который и передал нам, что в 1915 году ей было всего 2 года. «Ее поместили в хурджин, в котором ее и понесли. Очевидно, они шли не через реку Аракс, а через мост»,- передает слова матери Армен.
Во время исхода Херсик Матевосян была сосвоей матерью Тигрануи и с младшим братом Гургеном, которому был всего год. Армен не исключает, что с ними были и другие родственники, однако ему об этом неизвестно.
Игдир был поселковым городом в губернии Сурмалу. Игдир находится на 40 км юго-западнее Еревана, на правом берегу реки Аракс. В конце 19-го века там жили 550 армянских семей и 70 – турецких. В начале 20-го века в Игдире жили около 10.000 армян. Часть предков этих армян приехали сюда в 1829 году из Персии (Хой, Салмаст). В 1920 году турки заняли Игдир, в 1921 году по Карсскому договору вся губерния Сурмалу отошла к Турции.
В Игдире родились известные армянские интеллигенты, ученые, искусствоведы, например – художник Эдуард Исабекян, офтальмолог Айк Канаянц, основатель Национальной библиотеки Ардвар Канаян, генерал Драстамат Канаян – Дро.
По дорогам исхода семья Херсик Матевосян дошла до Эчмиадзина, затем в село Арбат Масисского района. Она начала ходить в школу в Ерване, затем окончила Политехнический институт в Ереване. Армен с гордостью говорит о том, что его матери, в отличие от многих беженцев, удалось получить высшее образование.
«После института она начала работать в райсовете Орджоникидзевского района Еревана главным инженером. Мать – образованная женщина, очень трудолюбивая, часто домашние дела она делал поздней ночью – варила обед, подметала»,- говорит Армен.
Ему неизвестны особые детали бегства из Игдира, кроме того, что мать была в хурджине, однако в полушутку он говорит, что наверно в хурджинв она была наиболее свободной и защищенной из семьи. Годы спустя, Херсик Матевосян выходит замуж за Манвела, который был родом из Вана, у них было 3 детей.
Немногое им досталось с исторической родины, однако вкус и запах родной стороны Херсик Матевосян передала через приготовленный ею «Имам-баялды». Сын говорит, что, несмотря на возрастные изменения памяти и слуха, мать всегда интересуется политикой, следит за внутриполитическими развитиями, вплоть до сегодняшнего дня.
Во дворе дома, где мы беседовали, были и другие жители – кроме хозяев. Лаяла собака с инидийским именем Зита, замечаниями которой прерывалиь мысли Херсик Матевосян и наша просьба к ней передать свой завет людям.
«Чтобы исчезло слово война и не сушествовало более никогда. Чтобы все государства сошлись воедино и не было бы в мире другого слова, кроме слова Мир. Хочу, чтобы молодежь и такие старики, какмы, не видели войны, чтобы во всем мире был Мир. Чтобы руководители стран наконец поняли, что наивысшая ценность на земле – это молодежь, творящая добро, все остальное – ложные ценности»,- говорит женщина, которой более века.
В этой семье, с трудом добывающей свое пропитание, скромно умолчали о своих проблемах, однако и невооруженным глазом было видно, что они нуждаются во всех нас.
С 23-го апреля 2013 года информационное агентство начало выпуск спецпроекта «Очевидец» - первая история.Проект представляет воспоминания очевидцев Геноцида, которых с каждым днем остается все меньше.